Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Cocuk Terbiyesi

  1. Çocuğu küçük yaşta ihtiraslarınıza kurban etmeyiniz doktor olsun mühendis olsun diye dayatmalarda bulunmayınız.
  2. Çocuk anne-babasının ilgisini çeken davranışları sürekli olarak tekrarlar ki dikkatleri üzerine çeksin bu durum onun tekrarladığı hareketleri huy edinmesine yol açar.
  3. Çocuğa zorlamalarda bulunulmamalı onun yerine özendirme yoluna gidilmelidir.
  4. Çocuklar hatalarından dolayı “ Allah sevmez veya yakar” gibi sözlerle tehdit edilmemeli ki Allah'a düşman olmasın. (Dindar ailelerin çocuklarının bozuk olmasının bir sebebi budur)
  5. Hamilelik döneminde kadın önceki yemek düzeninin bozmamalı hamilelik nedeniyle fazla ya da az yemek yeme yol Kocası tarafından sevilen hamileler pek kusmazlar una gitmemelidir.
  6. Kocalık vazifesini yerine getirmeyenler babalık vazifesini de yerine getiremezler bu durumda çocuğun terbiyesi eksik kalır ve sinirli geçimsiz biri olarak büyür..
  7. Hamilelikte kadın çocuğun yükünü değil anneliğin yükünü taşıdığını unutmamalı.
  8. Çocuk kadını daha olgunlaştırır ve İhtiyaç ve merak ne zaman başlamış ise çocuk terbiyesi de o zaman başlamış demektir.
  9. Sinirli ve geçimsiz çocuklar saadetsiz izdivaçların mahsulüdür.
  10. Evlenmekte gaye maddi refah ve lüks içinde yaşamak olmamalı aksi takdirde dünya saadeti bile kaybedilir.
  11. Kadın çocuğuna baba seçerken genç zengin ve yakışıklı olmasına değil dinine bağlı olmasına dikkat etmeli.
  12. Kocasını sevmeyen kadın kendisine arkadaş olsun ve yaşlandığım zaman bana bakar diye çocuk doğurmamalı.
  13. Çocuklarımızın bizi nasıl mutlu edeceklerini düşünmenin yanı sıra onları nasıl mutlu edeceğimizi de düşünmeliyiz..
  14. kocasına daha çok yaklaştırır.
  15. Hamilelik döneminde ruhla alakalı (üzüntü-sürur) her durum cenine (çocuğa da) tesir eder.
  16. Kocası tarafından sevilen mutlu kadınlar bulantı ve kusma gibi fizyolojik problemleri daha az yaşar ya da hiç yaşamazlar.
  17. Narkoz ve bayıltma ile doğum yapan anneler ileride çocukların yaramazlıklarına katlanamazlar. Ve çocukta ruhsal ve zihinsel engeller olur.
  18. Bayıltma olayı yaradılışa zıddır. İnsan ızdırap ve acılar sonunda elde ettiği şeyi iki kat fazla sever. Bu acıdan sonra çocuğun ağlamasını duyan anne ne kadar mutlu olur anlatılmaz. Bayılan annede bu zevklenme yoktur ve çocuğuna karşı fazla şefkat duymaz.
  19. Anne çocuğun ağlamasının kendi acıları için olduğunu zanneder.
  20. Kadın için en büyük zevk doğurmaktır.
  21. Kocası ve etrafı çocuk istiyor diye doğum yapanlar emziremezler.
  22. Çocuğun annesine olan sevgisi memelere sel gibi süt akıtan sihirli bir tesir yapar.
  23. Süt kesilmesinin beslenme ile alakası pek yoktur.Kocası veya ailesi tarafından sevilmeyen veya ruhsal problemler yaşayan kadınlarda süt kesilmesi daha sıklıkla görülür .
  24. Çocuğu aşırı kucağa alıştırmayın şımarık olur.
  25. Çocuk hiçbir problemi yokken (karnı tok altı kuru....ise) ağlıyorsa hemen susturmaya çalışmak kucağa almak yerine bir süre ağlamasına izin verilmelidir.Ağlamak çocuğun ciğerlerini genişletirkan deveranını arttırır. Daha çok oksijen aldıklarından kanları temizlenir ve sağlıklı olurlar.
  26. Anne sütü ile beslenen çocukta pek gaz olmaz olsa bile vücut atmasını bilir.
  27. Müshil denilen gaz çıkartıcı gibi şeyler kesinlikle alınmamalıdır.
  28. Gaz çıkartma işi çocuğa meme verdikten sonra onu yüz üstü omuza yatırıp sırtını sıvazlamak suretiyle yapılır. Bu şekilde gaz kolaylıkla çıkar.
  29. Çocuğun her istediğini yerine getirmek onun egoist ve zorba yetişmesine yol açar.
  30. Çocuk zorla yedirilip içirilmemelidir. Ayrıca her istediğinde değil saati gelince meme verilmeli ki sütünü içerken oyun oynamayıp karnını doyurmaya çalışsın.
  31. Şefkatiniz sizi çocuğun her isteğini yerine getiren kişi duruma getirmemeli. Her istediğini yerine getirir her zorluğunu siz görürseniz gölge çocuk olur yani zayıf iradeli kendi başlarına iş beceremeyen aciz insanlar ortaya çıkar.
  32. Çocuğun bohça gibi elini-kolunu bağlamak iyi değildir.
  33. Giydirdiğiniz şeyler çocuğun kol ve bacak hareketlerine engel olmamalıdır.
  34. Çocuk uyandığı zaman hemen yanına gitmeyin ki karanlığa ışığa seslere yalnızlığa alışsın ve bunları kendi başına keşfetsin.
  35. Çocuğa serbest hareket etme imkanı sağlanmalı. Anne baba kendilerini çocuğa bir gölge gibi takip ettirmemelidir.
  36. Çocuğa kendisine zarar vermesinden korkarak eldiven giydirilmemeli ki dokunma duyusu körelmesin.
  37. Terbiyenin ve çocuk üzerinde disiplin sağlamanın en emin vasıtası sevgi şefkat sabır ve çocuğa iyi örnek olmaktır.
  38. Çocuğun -zarar verecek duruma getirmemek kaydıyla- aç kalmasından korkulmamalıdır. Biraz açlık çekmesi nimetin kıymetini anlamasını ve doymaktan zevk almasını sağlar. Bu nedenle çocuklar gıda ambarına döndürülmemelidir.
  39. Fıtratına fazla müdahale etmeyiniz.
  40. Kadınlar doğumdan sonra genellikle cinsi yönden soğuk olurlar kocayı ihmal ederler.
  41. Çocukla yetişkinler gibi konuşun çünkü sizi taklit edecektir onun yanlışlarını siz taklit etmeyin.
  42. Çocuğunuzu doğru telaffuza zorlamayınız.
  43. Çocuklarını emzirmekten zevk duyan şevkle emziren annelerin sütü genellikle kesilmez .
  44. Çocuklar genellikle iki yaşından itibaren kaşıkla yemeye merak duyarlar.Bu durumda çocuk engellenmemeli ki öğrenebilsin.
  45. Sütten hariç hazır mamayı satın almamaya çalışınız. Sizin yaptığınız meyve suları sebze çorbaları yoğurt peynir yumurta bütün vitamin ve protein ihtiyacını karşılayacaktır.
  46. Tek çocuklar genellikle nazlı büyütülür. Hatası olduğunda genellikle ceza görmez daha çok affedilir müsamaha görür. Bu durumda şımarık ve dengesiz büyür. Kardeşi olan çocuklar paylaşmayı yardımlaşmayı arkadaşlığı fedakarlığı ve en önemlisi kardeşliği öğrenecektir. Bu bilgiler yaşanarak öğrenilir.
  47. Çocukların en küçük rahatsızlıklarında gösterilebilecek yersiz telaşlar nedeniyle çocukta ölüm korkusu inkişaf eder.Bu nedenle çocuk ölümden karanlıktan yüksekten ve yalnızlıktan korkar. Uyur gezerlik ve gece kabuslar görme gibi rahatsızlıklar görülebilir.
  48. Evde her istediği yapılan çocuk dışarıda uyum sağlayamaz. Bu durum onun evde de sinirli tavırlar sergilemesine yol açar.
  49. Tek çocuğun bakımı ve eğitimi çok çocuktan daha zordur.
  50. Yemek konusunda onu serbest bırakın. Yemek saatinde çağırın zorlamayın lakayt kalın o kendisi açlığın zevkini duyunca gelir. Sofra kalktıktan sonra vermeyin. Bir daha ki sofrayı beklemesini söyleyin. O artık yemek saatini kaçırmamayı öğrenir. Nelere mâl olduğunu anlar.
  51. İkinci çocukla birinci çocuk arasında yaş farkı fazla olursa kabullenmeleri zor olur. Yaş farkı fazla olduğu zaman kıskanma daha fazla olur. Yaş farkı az olduğunda ise kardeşlikle beraber arkadaşlıkta inkişaf eder.
  52. Çocuklar herhangi bir edenle öcü veya daha başka uydurma canavar hikayeleriyle korkutulmamalı.Bu durum onun kişiliğine tesir eder ve korku hissinin inkişaf etmesine yol açar.
  53. Müspet akraba ve dostlara yapılan ziyaretler çocukların sosyal hayata çabuk uyumunu sağlar. Aile içi kopukluklar ve tek başına kalarak toplum içine karışamayan çocuklarda çekingenlik arkadaşlarına ayak uyduramama gibi pek probleme yol açar.
  54. Çocuklar genellikle 3-4 yaşlarına kadar canlı cansız varlıkları pek ayıramazlar.
  55. Çocuğu diğer çocuklarla kıyaslamak onun üzerinde önemli bozukluklara yol açar. Onu diğerlerinden üstün görmek ve bunu ona sık sık dile getirmek çocukta kendini beğenme sürekli övülmeyi isteme gibi duyguları inkişaf ettirir.Bunun tam aksi olarak çocuğu diğer çocuklara göre aşağılama ve sürekli olarak yargılama çocukta aşağılık kompleksine sebebiyet verebilir.
