Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


1-Çocuğunuzun sizi örnek aldığını unutmayın.


İster sağlık konusundaki tutumlarınız ister diğer insanlara karşı davranış biçiminiz olsun çocuklarınız sizin yaptığınız her şeyi örnek alırlar. İyi bir aile
olmanın en önemli kurallardan biri budur. Yaptığınız şeyler çocuğunuz için her zaman bir fark yaratır! O yüzden ani kararlar vermekten kaçının. Kendinize tam olarak ne yapmak istediğinizi sorun ve yapacaklarınıza sonucunu düşünerek karar verin.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]2-Çocuğunuzu severken şımartmaktan korkmayın.


Çok fazla sevgi göstererek bir çocuğu şımartmak mümkün değildir. Çoğu zaman çok sevgi gösterildiği için çocukların şımardığı ve hareketlerinin değiştiği düşünülür. “Şımarıklık” kavramı asla bir çocuğu sevmenin sonucunda ortaya çıkan bir şey değildir. Şımarıklığın nedeni genellikle çocuğu çok fazla tolere etmekten ve ona karşı çok fazla hoşgörülü davranmaktan ileri gelir. Çocuktan bir beklenti olmadığı ya da az olduğu zaman (disiplin başarı
vb.) ve maddiyata dayalı konularda sınırların olmaması onun karakterinde büyük değişikliklere neden olabilir.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]3- Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirin.


Çocuğun hayatının içinde yer almak ve onunla gerçekten bir şeyler paylaşmak çok fedakârlık ve emek gerektirir. Genellikle hayatınızdaki öncelikleri yeniden düşünmeniz ve düzenlemeniz anlamına gelir. Çocuğunuzun yapması istediği şeyler için bazen kendi yapmak istediklerinizden feragat etmek zorunda kalırsanız. Size ihtiyacı olduğu için hem fiziksel hem de zihinsel olarak çocuğunuzun yanında olmalısınız. Onun hayatının içinde olmak ödevini yapmak ya da düzeltmek değildir. Ödev bir öğretmenin çocuğun öğrenip öğrenmediğini bilmesine yarayan bir araçtır. Eğer çocuğunuzun ödevini yaparsanız öğretmenin çocuğunuzun ne öğrendiğini bilmesine engel oluyorsunuz anlamına gelir. Onu teşvik ederek kendi başına bir şeyler başarmasına izin vermelisiniz. Ödevler ve görevler yerine onunla eğlenceli ve kaliteli zaman geçirmeniz de onun gelişimi için çok önemlidir.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]4- Çocuğunuzun gelişimine kendinizi adapte edin.


Çocuğunuz büyüdüğü için onun gelişimine ayak uydurmalısınız. Yaşının çocuğunuzun davranışını nasıl etkilediğini bir düşünün. Üç yaşındaki çocuğunuzu tuvalet eğitimi alması için motive eden şey onun her şeye sürekli olarak “hayır” demesine neden olan aynı bağımsızlık dürtüsüdür. On üç yaşındaki çocuğunuzun ise yemek masasında tartışmacı bir tutum içinde olması ve merakla sorular sormasını sağlayan da aynı zihinsel gelişimdir.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]5- Kurallar koymaktan çekinmeyin.


Küçükken çocuğunuzun davranışlarını kontrol etmezseniz büyüdüğünde ve siz yanında olmadığınızda kendini nasıl kontrol edeceğini öğrenmek onun için zor olacaktır. Gece ya da gündüz ne zaman olursa olsun her zaman şu üç soruya cevap verebilmelisiniz: Çocuğum nerede? Kiminle birlikte? Ne yapıyor? Çocuğunuzun sizden öğrendiği prensipler onun kendine uyguladığı kuralları şekillendirmesine yardımcı olacak. Ama kabul edin ki onun her yaptığını kontrol edemezsiniz. Ortaokul çağına geldiğinde ödevlerini ve kendi seçimlerini yapmasına izin vermeli ve bunlara karışmamalısınız.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]6- Onun bağımsız bir birey olacağını kabullenin.


