Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Çocuğun Gelişimde Babanın Rolü

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]  Çocuğun Gelişiminde Babanın Rolü

  Çocuk ve babası arasındaki iletişimin gelişim alanları üzerindeki etkisi daha çok babasız çocuklar ile yapılan araştırmalardan yola çıkılarak yorumlanmıştır. Çocuk ile baba arasındaki kaliteli ilişkinin çocuğun bilişsel sosyal duygusal ve cinsel gelişim üzerinde olumlu etkileri olduğu belirtilir.

  Bilişsel Gelişim


  Baba ile çocuk arasındaki destekleyici olumu ilişki çocuğun bilişsel becerilerini ve okul yıllarındaki akademik başarısını olumlu yönde etkiler. Bebeklik döneminden itibaren çocuğa sağlanan zengin uyaranların zihinsel gelişim üzerindeki etkisi çok büyüktür. Çocuğunuzla ilgilenmek için ayırdığınız zaman birlikte yaptığınız etkinliklerin çocuğunuza sağladığı zengin ve farklı deneyimler onun öğrenmesini ve zekasını destekler. Babaların annelere göre çocuklarına daha bağımsız davranmak için fırsat verdikleri gözlemlenmiştir. Bu yaklaşım çocuğun hem bilişsel hem de kişilik gelişimini olumlu yönde etkiler.

  • Çocuğunuza zengin uyaranlar (birlikte kitap okumak film seyretmek oyun oynamak çevre gezileri yapmak ortak ilgi alanları bulmak ve bunlar için zaman ayırmak vb.) sunmak için biraz zaman ayırmanız biraz da yaratıcılığınızı kullanmanız yeterli olur.

  • Çocuklar anne ve babalarını model alırlar. Bu nedenle çocuğunuzla farklı ortamlarda da zaman geçirmeniz ona yeni şeyler öğrenme fırsatı yaratacaktır.

  Sosyal ve Duygusal Gelişim


  Çocukların benlik algısı ve özgüven gelişiminde babadan gelen geri bildirimlerin yapıcı ya da yıkıcı etkileri olabilir. Benlik algısı; kişinin kendi değeri hakkındaki düşünceleri hayatın ilk yıllarından itibaren öncelikle aileden alınan gelişen sosyal çevre tarafından da desteklenen geri bildirimler ile oluşur. Ailesi tarafından değer gören kabul edilen sevilen bir çocuk kendisinin değerli önemli ve sevilebilen bir birey olduğuna inanır böylece olumlu bir benlik algısı geliştirir. Babaların bu noktada da rolü oldukça kritiktir. Babalar çocuğun dış dünya ile kurdukları ilişkide köprü rolü üstlenirler. Babanın onayı kabulü çocuğa dış dünya tarafından da kabul edildiği beğenildiği mesajını verir.

  • Çocuklar babaları ile kurdukları ilişkide babanın davranışlarını problem çözme becerilerini olaylar karşısındaki tepki ve tutumlarını model alırlar.

  • Çocuk ile kurulan olumlu ilişkinin çocuğun gelişimindeki rolü çok önemlidir. Babası tarafından sevildiğini onaylandığını en önemlisi kabul edildiğini hisseden çocuk öğrenmeye ve gelişmeye daha açık olur.

  • Çocuk ile kurulacak olumu ilişki için çocuğu dinlemek onun fikirlerine saygı göstermek sevgiyi açıka ifade etmek kadar; kural ve sınırları belirlemek de önemlidir. Çocuklar olumlu davranışları kadar hatalarından da birçok şey öğrenirler. Önemli olan ebeveynlerin hatalar karşısındaki tutumlarıdır. Çocuğunuzun hatalarını onun için doğru davranışı öğrenme fırsatı olarak değerlendirin. Bağırmak kızmak yerine uygun olan ve beklediğiniz davranışı anlatın gerektiğinde çocuğunuzun davranışının sonucunu yaşamasına izin verin. Çocuğunuzu olumsuz durumlardan korumaya çalışmanız onun sosyal ve duygusal gelişimini engeller.

  Alıntıdır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Babasıyla pek iyi anlaşan çocuk olduğunu düşünmüyorum. Demek ki çoğumuz ruhsal olarak gelişemiyoruz.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş