Paylaşmayı Öğrenmek


Çocuklar için 3-4 yaşlarına kadar yalnızca “benim kavramı” vardır. Benim kelimesi bu yaşlarda en çok sevdikleri kelimedir. Bu dönemde yalnızca kendine ait şeylere değil çevresindeki insanlara ait olan şeylere de benim diye sahiplenir.

Biz anneler çocuklarımızı başka çocuklarla biraraya getirip çocuğumuzun sosyalleşmesini ve birlikte oyun oynamayı öğrenmesini hedefleriz. Sonra da çıkan çatlak seslerden endişelenir dünyadan bi haber çocuğumuzun mızırdanmaları ve oyuncaklarını paylaşmamak için ortalığı yıkmalarından mahçubiyet duyarız. Üstüne bir de diğer anneden özür diler kusura bakmamasını rica eder çocuğumuzun paylaşmayı istemediği oyuncağı paylaşması için ona ısrar ederiz. Oysa; çocuktaki bu sahiplenme isteğinin aynı zamanda paylaşmayı öğrenme yolunda önemli bir adım olduğunu bilmeyiz.


Sahiplenmek çocuklarda 2 yaşları civarında öğrenilirken paylaşmayı ancak 3. yaşlarından sonra öğrenebilirler.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Sahiplenme istekleri engellenmiş bastırılmış çocuklar paylaşmayı da öğrenemezler.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
paylaşmayı öğrenmek konusunu ele almış ve paylaşmaya karşı çıkan çocuğumuzun bunu öğrenebilmesi için ebeveynlerin yapabileceklerini şöyle sıralamış:


- Çocuğunuzda kendisine güven ve saygı duygusunu uyandırın.
- Çocuğunuzu paylaşması için zorlamayın.
- Başka insanlarında kendine ait şeyleri olduklarını öğrenmesini sağlayın. O annenin kitabı bu babanın kalemi bu kardeşinin gömleği gibi.
- Çocuğunuz adına siz paylaşmayın çocuğunuza ait herhangi bir şeyi ondan izin almadan bir başkasına kısa bir sure için de olsa vermeyin. Eğer size izin vermezse ısrarcı olmayın ve üzerinde durmayın.
- Çocuğunuzun paylaşma yolunda attığı küçük adımlara övgüler yapın.
- Çocuğunuz herhangi bir oyuncağını paylaşma önerisini reddettiğinde bir diğer oyuncağı önerin.
- Çocuğunuzla paylaşma oyunları oynayayın. Bu benim kitabım ama sende bakabilirsin seninle bir şeyleri paylaşmaktan mutlu oluyorum deyin.
- Birden fazla birbirine yakın yaşlarda ve sahiplenme isteği fazla çocuklarınız arasındaki kavgalarda çok müdaheleci olmayın. Onların kendi yöntemini izleyin.
Sorun çözümlendiğinde paylaşmaya ve barışa ilk adımı atan çocuğu övün alkışlayın.Çocuğun kendine ait şeyleri sevmesi ve sahiplenmesinin ileride başka insanların mülkiyet haklarını anlamasına ve bunlara saygı göstermesine de zemin olacağını unutmayın.


Paylaşmayı öğrenmenin yanında sahiplenme duygusu da bu denli önemliymiş meğer...


Tatilde olduğumuz şu günlerde Kartal denizde kumsalda ve parklarda başka çocuklarla biraraya gelme fırsatı buluyor. Geçtiğimiz günlerde parkta yaşadığımız sahnelerin ardından minik kuzumun gidişhatının ne yönde olduğu ve bu paylaşma konusunda bir anne olarak neler yapmam gerektiği konusunda biraz bilgi edinmek istedim ve bol bol faydalı yazılar okudum. En azından şimdilik öğrendiklerime bakılırsa benim çocuğum da uyumsuz bir çocuk değil; yaşına göre normal tepkileri olan ve daha da öğrenecek çok şeyi olan küçücük bir çocuk


Nesneleri kontrol çevreyi kontrol tuvaletini kontrol gibi konular çocuğa bir yandan güç kazandırırken bir yandan da kaybetme kaygısını yüklermiş. Oyuncak arabasını oyun arkadaşıyla paylaşması söylendiğinde çocuk arabayı verdiğinde geri alıp alamayacağını bile bilmediği için arabası üzerindeki kontrolünü ve sahiplik duygusunu yitirme tehlikesiyle karşı karşıya kalırmış. Ç
ocuğa paylaşmayı öğretirken ilk adım kontrolün onda olduğunu çocuğa hissettirmekmiş: “Şimdi birlikte resim yapacağız. Kalemlerinden hangisini arkadaşına vermek istersin? Mavi olanı mı kırmızı olanı mı?” Bu ifadede çocuk sahip olduğu nesneler üzerinde hala kontrolü olduğunu hissedermiş. Seçim yapma ve karar verme hakkına sahip olmak paylaşma kavramının olumlu yüzünü gösterirmiş çocuğa.

Tabii ebeveyn olarak da çocuğa örnek olmak gerekiyor. Paylaşım örneklerine tanık olan çocuk sahip olunan birşey başkasına verildiğinde geri alınabildiğini istediği zaman geri almaya hakkı olduğunu ve paylaşım sayesinde karşılıklı bir güven ve işbirliği kurulabildiğini görüyor. Çocukla oynanacak “alma-verme ” temalı bir oyun yetişkin-çocuk arasında güvenilir bir ortamda paylaşmayı öğretmek için ideal. İstenen oyuncağı verdiği zaman takdir gülümseme tebrik gibi olumlu pekiştireçlerle karşılaşan çocuk hem davranışı ile ilgili geri bildirim almış olacak hem de kendisine ait olan oyuncağın paylaşma sonrasında geri döndüğünü onu kaybetmemiş olduğunu görecek ve paylaşma kavramının anlamını uygulamalı olarak görmüş olacak.

Paylaşma kavramı çocuğa öğretilirken nasıl ve ne zaman paylaşması gerektiğini öğretmek de önemli. Kendisi için çok özel bir oyuncağı paylaşmak zorunda değil aslında. Yetişkin olarak hepimizin başkalarıyla paylaşmak istemediğimiz bizim için özel olan eşyalarımız olduğu gibiçocuklar için de durum aynı. Bu konuda Uzman Klinik Psikolog Çiğdem Bilgen şunları söylüyor:


...bu durum çocuğa anlatılabilir ve paylaşmayı kabul ettiği oyuncaklarla paylaşmak istemediği oyuncaklar ayrı kutulara yerleştirilebilir. Eve misafir geldiğinde veya oyun parkına giderken diğer çocuklarla yaşanacak sorunu baştan önlemek için çocuk paylaşmayı kabul ettiği kutudan oyuncaklar seçebilir.

Ben de en azından çocuklarla biraraya gelebileceği bir yere giderken yanımıza benzer özellikli birden fazla oyuncak alıyorum; tek bir tane değil iki üç araba tek bir tırmık yerine iki tane tırmık gibi. Bu durumda diğer çocukların oyuncaklarıyla değiş tokuş yapması daha kolay oluyor ve tek bir oyuncağa odaklanmak ve inatlaşmaları yerine alternatiflere yönlenebiliyorlar.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]