Son yıllarda sokak çocuğu sayıları git gide artmaya başladı.Ya ailevi sebeplerdenya da psikolojik sebeplerden dolayı her yıl bir çok çocuk evden yada kaldıkalrı yurtlardan kaçıyor.Buyrunuz işte size evden kaçan çocuklar hakkında kısa bir bilgi.

Evden Kaçan Çocuklar

Emniyet yetkililerinin evden kaçan çocuklarla ilgili yapılan görüşmelerinden elde edilen sonuca göre "Geçimsizlik fakirlik dayak işsizlik eğitimsizlik" gibi olumsuzlukların bulunduğu aile ortamında büyüyen çocuklar "iyi bir iş bulmak kısa yoldan şöhrete kavuşmak sıkıcı aile ortamından uzaklaşmak istedikleri gibi yaşamak" ümidiyle ilk fırsatta evden kaçıyorlar.
Bazıları anne-babalarının sevgilerini deniyor
Bazı çocukların da sadece anne ve babanın sevgisini denemek için evden kaçtığının görüldüğü ifade edilirken yakınlarına giden bu çocukların kısa sürede geri döndüğü vurgulandı. Yetkililer çocuk hangi sebeple kaçmış olursa olsun amacın evden kaçmasına yol açan tutum ve davranışlardan kaçınmak olması gerektiğine dikkat çekti.
Evden kaçmayı önleyen yaklaşımlar
- Çocuğu bir birey olarak kabul edip yargılamadan suçlamadan dinleme ve anlamaya çalışmak onun aileye olan bağlılığını arttırır.
- Çocuklardan yapamayacakları şeyler istenmemeli onlara aile içinde yapabileceği basit işler vererek öz güven sahibi olmaları sağlanmalıdır.
- Çocuklar evden kaçan çocukları bekleyen tehlikeler konusunda uyarılmalıdır.
- Dayak bir disiplin ve eğitim aracı olarak kesinlikle kullanılmamalıdır.