Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Arrow 280 Gün Süren Gizemli Yolculuk

  280 Gün Süren Gizemli Yolculuk
  İnsanın oluşmaya başlama süreci anne vücudunda bir yumurtanın ha-rekete geçmesi ile başlıyor. 280 gün süren bu serüven 14. gün spermin olaya katılmasıyla yeni bir boyut ka-zanıyor ve yeni bir canlının ilk hücre-sinin ortaya çıkmasıyla devam edi-yor. Bu ilk hücre bölünmeye devam eder-ken gelişme sürecini devam ettireceği rahme doğru yol alır. Bu-raya vardığında onun için önceden hazırlanmış alana yerleşerek bir ta-raftan anneden beslenmeye başla-yacak diğer taraftan kendini geliş-tirecek.

  Resim 1: Gebelikle sonuçlanacak adet döneminin ilk gününden itiba-ren yumurta gelişimi başlar giderek büyüyen yumurta 14. gün karın boşluğuna atılır.  Resim 2: Sperm tarafından döllen-meye hazır halde olan yumurta. Ka-rın boşluğuna atılır ve oradan Fallop tüplerine geçer.  Resim 3: Sperm ve yumurtanın bu-luşması.Yumurtanın etrafında yak-laşık 100000 sperm bulunur ancak bunlardan bir tanesi yumurtayı döl-ler. Yumurta tek sperm tarafından döllendikten sonra diğer spermlerin yumurtayı döllemesini engelleyen mekanizma işlemeye başlar ve a-deta bir zırh gibi yumurtanın etrafı sarılır.


  Resim 4: Sırasıyla 248 ve… hücreli olarak bölünen oluşum. Döllenmiş yumurta yerleşeceği alana doğru yol alırken bir taftanda bölünerek hücre sayısı artar.  Resim 5: 22 günlük insan embriyo-su. Yaklaşık 3 mm. Uzunluğunda olan yapıda üst tarafta ve sırtta be-yin ve omur iliğini oluşturan ön ya-pılar belirgindir. Kalbi oluşturacak oluşum daha yeni atmaya başlamış

  .

  Resim 6: 28 günlük insan embriyo-su. Ön planda beyin ve kalp sistemi hızlı bir şekilde gelişir. Kalp önce iki ileri günlerde dört odacığa ayrılır.  Resim 7: 56 günlük insan embriyo-su. Daha 10 gram bile olmayan ve toplam uzunluğu yaklaşık 6 santi-metre olan embriyoda baş ve göv-de arası oranı baş lehinedir. Boyun kısadır. Hemen hemen tüm organlar yerini almış durumda. Kan damar-ları kalp tam olarak oluşmuş ve ça-lışır durumda. Karaciğer safra yapı-mına başlamış bile ancak sindirim olmadığından bu sıvı barsaklara ak-makta. Böbreklerde artık çalışmaya başlamış ve idrar üretilmekte
  Resim 8: 70 günlük insan embriyo-su yaklaşık 15 gram olan cenin ra-hatlıkla hareket edebilmekte yan yatabilmektedir. Ağzını esner gibi açabilir. Parmaklarını emebilir. Tad alma duyusu gelişmeye yeni baş-ladı.Tümü oluşan organlar artık bü-yüme ve gelişme yönünde değişim gösterirler


  .  Resim 9: 100 günlük erkek cenin. 35. günden sonra dış üreme organ-ları kız yada erkek olma yönünde farklılaşmaya başlar. Ancak 100. gün civarı bu farklılaşma bitmiş olur ve cinsiyet tayini yapılabilir hale gelir.  Resim 10: 200 günlük bebek. Artık dış görüntüsüyle ufak bir insan ola-rak görülen bebekte göz kapağı ha-reketleri var ve güçlü ışıklara karşı duyarlıdır. Dokunma duyusu geliş-miş. Tartışmalı da olsa ağrı duydu-ğu kabul edilir. Sesler ise orta kula-ğın yapısının tamamlanmasıyla du-yulmaya başlar ve beyne doğru ile-tim yolları tamamlanmış olur. Kız ise üreme organları oluşmuş erkek ise testisleri karın içinden skrotum denen torbaya doğru yol almaya başlamış


  .
  Resim 11: 250 günlük bebek. Artık kilo artışı sağlayarak gelişmekten başka bir şey yok. Tüm organlar geliştiği gibi dış ortamda tek başı-na yaşayabilecek kadar da yeterli-dirler. Tek beklenen şey doğumun başlaması. 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Sevgili anne baba adayları
  Çocuk sahibi olmak oldukça ciddi bir iştir. Gebelik tasarlanmalıdır. Sağlıklı bir çocuk sahibi olurken şanssızlığı en aza indirgemek için profesyonel bir ekip çalışması gereklidir. Anne baba kadın-doğum hekimiaile hekimi psikolog kitaplar çevre faktörü vs. gibi bir çok faktör bu ekibi içinde yer alır. Bilgi çağını yaşadığımız bu dönemde deneme yanılma yoluyla değil olabildiğince kesin sonuçlara bakarak karar vermelidir.
  Gebelikten Önce Anne Adaylarına Önerilecek Tıbbi Yaklaşım

