Yeni Nesil Çürük mü?

Bugünün çocukları daha iyi besleniyorlar daha uzunlar kilolular ancak 50 yıl önceki çocuklara göre daha sağlıksız. Ayrıca aileleri ya da aile büyüklerine göre obezite sağlıksız yaşam nedeniyle daha kısa bir ömür sürüyorlar.Araştırmaya göre 50 yıl önce çocuklar daha güçlüydü. Son yapılan araştırmalarda ilkokul çağındaki çocuklar telefon ve oyun konsolu kullanımı nedeniyle bilek parmak ağrısı gibi eklem ağrıları yaşadıkları tespit edilmiş. Bu çocukların ileri yaşta romatizmaya yakalanma riski daha fazla.

İşte şimdi 11 yaşında olan ve 1961'de 11 yaşında olan bir çocuğun sağlık durumu karşılaştırması;

BOY

1961'de 11 yaşındaki çocuğun boyu: 1.32
Şimdi: 1.40Günümüz çocuklarının boyu bundan 50 yıl öncesine göre 5-15 cm daha uzun. Bunun ana nedeni gebelikte doğru beslenme yeterli vitamin ve mineral alımı. Eskiden ayrıca kadınlar gebelik sırasında sigara içmeye de devam ederdi. Bu da çocuğun boyunu etkileyebiliyordu.

Günümüzde uzun boylu nesilde omurgaya ekstra yük binmesi sebebiyle genç yaşta sırt ağrıları daha çok gözlenir oldu.

KILO

1961'de 11 yaşındaki çocuğun kilosu: Erkek 36.4 kg; Kız 38.5kg
Şimdi: Erkek 40.1 kg; Kız 43.9kg

Yeni neslin boyu uzadıkça kas oranı da arttı ve daha kilolu olmalarına neden oldu. Yıllar içerisinde çocukların yedikleri yemek oranı da arttı. Daha fazla yağlı ve şekerli yiyecekler tüketmeye başladılar. Araba TV uzaktan kumanda gibi hayatı kolaylaştıran araç gereçler yüzünden hareketleri azaldı. Herkes şimdi daha az şey yapıyor ve buna alıştı. Aileler bu açığı kapatmak vücut kitle indeksini dengelemek için çocuklarını spor ve egzersize gönderiyor.

Günümüzde çocuklarda obezitenin arttığı sadece bir söylenti mi? Genele bakıldığında çocukların çoğu obez değil obez olanların da mutlaka ailesinde bir obezlik hikayesi var.

Ayrıca iyi beslenmemiş çok zayıf çocukların oranı da yükseliyor. Bunlar sadece bir deri bir kemik çocuklar değil tavuk nuggetlarla beslenerek aşırı kalori alan obez olan çocuklar da iyi beslenmemiş olabilir. Çünkü onlar da vitamin bakımından zengin hiçbir şey yemiyorlar.

Günümüz çocuklarının kilolu olmaları Tip 2 diyabetine neden olabiliyor. Eskiden bu tür hastalıklar daha ileri yaşta ortaya çıkarken günümüzde küçük yaşlarda gözlenebiliyor. Kilolu çocuklarda ****bolizma sorunları yüksek kan basıncı kolesterol seviyesinin yüksek olması gibi sorunlar kalp hastalıklarının görülmesine neden oluyor.

ERGENLİK

1961'de 11 yaşındaki çocukta ergenlik: Erkek 145 yaş; Kız 125 yaş
Şimdi: Erkek 135; Kız 11

Ergenliğin başladığı erkek çocuklarda seste değişiklik kızlarda ilk adetin gelmesiyle anlaşılır.

60'lı yıllardaki kız çocuklarında ilk adet görülme dönemi değişmiyordu ancak günümüzde daha erken yaşta görülmeye başlandı. Uzmanlara göre aşırı kilo erkek ve kızlarda erken ergenleşmenin nedeni olarak görülebilir. Başka bir teoriye göre çok yemek fazla kalori almak hızlı gelişmemize ve büyümemize neden oluyor. Günümüzde 10 yaşın altındaki her 6 çocuktan birinde erken dönemde ergenlik görülebiliyor.

Ailesinde sorunlar ve geçimsizlik olan çocuklar ergenlik dönemine daha erken girebiliyor.

Günümüzde genç kızların erken dönemde adet görmeye başlamaları ileri de bu kızlarda göğüs kanseri riskinin artmasına neden olabiliyor. İngiltere'de göğüs kanseri vakaları son 25 yılda yüzde 50 arttı. Bununla birlikte menopoza giren kadınların oranı da yükseldi.

Erken yaşta ergenliğe giren erkek çocuklarda bu durum daha agresif davranışlarda bulunmalarına neden oluyor.

HAREKET/EGZERSİZ

Şimdiki çocuklar eski çocuklara göre daha tembel ve hareketsiz.

1961'de 11 yaşındaki çocuğun hareketi: Erkek 30 saniyede 40 kez oturup kalkıyor; Kız 30 saniyede 26 kez oturup kalkıyordu
Şimdi: Erkek 30 saniyede 20 kez oturup kalkıyor; Kız 30 saniyede 18 kez oturup kalkıyordu

Çocuklar aslında zamanla tembelleşiyor. İlk başlardaki hareket enerjisi ilerleyen zamanlarda TV izleme bilgisayar gibi nedenlerle azalıyor. Bu nedenle yeni nesil eskisine göre daha hareketsiz. Hareketsiz yaşam ileri yaşta kalp hastalıkları kemik erimesi gibi sorunlara neden olabiliyor.

ORTALAMA ÖMÜR

1961'de 11 yaşındaki çocuğun ömrü: 71
Şimdi: 80

Eski dönemlerde yaşam süresi bugüne göre daha kısaydı. Ancak uzun bir hayat hastalıklarla uğraşarak geçsin ister misiniz? Bu sorgulamamız gereken en önemli soru. Beslenmesine sağlığına dikkat eden günümüzün 65 yaş civarı büyüklerinin aynı yaştaki dönemine göre daha sağlıklı.

Özensiz bir yaşam sağlık sorunlarını arttırarak bu süreyi kısaltabiliyor.

iVillage Türkiye