  56. Sürekli aptallığı ve çirkinliği yüzüne vurulan başkalarının yanında küçük düşürülen çocuklarda kendisini aşağı ve işe yaramaz hisseder. Kendi başına bir iş yapamaz giriştiği takdirde yapamamaktan korkar. Daima güçlüleri arar. O zaman çocuk köle ruhlu şahsiyetsiz aldatılmaya istismara müsait olduğundan ahlaksızlığa ve zararlı alışkanlıklara kolayca intibak eder.
  57. Korkutarak veya tehdit edilerek büyütülen çocuklar evhamlı ve korkak olurlar.
  58. Cevap verme ve kendisini savunma hakkı elinden alınan ve bu hakkın suç olduğu telkin edilen çocuklar korkak şüpheci ve sabit fikirli olurlar. Büyüdükleri zaman da katı müsamahasız olur ve peşin hükümlerle hareket ederler. Kendi değer yargılarına ve peşin hükümlerine uymayan görüşleri bir çırpıda reddederler. Karşı görüşte olanları hazmedemez sert ve kırıcı olurlar.
  59. Çocuklar ilk korkuyu yürümeye başladığı zaman tadarlar. Çocuk ilk düştüğünde anne telaşa kapılarak bağırır çocukta bundan ürküp ağlamaya başlar. Bu gibi durumlarda serinkanlı olmak gerekir.Çünkü çocuk canı acıdığından değil daha çok annesinin tepkisinden korktuğu için ağlar.
  60. Çocukları tekerlekli yürüme çağlarında araçlara koymak sağlam bir adamı değnekle yürümeye zorlamak kadar manasızdır. Çocuklar kendi hallerine bırakılmalı ki fıtratlarının gereğini yapabilsinler.
  61. Aşırı müdahale yanlış olduğu gibi aşırı koruyuculukta yanlıştır.
  62. Pahalı oyuncaklar çocuğu mekanik zekalı ve hayalperest yapar.Bir tencere kapağı ile oynamak ona daha zevkli gelebilir.. Oyun Zaman öldürme değil çocuğun tekâmülüdür. Basit ve sade şeylerle kendisinin oyun kurması gelişimi için çok daha faydalıdır.
  63. Çocuğu korkutucu sindirici ve tehdit edici hiçbir eğitim vasıtasını kullanmayınız.
  64. Allah küfredeni yakacak demektense Allah küfretmeyeni cennetine koyacak deyiniz.
  65. Çocuğun istenmeyen bir şeyi yapmaması için onu -Allah seni cezalandırır cehenneme atar yakar- gibi tehdit sözleri çocuğun zihninde affetmeyen sürekli cezalandıran –haşa- sevimsiz bir Allah mefhumu yerleşir.
  66. Dini bilgiler yüklenmiş fakat kendini beğenmiş kişi ne kadar sevimsizse okumamışın kaba cahili de o derece sevimsizdir.
  67. Çocuk gayret gösterdiği halde oyuna dalıp elbisesini kirletirse üzerine fazla durmayınız yoksa çocuğun güvenini kaybedersiniz.
  68. Başkalarının yanında küçük düşürmeyiniz. Aradaki muhabbet bağı gider. Daha çocuğun kaybedecek bir şeyi olmadığı için ölçüsüz ve saldırgan olur.
  69. Çocuklara böyle yaparsan öldürürüm gebertirim demeyiniz o suçu yapınca öldürmeyip de kızdığınızı görecek bu sefer size karşı daha da güvensiz olacaktır.
  70. Çocuğun hareketleri sürekli olarak “millet ne der?” diye şekillendirilmemelidir. Sürekli başkalarının ne diyeceğini düşünmek zorunda bırakılan çocuklar kendi istedikleri gibi davranamaz ve başkaları için yaşayan gösteriş budalaları haline gelirler.
  71. Çocuklara korku ve vahşet filmleri izlettirilmemelidir.İzlediği filmlerdeki kahramanlara özenen çocuk etrafında ki kişi ve hayvanlara karşı saldırgan tavırlar sergilemeye başlar.
  72. Baskı gören ihmal edilen anormal çocuklar merhametsizliğe karşı kuvvetli bir iltifat gösterirler. Oyuncaklarını parçalar komşusunun camını kırar arkadaşlarının eşyasına zarar verirler.
  73. Terbiye konusunda ne fazla gevşek nede aşırı baskıcı olmalıdır.
  74. Zorla kazanılmış alışkanlıklar uzun ömürlü değildir.
  75. Korku ve baskı sonucu itaate mecbur edilen bir çocukbüyüyüp kendi geçimini temin edecek ekonomik bağımsızlığa ulaşınca anne ve babayı unutur. Bu neticeyi gören anne baba çocuğum hayırsız çıktı diye dert yanar. Halbuki onlar çocuğu hür bir şekilde değil köle olarak yetiştirmişlerdir. Oda hürriyetine ulaşınca efendilerini unutur.
  76. Çocukta şiddetli sese ışığa tepkide bulunan sinir sistemi hakimdir.
  77. Çocuk doğduğundan 1-3 hafta arası rast gele gülümser. 3 haftadan itibarense insan yüzüne gülümsemeye başlar.
  78. 6 aylık oluncaya kadar herkesin kucağına gider. 6 aydan sonra ev efradını yabancılardan ayırt eder onların kucağına gider.
  79. Seçici korku ve öfke belirtileride 6. aydan sonra başlar.İhtiyaç halinde annesini yanında görürse sevinir. Böylece güven duygusu dediğimiz o çok önemli ruhi dengeyi kazanır. İlk 18 ayını mutlu bir aile ve sıcak anne kucağında geçirmemiş olan bebeklerde güven duygusu yerleşmiyor.
  80. Kur-an’ı duyan namazı anne babasından gören çocuğun bunlar ruhuna nakşolur. Onu başka yerde duysa ve görse ona karşı sempatisi alakası olur.
  81. 6. aydan itibaren çocuğun tanıdıklarına gülümsemesi yabancılardan kaçması annesini görünce sevinmesi istek ve ihtiyaçları yerine getirilmeyince öfkelenmesi gibi davranışların refleksle veya içgüdü ile alakası yoktur. Bu eğitimin ta 6. aydan itibaren başladığını gösteriyor.
  82. Çocukları hastalık sırasında şımartmak yanlıştır.Bu sefer iyi olunca aynı ilgiyi oyuncak vs. halleri görmeyince çocuk hasta olmayı arzular ta ki istekleri yerine gelsin.
  83. Çocuklar 3 yaşına kadar her şeyi canlı kabul ederler.
  84. Çocukları uyarırken sakın tehdit etmeyin. Eğer şöyle yapmazsan hastalanırsın. Eğer böyle yapmazsan ölürsüneğer sözümü dinlemezsen Allah sana ceza verir gibi tehditler çocuğu korkak yapar. Keza düşüp bir yerini yaraladığında veya bulaşıcı bir hastalığa yakalandığında suçluluk duygusuna kapılır. Ben söz dinlemeyen kötü bir çocuk olduğum için; Allah beni cezalandırdı diye düşünür. Hele bazı anneler vardır ki bu menfi duyguyu aşılamaya çalışırlar. Bak işte sonunda cezanı buldun. Beni dinlemediğin için Allah cezanı verdi derler.
  85. Çocuk 5 yaşına kadar ben merkezcidir. Herkesin ona hizmet etmek ve isteklerini yerine getirmek zorunda olduğunu zanneder.
  86. Çocuklar kincidir. Bunun sebebi ise ben merkezci olmalarıdır. Sevmeyi paylaşmayı öğrendiği zaman bu menfi his zayıflar. Nefreti sevgi hasedi yardımlaşma bayağılığı fazilet köleliği hürriyet serkeşliği ise itaat dize getirebilir. Dikkat ederseniz çocuğun evetten önce hayır sözünü telaffuz ettiğini göreceksiniz. O evet demeyi sizden öğrenecektir.
  87. Çocukları en çok kızdıran şey kuru ve hükmedici nasihatlerdir.
  88. Yalan söylediğiniz insanları çekiştirdiğiniz manevi değerlere kayıtsız kaldığınız takdirde çocuğunuza dürüstlükten dem vurarak uzun uzun nasihat etmeniz fayda sağlamaz.
  89. Yaşadığımız asır içinde insanların problemleri çak fazladır. Bunun temel nedeni insanların kendilerini tanımamalarıdır.
  90. Bu asırda insanlar hem her şeye sahip olmak istiyorlar; hem de her şeyi başkalarından bekliyorlar.
  91. Herkes umduğunu elde etmek için bir başkasının tahakkümü altına giriyor. İnsanlar böylesi menfaat kölesi olunca; diktatörlerin zalimlerin alkışladığı hasta toplumlar türemiştir.
  92. Bu asrın en büyük hastalığı: insanların kalabalığa uymak ve kalabalığın içinde erime diyebileceğimiz efkar-ı umumiye hastalığıdır. Kişinin topluma kendini teslim etmesi.
  93. Çocuğunuzu eğitirken onu seviniz ki sevmeyi öğrensin. Gerektiği yerde yükünü paylaşın ve yardım edin ki o da başkalarına yardım etmeyi öğrensin. Hayat bir mücadeledir prensibinden uzak tutun. Hayatın yardımlaşma olduğunu öğretin. Mücadelenin olduğu yerde sevgi şefkat ve yardımlaşmaya yer yoktur. Ruhu tatmin eden sevgi muhabbet yardımlaşma ve kendinden zayıfları koruma gibi yüce duygulardır. Bu duyguların yerleşmesinden fazilet doğar.
  94. Sende gözüken şahsiyet acaba senin şahsiyetin mi ? Cemiyetin mi ? Yoksa TV’dekilerin şahsiyetleri mi ?
  95. İnsanı anlamayan çocuğu hiç anlayamaz.