Herhangi bir şey için sınırları belirlemek çocuğunuzun kendine hâkim olma duygusunu geliştirmesine yardımcı olur. Bağımsızlığını teşvik etmek onun kendini yönetme duygusunu geliştirmesine yardımcı olacaktır. Hayatta başarılı olabilmek için özgüven sahibi olması gerekir. Çocukların bağımsızlıkları konusunda ısrarcı olmaları çok doğaldır. Ailelerin pek çoğu çocuğun bağımsızlığını asilik ya da itaatsizlikle aynı kefeye koymaktadırlar. Biri tarafından kontrol edildiğini hissetmek yerine kontrolün kendisinde olduğunu hissetmeyi istemek insan doğasının bir parçasıdır. Bu yüzden çocuklar bağımsızlık konusunda ısrarcıdırlar.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]7- Daima tutarlı olun.


Kurallarınız sürekli değişiyorsa ya da sadece ara sıra uyguluyorsanız çocuğunuzun uygunsuz davranışlar göstermesi çok doğaldır. Bu durumda hatayı onda değil kendinizde aramalısınız. Disiplinle ilgili en önemli nokta tutarlı olmaktır. Taviz vermeyeceğiniz şeyleri belirleyin. Otoriteniz ne kadar güce değil akla dayalı olursa çocuğunuzun da bu otoriteyi sorgulaması o kadar azalır.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]8- Sert disiplinden kaçının


Aileler hiçbir koşulda çocuklarına karşı kaba kuvvet göstermemelidirler. Kaba kuvvet gösterilen ya da tokat atılan çocuklar başka çocuklarla kavga etme eğilimi göstermektedirler. Anlaşmazlıklarını çözerken kaba kuvvet kullanmaları ya da saldırganlık göstermeleri daha muhtemeldir. Üzerindeki otoritenizi kaybetmeden çocuğunuzu tatlı dille ve sevgiyle disipline etmelisiniz. Ufak cezalar ya da ödüller vererek sınırlarınızı doğru çizebilirsiniz.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]9- Çocuğunuza her zaman kararlarınızı açıklayın.


Ailelerin çocuklarının karşılamasını istediği beklentileri vardır. Genellikle ebeveynler küçük çocuklara çok fazla açıklama yaparken yetişkin çocuklara pek açıklama yapma ihtiyacı duymazlar. Sizin için apaçık olan bir şey on iki yaşındaki bir çocuk için çok net olmayabilir. On iki yaşındaki bir çocuk sizin önceliklerinize görüşlerinize ya da deneyimlerinize sahip değildir. Bunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın ve her zaman çocuğunuzla konuşarak ona kararlarınızı ve nedenlerini açıklayın. Unutmayın ki aslında o sizin en yakın arkadaşınız ve önünüzde onunla çok uzun bir yolculuk var…Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]10- Saygı gösterirseniz saygı göreceğinizi unutmayın.


Çocuğunuzdan saygı görmenin en iyi yolu ona saygılı davranmaktır. Çocuğunuza da başkalarına gösterdiğiniz saygıyı göstermelisiniz. Onunla kibar bir şekilde konuşun. Fikirlerine saygı gösterin ve sizinle konuşurken onu dikkatle dinleyin. Ona karşı şefkatli davranın ve mümkün olduğunda onu memnun etmeye çalışın. Çocuklar etrafındakilere ailelerinin onlara davrandığı gibi davranırlar. Çocuğunuzun taklit edeceği örnek davranışlar sergilemeniz gerektiğini unutmayın. Sizinle olan ilişkisi onunZiyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]11- İyi bir ebeveyn olmanın ödülü mutlu bir aile olmaktır!


İyi bir
ebeveyn olmak empati dürüstlük özgüven şefkat işbirliği ve mutluluk gibi kavramların gelişmesini sağlar. Bunun yanı sıra merak ve motivasyonu yükseltir. Ayrıca başarılı olma isteğini de arttırır. İyi bir ebeveyn olmak aynı zamanda çocukların kavgadan uzak bir ortamda büyümelerini sağlar. Bunalıma girmelerine yeme bozuklukları ve anti-sosyal davranışlar geliştirmelerine ve kötü alışkanlıklar edinmelerine de engel olur.