   • Genel sağlık muayenesi
   • Diş bakımı ve tedavisi
   • Hastalığı geçirmemişse kızamıkçık aşısı
   • Ailede kalıtsal bir hastalık varsa genetik danışmanlık
   • Uzun süren sistemik hastalıklarda uzmanına danışma (kalp asthma diabet hipertansiyon vb.)
   • İş koşullarının hazırlanması
   • Sigara ve alkolün bırakılması
   • Gebelikle ilgili tıbbi bilgilendirme
   • Folik asit desteği
   • Psikolojik hazırlık [
  [ebelik kadın sağlığını derinden etkiler. Bu yüzden gebelik vesilesiyle genel sağlık kontrolü olmanız uygun ve doğrudur.
  [ebelikte Yapılacaklar[[Hemen başlangıcında gebeliği tanımlamak ve gebelik haftasının bilinmesi gereklidir. Bu tarihin belirlenmesi ileride yol gösterici olacak ve gereksiz girişimleri engelleyecektir. Ayrıca erken gebelikte bazı bulaşıcı hastalık (sarılık kızamıkçık toksoplazma vs) antikor ve antigenlerine bakarak sakatlık ve çocuğa bulaşma açısından önlemler (aşı tedavisi) alınabilir. Kan grubu kan sayımı idrar tahlili mutlaka yapılmalıdır. Gebelik bulantı ve kusmaları yoksa gebelik öncesi başlanan folik asit 12. Haftaya kadar devam edilirken demir ve kalsiyum haplarına da başlanabilir. 12.haftada vaginal ultrason ile bebekte ense ödemi ve 16.haftada rahim ağzı kalınlığı ölçümü yapılmalıdır. 16-18 haftalar arası üçlü test ile down sendromu ve omurga açıklık varlığı araştırması yapılır. 20-22 haftalık gebelerde bir perinatolog tarafından sakatlık açısından ileri düzey ultrasonografi yapılabilir. Kadın-doğum hekiminizin bebeğin sakatlıklarının hepsini bilmesi mümkün değildir. Kan uyuşmazlığı olan annelerde 28.haftada erken Rho-gam iğnesinin yapılması bebeğin etkilenmesini azaltacaktır. 24-28 haftalarda açlık kan şekeri ve 50 gr şeker yükleme testi mutlaka yapılarak gebeliğim oluşturduğu geçici şeker hastalığı aranmalı ve tedavisi yapılmalıdır.
  Rizikolu gebelerde (hipertansiyon diyabet ağır kansızlık kan uyuşmazlığı sezaryenle doğum yapanlar vb.) 32 haftadan itibaren NST (çocuk kalp atışları grafisi) ile takip edilmeye başlanmalıdır. Böylece anne karnındaki bebeğin sıkıntıya girmesi erken olarak tespit edilip önlemler alınabilir. Her kontrolde idrar tetkiki istenerek albümin ve iltihap varlığı araştırılır. 36.haftada HbsAg-sarılık-testi yapılır. Annede test (+) ise etrafındaki kişiler araştırılır ve gerekli olursa onlara aşı yapılır. Doğan bebeğe serum ve aşı başlanır. 0-1-6 aylarda 3 kez aşısı yapılan çocuğun bulaşıcı sarılığa karşı aşılanıp aşılanmadığının kontrolü yaptırılır.
  Daha önce sezaryen ile doğuran hastalar 39.haftada sezaryen için hazırlanır. Normal gebeler 40.haftadan sonra NST ve ultrason yapılarak 42.haftanın sonunda hastaneye yatırılarak suni sancı ile doğurtulmaya çalışılır.
  Tüm bu önlemler gebelerin çok küçük bir bölümünde ortaya çıkması muhtemel hastalıkları tespit etmek için alınmaktadır. Gebelerin büyük çoğunluğu (%97) sağlıklı bebeler doğurmaktadır. Ancak işin şansa bırakılacak bir yönü yoktur. Çünkü bir tek sakat veya sağlıksız bebek tüm ailede büyük sosyal ekonomik ruhsal ve bedensel rahatsızlıklara neden olabilir. Tüm bu önlemler riski sıfıra indirgemez ama en aza çekerler. Bu her insanın annenin babanın ve çocuğun hakkıdır. Bebeğinizle birlikte mutlu bir yaşantı diliyoruz.

  HaftalarYapılacak Tetkikler2-6Son adet tarihinin doğrulanması indirekt coombs TORCH HbsAg tam kan sayımı açlık kan şekeri ailenin bilgilendirilmesi folik asit verilmesi12Vaginal ultrason ile ense ödeminin aranması kalsiyum demir veya multivitamin verilmesi16-18Üçlü testin yapılması ultrason20-22Amniosentez 2.düzey ultrasonografi24-26Diyabet ve hipertansiyon aranması 50 gr şeker yükleme testi gerekirse 100 gr OGGT yapılması28-30İndirekt coombs testi Rho-gam tetanoz aşısı32Yüksek riskli gebelerde NST takipleri37Kontrol NST38Kontrol NST39Daha önceki doğum sezaryen ile olmuşsa sezaryen tarihinin belirlenmesi40Doğum gerçekleşmemişse NST takipleri yapılır testin durumuna göre belirli aralıklarla tekrarlanır.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bir Mucizeye şahitlik Etmek

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Güzel konu. Mucizeyi kendimde de görmek isterdim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş