Babalar genellikle doğumdan sonraki dönemde bebekleri ile iletişim kurmakta geri planda kalırlar. Bunun birkaç nedeni olabilir. Birinci neden; yeni doğan bebeğin fiziksel(beslenme) olarak anneye ihtiyaç duyması ikinci neden ise; küçük ve çok hassas görünen bebekle ilgilenmek onu kucağına almak babayı tedirgin edeceğinden anne ve yakın çevrenin de tutumu ile babanın uzak kalmasını (anne-bebekle birebir ilgilenmektense yapılması gereken işleri halletmesi) farkında olmadan desteklemeleridir. Durum böyle olunca babalar çocuklarını uzaktan sevmeyi öğrenirler. Bu bazen daha kolay olduğu için bazen de başka türlü ilgilenme fırsatına (çocukla nasıl ilgileneceğini bilememek anne ve diğer yetişkinlerden fırsat bulamamak vb.) sahip olmadıkları için babalar geri plandaki rollerini benimserler. Oysa çocuğun baba ile birebir ilişki kurmaya baba ile birlikte olmaya ihtiyacı vardır.

İletişimin ve baba-çocuk arasındaki paylaşımın temelleri ne kadar çabuk atılırsa o kadar sağlam ve etkili olur.

Özellikle erkek çocuklar baba ile özdeşleştikleri için baba ile geçirilen birebir zamanda çok şey kazanırlar. Peki babalar çocukları ile nasıl iletişim kurabilirler?

Her şeyden önce ilişki ve iletişim kurmak zaman ve emek ister. Bebeklik döneminden itibaren bebeğinizin bakımında rol almak bebeğiniz ile konuşmak onu yürüyüşe parka götürmek gibi temel adımlarla işe başlamanız gerekir. Bebeğiniz büyüdükçe becerileri geliştikçe birlikte yapabileceğiniz etkinlikler de giderek artacak bir süre sonra ise çocuğunuzla aranızdaki iletişimi destekleyecek ortak ilgi alanları ilişkinizi kuvvetlendirecektir. Ortak ilgi alanlarınızın çocuğunuzla keyif alacağınız etkinliklerden oluşması önemlidir. Siz araba dergilerine bakmaktan hoşlanırken çocuğunuz için bu sıkıcı bir etkinlik ise bunun ortak bir ilgi alanı olma olasılığı yoktur.