  96. Kaynağını dinden almayan ona ileride mükafat vaat etmeyen ahlak kuralları çocuk ruhuna uygun değildir.
  97. Bugün okumuş insanlar arasında suç işleyenlerin sayısı artıyorsa; bunun sebebini okullarda aramalıyız.
  98. İkinci çocuk dünyaya gelecekse ondan bahsedin ki çocuk doğacak kardeşine alışsın.
  99. Şımartılan çocukların kardeş kıskançlığı ise saldırganlık şeklinde tezahür eder.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  1. İkinci çocuk dünyaya gelince birincisini odasından atıp başka odaya yatırırsan çocukta uyku bozukluğu olur.
  2. Çocuklara adil davranmak lazımdır. Birincisini memnun etmek için ikincisini kötülemek yanlıştır.
  3. Çocuklara bir iş yaptırın. Çünkü: Bir iş yapmış olmak ve adam yerine konmak kadar memnun eden bir şey yoktur.
  4. Küçüğü ile işiniz bittikten sonra da büyüğüne haydi gel seninle de bir oyun oynayalım demeli.
  5. En büyük hata çocukları birbirine kıyaslamaktır. Bak onun gibi uslu olsana – gibi denmemeli.
  6. Her çocuk ayrı fıtratta yaratıldığından başkasına kıyaslanarak ceza ve mükâfatlandırılmamalıdır. Eğer kıyaslanarak cezalandırılırsa alçaklık kompleksi kıyaslanarak mükafat alırsa kendini beğenmişlik inkişaf eder.
  7. Yemek yedirme işinde fazla üzerinde durmayınız. Çünkü çocuğun ilk kullandığı tehdit vasıtası yemektir. En etkili çare aldırış etmemek ve onun acıkmasını ve yemek istemesini beklemektir.
  8. Ruhunun ihtiyacı olan sevgi ve ilgiyi vermediğiniz taktirde emzik bulamazsa parmağını emecektir. Parmağını emen çocukların asıl problemi güven duygusunu kaybetmiş olanlar yapar.
  9. Altını ıslatıp pisletiyorsa sakın tehdide baş vurmayınız. İşi fazla ciddiye almadan sevgiyle yaklaşınız.
  10. Çocuk sevgiyi kaçırmamak ilgiyi muhafaza etmek için anne-babanın isteğini yerine getirmeye çalışır.
  11. Büyüğün küçüğe aşırı sevgisine fazla güvenmeyin ve yalnız bırakmayın çoğu zaman çocukta bu huy aşırı kıskanmanın halidir. Bir şey yapabilir.
  12. Çocuğun yanında başım ağrıyor ve ilaç atayım demeyin. Çocuk sizi takliden ilaç içmek arzusundan benimde ağrıyor diye ilacın iyi olduğunu sanır ve ilaca düşkün olur. Onun yanında içmeyin.
  13. Pahalı oyuncak almayın. Sade oyuncak tencere kapağı daha iyi eğlendirir çocuğu.
  14. Savaş tipi oyuncak almayınız. Çocuk kendini beğenmiş vahşi vurucu tip yetişir.
  15. Terbiye sanatında çocuğa sevmeyi paylaşmayı fazileti öğretiniz. Daima kıskançlığın nefretin bencilliğin zararlarını anlatınız.
  16. Çocuklar kabiliyetlerini ortaya koyabilmek için oyuna muhtaçtırlar.

  17. Çocuğu; anaları yanlarından ayırmazlar. Cici elbiselerini kirletecekler diye üzerlerine titrerler. Tehdit edeler.
  18. Misal doğru yürü. Bastığın yere dikkat etsene. Ayakkabıların haline bak ! Toz içinde sanki sokak çocuğu zannedecekler seni. Yaramaz çocuklar gibi koşturma öyle ! Sana elimi bırakma demiyor muyum ?
  19. Bu tür kadınlar gösteriş delisi moda düşkünü kibirli yaratık kadınlardır.
  20. Çocuğu böyle büyütmek isteyen anne: Görenler ne bakımlı ne şık çocuğu var desinler. Bu kadınların çocukları da kendini beğenmiş gururlu tipler olurlar. Hayatta muvaffak olmazlar. Daima ne yapması ve nasıl yapması gerektiğini söyleyecek birine ihtiyaç duyarlar.
  21. Çocukları üst üste giydirmek dar ayakkabılara hapsetmek deliliktir. Düz tabanlılığın nedeni pahalı biçimsiz ayakkabılardır. Çıplak dolaşan çocuklarda düz taban olmaz. Ayağın havaya toprağa ışığa ihtiyacı var. Kaşıntılara sebep ve mantar ve ayak terlemeleri bu gayr-i tabii yaşamanın neticesidir.
  22. Erkeklerin çizme kadınların uzun topuklu ayakkabı giymeleri son derece zararlıdır.
  23. Şehir çocuklarının sarı benizli kansız iştihasız hırçın sinirli olmalarının sebebi yaşayacak fırsatı bulamamalarından kaynaklanıyor.
