Ayrılık kaygısı bebeklerde duygusal gelişimlerinin bir parçası olarak etraflarındaki objelerin ve insanların yanlarında olmadığında da var olduğunu anladığında başlar. Savunmasız bir bebeğin kendisine bakan ve koruyan kişiden ayrı kaldığı için üzülmesi oldukça normal bir davranıştır.


Ayrılık kaygısı bazı bebeklerde 6. ve 7. aylarda başlayabilirken genellikle en çok hissedildiği dönem 10 ve 18. Aylar arasındadır.

Bebekler ayrılık kaygısı siz ya da eşiniz işe gittiğinde ya da gece odasında yalnız kaldığında yaşamaya başlar.

Ayrılık kaygısını hafifletmek için oynanan oyunlar en küçük bebeklerin bile kaygısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Meşhur “ce-e” oyunu çocukların kaybolan bir objenin tekrar gelebileceğini öğretmek için faydalı olabilir.

Bazen bebeklerin yalnız kalması için fırsat vermek onların ayrılık kaygısını hafifletmesine yardımcı olabilir.

Örneğin uyandığında kendi başına kalması için etrafa bakması ayaklarını incelemesi güneşi seyretmesi için fırsat verebilirsiniz.

Kendinizi onu yalnız bıraktığınız için suçlu hissetmemelisiniz.
Bebeğinize “anne gittiğinde geri gelecek” bilgisini öğretmek için sık sık tekrar yapmayı deneyebilirsiniz.

Annenin gidip bebek bakıcısının geleceği anı daha sonra annenin geri geldiği anı gün içinde sık sık tekrar edin.

Evden çıkacak gibi üzerinizi giyinin şapkanızı gözlüğünüzü takın çantanızı alın ve bebek bakıcısı geliyor siz gidiyormuş gibi yapın.

Sık tekrarlar bebeğinizin bu sürece alışma göstermesine yardımcı olacaktır.

Bebeğinizin sizden ayrılmasını kolaylaştırmak için bazı kuralların esnemesine izin verebilirsiniz.

Örneğin televizyon seyretmesine izin vermiyor olabilirsiniz. Büyükanne ile birlikte biraz televizyon izlemesinin bir sakıncası olmayabilir. Sizden ayrılmayı onun için daha kolay hale getirebilir.

Bebeğinizden ayrılırken vedalaşma sahnesini çok uzatmamaya özen gösterin. Olabildiğince çabuk sizi görmesini sağlayarak evden çıkın. Bebeğiniz arkanızdan ağlayacaktır ancak siz görüş açısından çıktığında unutması daha kolay olacaktır.

Bebeğinizi büyükannesine ya da teyzesine bırakacağınız zaman onu pozitif sözlerle yüreklendirin. Hatırlıyor musun birlikte parka gitmiştiniz çok eğlenceli zaman geçirmiştin gibi sözlerle ayrılığınızın onun için ne kadar keyifli olduğunu vurgulayın. Bebeğinizden ayrılırken mutlu ve çoşkulu bir ton belirlemeniz bir sonraki ayrılıklar için de yararlı olur.

Gizlice kaçmak yerine dışarı çıkarken bebeğinize veda edin. Bu sayede sizin gittiğinizi gördüğü için evin içinde sizi aramayacaktır gizlice kaçmak işleri kolaylaştırmaz aksine bebeğinizi daha da üzecektir.