Ne kadar zamanda bir ailenizle beraber yemek yersiniz
Fast food yani hızlı yeme kültürü sadece bize kilo aldırmakla kalmadı hayatımızdaki birçok güzel alışkanlığı da beraberinde aldı götürdü.
Artık evde ailece yediğimiz yemekleri de çabucak yer olduk. Sabah kahvaltıları ailece yenirdi. Ardından anne hayır dualarıyla eşini işine ve çocuklarını da sırtlarını sıvazlayıp okullarına yolcu ederdi. Şimdi bazı çocuklar evden yalnız çıkar oldu.

Akşam yemekleri ailenin bir araya gelip birbirlerinin yüzüne baktıkları ve muhabbet ettikleri zamanlar olurdu. Şimdilerde herkes eve gelince bir şeyler atıştırıyor ve açlıklarını gideriyor

Nasıl bir anne-baba olalım?

Bazı anne-babalar diyorlar ki; “Biz çocuğumuzla arkadaş gibiyiz aramızdan su sızmaz bizimle her şeyini paylaşır.” Bazıları da “Biz öyle çocuğumuzla arkadaş falan olmayız. Sonra neme lazım tepemize çıkıverirler.” diyorlar.
Modern eğitim anlayışına göre her ne kadar birincisi doğru gibi gözükse de aslında doğru olan ikisi de değil. Doğru olan çocuğun o anki ihtiyacına göre doğru davranışı geliştirebilmektir. Çocuk üzgün olduğunda ve bir arkadaşa ihtiyaç duyduğunda ona arkadaşlık edebilmeli yaptırım uygulanması gereken yerde de anne-baba olarak gerektiğinde tavrımızı koyarak disiplini sağlamalıyız.

Sürekli tetikte olun

Çocuklarınızı televizyon karşısında savunmasız bırakmayın. Ellerine kumandayı verip televizyonla baş başa bırakmayın. Onun seyredeceği şeyleri önceden belirleyin. Eğer mümkünse eve bir VCD veya DVD alarak kontrollü bir şekilde ne izleyeceğini siz belirleyin.
Bunu önemsiz gibi görmeyin. Çünkü çocuğunuzda size anlamsız gibi görünen olumsuz değişimlerin nedeni bu olabilir
alıntı