Bir baba ile kızı dertleşiyordu. Kızı hayatında çok sıkıntı yaşadığını ve bunlarla nasıl baş edebileceğini bilemediğini söylemiş babasına. Hatta sorunlar ardı arkasına devam ediyormuş hayatında.
Babası kızını dinlemiş dinlemiş ve"gel sana bir şey göstereceğim" diye kızını mutfağa götürmüş. Baba ünlü bir aşçı imiş.

Ocağa üç tane eşit büyüklükte kap koymuş. üçüne de eşit miktarda su koymuş ve üçünün de altını aynı miktarda yakmış ve birinci kaba havuç diğerine bir adet yumurta diğerine ise bir avuç çekilmemiş kahve çekirdeği koymuş.
Her üçünüde 20 dakika pişirmiş. Daha sonra ateşi kesmiş. Masaya iki tane tabak ve bir tane boş bardak koymuş ve ilk önce haşlanmış havucu alıp bir tabağa koymuş. Daha sonra epey pişmiş olan yumurtayı alıp bir tabağa koymuş. En sonunda artık suya iyice sinmiş ve tam kıvamında kahve görüntüsü olan kahveyi de alıp bir bardağa boşaltmış.

Kızına şu soruyu sormuş: kızım ne görüyorsun?

Kızı demişki: havuç yumurtya kahve.
Kızını elinden tutup masaya yaklaştırıp daha yakından bakmasını ve hissetmesini istemiş.
Kızı demişki : Ne görüyorum...

Haşlanmış yumuşak bir havuç.artık pişmekten içi katılaşmış bir yumurta ve bir bardak kahve.

Baba: Bak demiş hepsi aynı şekildeki kapta aynı sıcaklıktaaynı dakika pişti. Fakat hepsi bu etkiye farklı tepki verdiler. Havuç ilk başta serttigüçlü idi ama kaynatılınca yumuşadıhatta güçsüzleşti.

Yumurta çok kırılgandıhafifçe dokunsan çatlayabilirdi ama kaynatılınca içi sertleştikatılaştı. Bir avuç çekilmemiş kahve ise yine serttihepsi bir birine benziyorduama ısıtılınca ne oldu

Bu kahve çekirdekleri ısındılargevşediler ve içinde oldukları suya yayıldılar.koku yaydılartad verdiler ve suyu eşsiz tatta bir kahveye çevirdiler.

Kızım sen hangisisin diye sormuş adam. Zorluklarla karşılaştığın zaman nasıl tepki veriyorsun?

Sen havuç musun Yumurta mısın Yoksa kahve misin?