Çocuğunuzun Bilişsel Gelişimini Biliyor musunuz
Çocukta Algılamak - Bilişsel Gelişimi - Çocuk Eğitimi - Çocuk Gelişimi - Zeka GelişimiÇocuğun bilişsel gelişimi motor ve duyusal gelişim sürecinde elde ettiği deneyimleri zihnine kaydetmesi ve bu kayıtları değerlendirmesidir. Bu kayıtlara bakacak olursak; nesneler arası ilişki kurma bağlantıları keşfetme neden-sonuç ilişkilerini değerlendirme süreçlerini görebiliriz. Anne-baba çocuk için "Ama daha 2 yaşında henüz 3 yaşında" diye asla düşünmemelidir. Kişiliğin temeli 0-6 yaşlarda atılıyor. Bu hiçbir zaman unutulmamalı.

Çocuğun bilişsel gelişim döneminin özelliklerini bildiğiniz zaman onun duygusal mesajlarını doğru okursunuz. Çocuk artık keşif alanlarını daha da genişletiyor yeni ilgi alanları oluşturuyor ve bu anlamda da sizi daha da zorluyor olacaktır. Eline geçirdiği bir sopayı at yapması kibrit kutularından ev yapması saç fırçasını mikrofon yapması tencerenin kapağından direksiyon yapması ayakkabıları ardı ardına dizerek tren yapması kaşıklardan kürek yapması her ne kadar sizin hoşunuza gitmese de o tüm bunları yaparak kendisini geliştirmeye çalışıyor. Bu arada kullandığı eşyalar kendisine zarar verecek cinsten ise onları hemen ortadan kaldırın.

Çocuk 3 yaşına geldiğinde öğrendiği çevresinde algıladığı ve algılamakta olduğu her şeyle ilgili sürekli sorular sormaya başlar. Yani artık çocuk size danışmaya başlar. Bu anlamda bu dönem çok önemlidir. Çocuk size danışır ama aynı zamanda dünyanın merkezi kendisidir. Tıpkı ergenlik döneminde olduğu gibi çocuk eline cam bir bardak alıp "Bu kırılır mı?" diye sorar siz de "Evet sakın onu yere atma" dersiniz ama bir de bakarsınız ki bardak yerde tuzla buz olmuş. "Madem bana soruyorsun neden yapıyorsun?" Neden biliyor musunuz? Sonuç görme isteğinden. Sonucun bardağın kırılması olduğu onayını sizden aldıktan sonra çocuk bunu gözleriyle görmek ister. İş bu kadar basit.