Bazı evler çocukların yönetimindedir
Bazı ailelerde yönetim çocukların elindedir. Çocuklar ağlama nazlanma ve sizi kötü hissettirme silahlarını çok iyi kullanırlar. Yönetimi asla çocuklara bırakmayın. Ama onları bütün bütün de söz hakkı olmayan biri konumuna düşürmeyin. Onun uygulanabilir fikirlerine değer verin. Çocuk böylelikle kendi sınırlarını öğrenir.

Bugün aynaya bakın ve kendinizden başlayın
Başbakan olsaydım şöyle yapardım vali olsam böyle yapardım ah teknik direktör ben olacaktım ki görecektin nasıl oynuyormuş bu takım. Her gün bu ve benzeri cümlelerle Türkiye’yi kurtarıyoruz.
Türkiye’yi isterseniz yarın kurtarmaya devam edebilirsiniz. Ama gelin bugün farklı bir şey yapın. Bugün de kendinizden ve ailenizden başlayın. Süper bir başbakan olacağınızı iddia ederken hiç düşündünüz mü acaba çocuğunuzun gözünde nasıl bir babasınız? Çocuğunuzun gözünde harika bir babaysanız emin olun gün gelir başbakanlık da nasip olursa onu da harika yaparsınız.

Yoksa kendine ve ailesine faydası olmayanın vatana millete hiçbir faydası olmaz.
Oğlum sen adam olamazsın’
Adam oğluna yıllarca “Sen adam olamazsın.” demiş. Gün gelip o çocuk okuyup vali olunca babasını ayağına çağırtıp “Bak sen bana adam olamazsın demiştin; ama ben vali oldum.” deyince baba “Oğlum adam olsaydın babanı ayağına getirtmez gelir elimi öperdin.” demiş.
Yıllarca bu hikâyede hayırsız evladın günahını aldık. Bence baba eğer adam olsaydı çocuğunu “Sen adam olamazsın” telkinleriyle değil “Oğlum sana güveniyorum. İnşallah sen adam olacaksın.” sözleriyle büyütürdü. Bu güzel şefkat dolu ve destekleyici sözlerle büyüyen çocuk da adam olup babasının elini öperdi.