  24. Çocuğun ağlaması nimettir. Ağlamasını bilmeyen çocuklar sinirli ve kibirli olurlar. Ağlama vücudun yaradılıştan verilen bir iç savunmasıdır.
  25. Eğer baba ve anne korkusuyla ağlayamazsa çocukta tikler olur. Tırnak yemeler parmak emmeler kekemelik benzeri davranış bozukluğu ortaya çıkar. Bu normalden sapmalar ruh sağlığının tehlikede olduğunu gösteren ikaz işaretleridir. Eğer çocuk ağlamak isterse bırakın ağlasın.
  26. Ağlamayı unutan katı yürekli duyguları körelmiş etrafına karşı kayıtsız soğuk kimselerdir. Bunlar ne kimseyi sever nede kimse tarafından sevilirler. Bu tiplerin aile reisi olduğu evler mutluluktan uzak evlerdir.
  27. Anne çocuklara: Görürsünüz akşam babanız gelsin sizi ona dövdüreceğim gibi tehditlerle çocuk babayı sevmez olur.
  28. Yanlış karşısında baba kızıyor anne koruyorsa çocuk için hangi doğrudur bilemez. Annenin karışmaması lazımdır
  29. İtaat etmesini bilmeyen yönetmesini de bilemez.
  30. Aile büyüklerinin fikri ve onayı alınmadan yapılan evlilikler bir şans oyunudur. Halbuki evlilik şansa bırakılmayacak kadar ciddi ve hayatî bir olaydır.
  31. Kenarına bak bezini al; anasına bak kızını al. Eş seçerken en güzel nokta-i nazar ailesidir. Eğer beğendiğiniz kız birbirini seven sayan dürüst namuslu çalışkan bir anne-babanın çocuğu ise; nokta-i nazar doğru demektir. Aile büyüklerinin onayı alınmadan sırf zenginliği ve fiziki güzelliği için eş seçen genç kızlar ve delikanlılar saadetlerini şansa bırakmış olurlar. Yuva kurmak ciddi bir iştir.
  32. Baba gittikten sonra çocuklara babalarını kötüleyen anne kendine güvenmelerini ve onlara doğru söylediğini ifade etmek ister ama maalesef hiçbir çocuk birbirini sevmeyen anne-babaya saygı duymaz. Böyle çocuklar taviz koparabilmek için iki yüzlü davranırlar. Ananın yanında iken anadan yana babanın yanında iken babadan yana gözükürler.
  33. Koca gittikten sonra çocuklarına babalarını metih eden anne çocuklarının nazarında saygı duyulur.
  34. Çocukları yalana alıştıran anne-babadır. Yalan vaatlerde buluna buluna çocuk onları taklit eder. Çünkü çocuk yalanın ne olduğunu bilmiyordu. Ve çocuklar çok iyi taklitçidirler. Onlar hikaye ile yalanı birbirinden ayıramazlar. Gördüğü rüyayı da çocuk doğru zanneder.
  35. Doktora götürürken yalan söylemeyin. Hiç acımayacak yerine az acıyacak. Korktuğun kadar olmayacak gibi büyük adamı ikna etmek gibi ediniz. Sonra yalancı çıkarsınız ki o da sizi taklit eder.
  36. Çocuğu küçükken paraya alıştırmayın. Abur-cubur gibi şeker çikolataya alıştırmayın.
  37. Çocuğu kumbaraya alıştırmak ikide bir saydırmak çocuğu cimri yapar. Yapmayın...!
  38. Çocukları ne yasaklara boğup hayır demeye alıştırmalı nede her isteğini yerine getirip onu şımarık bir zorba yapmamalıdır. Gerekli ihtiyaçları yerine getirilmeli aşırı isteklerine hayır denmeli ve sebebi izah edilmeli.
  39. Çocuklarınızın yanında malınızla gücünüzle vesairelerinizle övünmeyin. Övünülmeye ölçüyü çocuk onlar zanneder. Hata başka çocuklara karşı benim babam senin babanı döver gibi bencil yapılar çıkar.
  40. Çocuklarımıza dengi arkadaş seçmeli ki onlar yanında bencil gururlu ve de alçaklık kompleksi olmasın.
  41. Dostlarınızı çocuğun yanında gıybet etmeyiniz. Onlara karşı çocuğun güveni kalmaz ve büyüdüğü zaman o da arkadaşlarına aynısını yapmayı öğrenir.
  42. Ailede ana-babanın rolleri karışmışsa annenin işini baba babanın işini anne yapıyorsa orada büyüyen çocukta cinsiyetine uygun karakteri kazanamaz.
  43. Annesi çalışan kreş ve bakım evlerinde büyüyen çocuklarda cinsiyet hallerinin tam gelişmemesinin sebebi taklit edecekleri bir anne-baba modelinden yoksun olmalarıdır.
