Amerika'da yapılan bir araştırma trafik kazalarında ölen kişilerin yüzde 45’ini 16 yaşından küçüklerin oluşturduğunu ortaya koyuyor. Yani çocuklar araba kazalarında çok daha büyük tehlike altındalar. Zira omurgaları tam olarak gelismiş değil ve zedelenme ihtimali çok daha yüksek.
Yine Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre ölümle sonuçlanan bu kazalarda 2 yaşın altında yaşamını kaybeden çocukların yüzde 75’i eğer arabada ters oturuyor olsalardı bugün hayatta olacaklardı.
Çocuk araba koltuğunda düz oturduğunda vücuda bağlanan emniyet kemeriyle koltuğa sabitleniyor ve böylece kaza sırasında savrulmuyor.
Böylece Fatma Naz'ın durumunda olduğu gibi cocuk camdan fırlamıyor ama gelin görün ki düz oturduğunda bu kez başı desteklenmiyor ve çocuğun başı kaza sırasında şiddetli bir biçimde savrulmaya başlıyor.
Bu şiddette bir savrulmayı cocukların omurgası kaldıramıyor. Omurgada kalıcı hasar olabiliyor hatta boyun kırılabiliyor. İki yaşından küçük çocukların omurgası tam olarak gelişmediğinden çok daha çabuk zarar görüyor.
Araba koltuğu ters bağlandığında yani cocuğun yüzü arka cama baktığında ise çocuğun başı kaza sırasında çok daha destekli oluyor ve savrulmuyor.