Korkular Yaşlarına Göre Farklılık Gösterir Çocuklar nelerden korkar?

Çocukların korkuları yaşlarına göre farklılık gösterir. Daha küçük yaşlarda
korkuların kaynağı seslerken ilerki yaşlarda somut korkular ortaya çıkar. İşte yaşlarına göre çocukların korkuları:2 yaş
En çok seslerle ilgili korkular söz konusu: Özellikle tren kamyon gökgürültüsü sifonun çekilmesi elektrik süpürgesinin çıkardığı sesler. Karanlık büyük eşyalar koyu renk eşyalar ve şapkalar da korku unsuru bu yaştaki çocuklar için...

2.5 yaş
Oyuncağın veya yatağın yer değiştirmesi annenin uykuya geçişte yanından ayrılması birinin yan kapıdan girmesi gibi alışagelmişin dışında yapılan hareketler çocuğu korkutabilir.

3 yaş
En çok görsel korkular; karanlık hayvan polis anne babanın gece sokağa çıkması.

4 yaş
Yine seslerle ilgili korkular özellikle motor gürültüsü. Ayrıca karanlık yabani hayvanlar annenin evden ayrılışı.

5 yaş
Fazla korkulu bir yaş değil. Daha çok görsel korkular olabilir. Ayrıca daha somut korkular düşme bir yerini incitme gibi...

6 yaş
Çok korkulu bir yaş. Özellikle seslerle ilgili. Kapı zili telefon böcek veya kuş sesi. Hayalet cadı korkusu yatak altında birinin saklanabileceği korkusu. Su ateş fırtına anneyi eve gelince bulamama korkusu.

7 yaş
Karanlık bodrum tavanarası korkusu. Gölgeleri hayalet cadı gibi algılama. Okuduklarından televizyondan sinemada gördüklerinden fazlasıyla etkilenme endişelenme.

8- 9 yaş
Endişe ve korkular daha az. Sudan ve karanlıktan daha az korku. Daha gerçekçi korkular var. Mesela bir şeyi yapamamak okulda başarısızlık gibi kişisel endişeler.

çocuğunuz korktuğunda neler yapmalısınız ?

1.
Korkusuna saygı gösterin.
2.
Çoğu korkunun geçici olduğunu kendinize hatırlatın.
3.
Tekrar ona yardımcı olmaya çalışmadan önce korktuğu durumdan makul bir süre geri çekilmesine fırsat tanıyın.
4.
Korktuğu duruma tekrar alışabilmesi için ufak adımlarla ona yaklaşın (Mesela yükseklikten korkuyorsa az yüksek yerlere çıkarın. Köpekten korkuyorsa köpek yavrusunu sevdirmekle işe başlayın).
5.
Çocuğunuzun nelerden korktuğunu saptamaya çalışın. Saptadığınız şeylerden onu uzak tutmaya çalışın.
6.
Çocuğunuzun korkusunun yaş düzeyinde çoğu çocukta görülen korkulardan olup olmadığını test edin. Yaş düzeyinde sıkça görülen bir korkuysa geçeceğini düşünüp olayı hafife alabilirsiniz. Korkusu aşırıysa ve geçmiyorsa bir uzmana danışmanız yerinde olur.