  44. Cinsiyet halinden işin ruh yönü kast ediliyor. İnsanları birbirinden ayıran onların belli hadiseler karşısında davranışları tepkileri ve tavırlarıdır. Eğer beş yaşındaki bir erkek çocuğu oyun sırasında erkek arkadaşı ile kız kardeşini birbirinden ayıramıyor aynı şekilde davranıyor ise; bu çocuk ruhen erkek normlarını kazanamamış demektir. Keza bu yaşlarda erkek çocuğu ile kız çocuğunun oyunları cinsiyetlerine uygun farklılıkları göstermelidir.
  45. Oğlan çocuğuna saçları uzatmak entari giydirmek bu çocuk ruhen kendisini kız olarak görmeye alışacaktır. Biraz daha büyürse kendi cinsine intibak etmekte zorlanacak. Arkadaşları da takma isimden hoşlanırlar buna da böyle isim takılınca kızlara doğru yanaşacak onlarla arkadaşlık kuracak sonunda eşcinsel olup çıkacaktır. Annenin kaprisinden dolayı. Veya babalarda kızlarına erkek gibi kızım var deyip kızların erkekçe hareket etmesini ister ve edince babadan taktir görünce kız kendine uygun hareket değil erkek hareketlerini yapar ve erkeklik hormonları gelişir. Pantolon giyer erkeklerle yarışmaktan zevk alır. Ve sonunda kendi fıtratlarından uzaklaştırırız. Bu sefer çocuk karşına çıkan engeli aşamayacak ve ne yapacağını bilemez. Ve ahmak bir çocuk durumuna düşer.
  46. Çocuğa benim oğlum veya kızım şu nottan aşağı almaz diye bununla övünülürse sağda solda söylenirse çocuk onu yakalamak için uyuyamaz. Uyku bozukluğuna sebebiyet verip en sonunda sapık veya intihara teşebbüs eder.
  47. Aşırı pohpohlamakla çocuğu kendini beğenme hastalığına düşürürüz. Ki bu psikolojik bir hastalıktır.
  48. Sen böyle güzelsin sen böylesin diye kızlara hedef tayin etmek onları kötü yollara düşürür.
  49. Çocuğunuza boş hülyalarla hakikat arasındaki farkı anlatınız ki şarkıcı ve artist olacağım diye maceracı olmasınlar.
  50. Çocukların hangi sahalarda ilgileri kabiliyetleri olduğunu anlamak oynadığı oyuncaklarla kendini belli eder.
  51. Çocuğa karşı yanlış yaptığınız taktirde özür beyan ederseniz size güveni artar. Şahsiyetinizi düşürmez.
  52. Çocuğa bir daha böyle yapmayacağına söz ver demek yanlıştır. Çünkü onu yaparsa söz vermişti o zaman yapmadım diye yalana itmiş olursunuz. Yaramazlık yapmayacağına söz almayın.
  53. Altını ıslatmak parmak emmek tırnak ısırmak çocuklarda kin ifadesinin görüntüleri sızıntılarıdır.
  54. Çocuklar kendilerinden sevgi ve ilgiyi esirgeyenleri hiç affetmezler.
  55. Eteklere yapışmalar soru sorarlar yaramazlık yaparlar elbiselerini kirletirler ki ilgiyi çekip kendileriyle meşgul etsinler. Karnım ağırdı veya eve gidelim demekle kendisiyle meşgul olunmadığını ifade ediyor.
  56. Çocukların ruhlarına hassas duyguları yerleştirmek istiyorsanız onlara acımayı ve zayıfları korumayı öğretiniz. Tabiat ve hayvan sevgisini aşılayınız. Çiçekleri kuşları böcekleri seyrettiriniz.
  57. Çocuklar kötü örnek olduğu zaman büyüklerden daha merhametsiz davranırlar.
  58. Yaramazlık yaparsan seni bırakıp giderim sende annesiz kalırsın dememeli. Çocukta güvensizlik ve gelecekten endişe etme ve çocukta korku gelişmesine yol açar.
  59. Çocuklar tehditleri ciddi zannederler. Sen yaramazlık yaparsan beni kahrediyorsun bende ölürüm sende annesiz kalırsın dense çocukta annesinin bu yüzden cidden öleceğini zanneder ve büyük bir suçluluk duyar ve ruh sağlığı tehlikeye girer.
  60. Bir evde kavga ve dayak hakim olursa orda yetişen çocukta hayvanlara eziyet eden böcekleri ateşe atan kedilerin kuyruğuna teneke bağlayan çocuklar çıkar.
  61. Kelebeğin arkasından koşan çocuk vücudunu ve sinirlerini geliştirir.
  62. Rasgele TV ve gazete okuyan çocuklar gördüklerinden ve okuduklarından etkilenirler.
  63. Sevgi öyle bir duygudur ki herkese bol bol yeter sevdikçe artan eşsiz bir hazinedir.
  64. Cinsiyet hakkında soru sorunca basit ve sade cevap verin. Sus bakayım bunlar sorulmaz ayıptır derseniz cevabını başka yerden arayacaktır.
  65. Çocukların suallerini sade ve detaya girmeden cevap veriniz uzun cevaptan sıkılırlar.
  66. Küçüğünü büyüğün yanında korursanız kıskanma şiddetlenir. Misali; gürültü yapma kardeşin uyanır bekle önce kardeşinin mamasını yedireyim kardeşine vurma gibi sözler hep korumadır.
