ABD'de yapılan bir araştırma baba olan erkeklerin kalp rahatsızlıklarından ölme olasılığının daha az olduğunu ortaya koydu.

Hükümet ve üniversitelerin yaklaşık 138 bin erkeğin üreme ve ölüm oranları üzerinde yaptığı şimdiye kadarki en geniş kapsamlı araştırmada babaların kalp rahatsızlarından ölme olasılıklarının baba olmayan erkeklere oranla daha düşük olduğunu gösterdi.

Bunun sebebinin çocukların babaların kendilerine daha iyi bakmalarını sağlamaları aynı zamanda baba olanlarda daha iyi genlerin bulunmasının olabileceği ifade edilirken araştırma ekibinin lideri Stanford Üniversitesi üroloji ve doğum uzmanı doktor Michael Eisenberg erkeğin üremesinin yaşamının ilerleyen safhalarında sağlık durumuna açılan pencere olduğu yönündeki kanıtların arttığını söyledi.


Sonuçları 'Human Reproduction' dergisinde yayımlanan araştırmaya 1990'lı yıllarda Ulusal Kanser Enstitüsü'nün sponsorluğuyla 50 yaş üzerinde 500 bin erkeğin katılımıyla başlandığı daha sonra hiç evlenmeyen kanser veya kalp hastası olan erkeklerin araştırma dışı bırakıldığı belirtildi.

Kalan 137 bin 903 erkeğin yüzde 92'sinin baba olduğu bunların yarısının üç ya da daha fazla çocuğunun bulunduğu kaydedilen araştırmada ortalama on yıllık takip sürecinde yaklaşık yüzde 10'unun öldüğü bildirildi.

Araştırmacılar babalarla çocuksuz erkeklerin ölüm oranı arasında fark gözlemezken babaların kardiyovasküler nedenlerden ölme olasılığının çocuksuz erkeklerle kıyaslandığından yüzde 17 daha az olduğu görüldü.

Daha önce yapılan araştırmalar evlilik çok sayıda arkadaş ve hatta köpek sahibi olmanın kalp rahatsızlıkları ve bu rahatsızlıklardan ölme olasılığını azalttığını ortaya koymuştu.