  67. Sevgiyi şarta bağlamakta terbiye hatalarındandır. Yaramazlık yaparsan seni sevmem gibi. Sevgiyle çocuğu tehdit etmek onun kendine olan güvenini kaybetmesine sebep olur.
  68. Sevgiyi şarta bağlamak çocuğu iki yüzlü yapar dürüst görünmeye çalışır.
  69. Egoist ve mala düşkün kimselerin gerçek dostları yoktur. Yardım etmeyi bağışlamayı hep aptallık sayarlar. Böyle insanlar çocuklarına kurabiyeni kimseye verme bisikletine kimseyi bindirme diye hep bencilliğe mal sevgisine düşkün yetiştirirler.
  70. Büyüklerin elbiselerini değil yeni almaya çalışınız ki keşke abim ablam olmasaydı der. Çocuğu yeni bir şey alındımı onu zevkini yaşaması lazım.
  71. Çocuklar sözden ziyade davranışlara dikkat ederler. Bunların etkisinde kalırlar. Öyle ise onlara karşı daima dürüst olmalı sözlerimiz davranışlarımızı yalanlamamalıdır.
  72. Çocuklar paylaşmayı ve fedakârlığı çok geç öğrenirler. Her şeyin kendilerinin olmasını ve herkesin kendilerine hizmet etmesini isterler.
  73. Oyuna müdahale etmemeli öyle değil böyle oyna dememeli ta ki hazırcı yetişmesin.
  74. Büyük tehlike görmedikçe oyunlarına müdahale etmeyiniz.
  75. Bir şey anlattığında saçma dahi olsa dinleyin.
  76. Kadının kocasına bakış tarzı “kadının kocasını takdir etmesi fazilet ve muhakeme işidir”
  77. Çocuk çocukla oynamalı.
  78. Çocuğa cennet anlayışını aşılayınız.
  79. Çocuğa ruh ve vücut güzelliği diye iki türlü güzellik olduğunu anlatınız.
  80. Kekemeli çocuğun konuşmasına hiç karışmamalı yüzüne bakmamalı. Çocuğun kekemeliği psikolojiktir.
  81. Nasihatlarınızı olaylarla anlatınız. Konuşmalarını kesmeyiniz.
  82. Daima kibar ve nazik olmasını telkin etmeyiniz.
  83. Çocuklar çocukluklarını doya doya yapsınlar. Küçükken A B C diye okumaya zorlamayınız sonda okumayı tamamen boş verirler. Bu ana-babanın ihtiraslarıdır.
  84. Yerinde oturan yaramazlık yapmayan uysal oturan çocuklar ruhen problemli çocuklardır.
  85. Çocuğa öyle soru sorma sonra öğrenirsin demek ruhen gelişmesine mani. Oraya otur atlama rahatsız etme uslu dur gibi sözler 2-7 yaş arasındaki gelişme çağıdır onu da durdurur.
  86. Çocuklar sizden yardım istemedikçe yardım etmeyiniz.
  87. Başkalarını çocuğunuzun yanında kötülemeyin. Çocukta böyle görünce suçu başkalara atmasını öğrenir.
  88. Ana ve baba başkalarını çekiştirip küçük görürseler (insanları) çocuk bunları duyunca insanlara güveni kalmaz.
  89. Çocuğa sınıfın en iyisi olmalısın diyerek ihtiras ve mücadele ruhu aşılamamalı. Muhabbet yardımlaşma ve merhamet duygusu aşılamalı.
  90. Çocuğu karşı sevginizi onun başarılarına bağlamayınız. Hırslı ve mücadeleci olur.
  91. Çocuğa başkasını kıyas edip tahrik edersen ona düşman yapmış olursun.
  92. Çocuğun oyununu kesip derse zorlamayınız.
  93. Çevreyi değiştirince bazı çocuklarda huy değişikliği de olur.
  94. Ailesini seven ailesi tarafından sevilen çocuk kolay kolay huy değiştirmez.
  95. Çocuklarınızı dinleyiniz ki bazen sıkıntısı ve aşamadığı şeyleri sizinle paylaşma cesareti olsun.
  96. Çocuk başarısız olunca onu küçük düşürücü sözler devamlı söylenirse çocukta aşağılık duygusu aşılanır. Demek ben buyum deyip inanmaya başlar.
  97. Çocuk başarısızlığa düşünce onu aşağılayıcı sitem yapmayınız. O zaten bir bunalım içindedir aşamıyor birde güven beklediği sizden güvensizlik vermeyiniz.
  98. Çocuk bir hata yapınca kızma ve düşün sende mutlaka hata yapmışsın ki o da ona düştü.
  99. Hata yapınca; yaptığınız iyilikleri yüzüne vurup beddua etmeyiniz. Sütüm haram olsun gibi...
  100. İhtiyarları en fazla üzen artık bir işe yaramadıkları düşüncesidir.
  101. İtaat etmesini bilmeyen idare etmesini bilemez.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş