Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart 0-6 yaş Çocuğunun Duygusal Gelişimi

  Marmara Üniversitesi Çocuk Psikiyatristi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yankı Yazgan “0-6 yaş çocuğunun psikolojisi” konulu yazı dizimizin ilk konuğu... Yazgan ile çocuklu yaşamın getirdiği çelişkileri çocuk olmayı ve ailelerin çocuklarıyla ilgili olarak en çok danışmanlık aldığı konuları konuştuk... “Benim de küçük çocuğum var” diyorsanız ya da hayat planlarınız arasında çocuk sahibi olmak da varsa bu yazı dizisi tam size gore!


  Çocuktuk büyüdük… Şimdi kendi çocuğumuz var. Kendimizi ve hayatı başka açılardan tanımak için yepyeni bir fırsat… Ve bir çelişkiler yumağı… Üstelik çocuklu hayatta huzur denilen şeyin zerresi yok! Her sesizliğin ardından kopan bir fırtına her “olur”un ardından bir “acaba” endişesi… En önemlisi de karı ve koca rollerinden sonra anne ve baba rolleri… Bu arada yaşam mücadelesi iş hayatı kendi büyüklerimizle ilişkilerin süregelmesi ve bir bebeğin-çocuğun sizden anne-babalık bekliyor olması durumu....

  “0-6 yaş çocuğunun psikolojisi” adını verdiğim bu çok kapsamlı yazı dizisinde hem kendinizi ve yaşadığınız güçlükleri bulacaksınız hem de 0-6 yaşındaki çocuğunuzu büyütürken size yardımcı olacak birçok ipucu elde edeceksiniz. Bu ilk bölümde Çocuk Ve Ergen Psikiyatristi Dr. Yankı Yazgan ile yaptığımız röportajla yazı dizimize başlıyoruz.

  - Çocuklu yaşam nasıl bir çelişkiyi içinde barındırır anne ve baba olmak nedir sorularıyla başlarsak?..
  Anne ve baba olmak ayrı bir ruhsal durumu temsil ediyor. Özellikle anne-babanız hayattaysa aynı zamanda çocuksunuz aynı zamanda da kendi çocuğunuz var. Bu tür bir çelişkiyi de getiren bir ruh hali içerisindesiniz. Dolayısıyla özellikle küçük çocuk anne-babaları açısından; içinde olunan duruma yakından bakmak kendimizi yakından gözlemek için anne ve baba olmak kişisel gelişimimiz için önemli bir fırsat. Hayatımıza getirdiği sorumluluklarla yüklerle fırsatlarla sevinçlerle çok önemli bir pozisyon çocuklu yaşam…

  - Anneler çocuklu yaşama daha kolay uyum sağlıyorlar da babalar bir süre şok geçiriyorlar sanki?..
  Evet annelik çok kolay girilen bir ruh hali. Çünkü kadınlar anne olmak için gereken donanıma sahipler. Biyolojik yapı beyinleri üreme organları ile anneliğe hazırlar. Babalar ise aynı biyolojik donanımda değiller. Örneğin; İki haftalık loğusa annelerle yapılmış bir çalışmada anneler çocuklarına baktıklarında beyinlerinde hangi sistemlerin çalıştığı gözlemlenmiş. Ve bu kadınların daha fazla çalışan bölgelerinin genellikle endişe kaygı ve risk saptamayla ilgili beyin bölgeleri olduğu sonucuna varılmış. Dolayısıyla annenin esirgeyiciliği koruyuculuğu ve kollayıcılığı adeta beyninde programlanmış vaziyette. Hatta annenin olası problemleri olduğundan büyük görmesi ve buna göre poziyon alması bile söz konusu. Buna en güzel örnek anne kedinin yavrusuna yaklaştığınızda verdiği reaksiyondur. Annelerde bebeğe adapte olmak üzere doğal bir avantaj söz konusu. Fakat bu kaygılı ve endişeli hal aşırıya gittiğinde annenin anneliğini yapmasını önleyip sadece endişelerini tatmin ediyor. O sebeple yüzde 10 annede doğum sonrası ciddi düzeyde depresyon görüyoruz.

  - Ya babalar bebeklerine baktıklarında beyinlerinde hangi bölgeler faaliyet gösteriyor?
  Aynı çalışmada erkeklere baktığınızda beyinlerinde faaliyet gösteren bölgelerin endişe ve kaygı ile pek alakası olmadığını sadece öyle baktıklarını görüyoruz. Fakat bu tablo erkeklerde de 6 ay sonra değişiyor. Ve bilhasa çocuğuyla daha çok vakit geçiren kişilerde babalık rolünün yerleştiğini görüyoruz. Sonuçta erkeklerin babalık rolüne adaptasyonları için 6 ay kadar beklemek lazım.

  Öte yandan bazen erkeklere yeterince hazır olmadıkları bu rolü değişik sebeplerle vakitsizce oynatmaya gayret ettiğimizde ya da erkek kendisi “Bunu benim yapmam lazım” diyerek babalık yapmaya kalktığında yeterince hissetmediklerini ifade ediyorlar ve bundan dolayı da bazen suçluluk duyuyorlar.

  - Babalara rollerine ısınmaları konusunda bir öneriniz olabilir mi?
  Babalara önerim; babalık çocuğu kucağınıza alır almaz hissedilen bir duygu değildir geliştirilen bir duygudur. Hatta anneler için bile böyle olabilir. Çünkü herkesin motorunun ısınma hızı farklıdır. Erkeklerde kategorik olarak daha farklı olduğunu biliyoruz. Kadınlar için de tabii ki bir değişkenlik var.

  İkinci husus erkek olarak hızla babalık rolüne ısınmak istiyorsak çocuğun günlük işleriyle uğraşma süremizi uzatmalıyız. Beziydi banyosuydu uyutulmasıydı gibi yerlerde aktif ve gönüllü olmalıyız. Daha da ideali hamileliğin son aylarında ve
  doğum sürecinde olaya tanık olmaktır.

  ÇOCUK OLMAK EŞİTTİR ÇELİŞKİ

  - Peki ya çocuk olmak ne menem bir durumdur?
  Çocuk olmanın bilinçli olarak farkına varışımız ancak yetişkin olduğumuzda gerçekleşiyor. Diğer yandan çocuk kendisini; anne babasının eğitim sisteminin diğer yetişkinlerin çekiştirdiği yerlere doğru giden; diğer yandan da bu yönlendirmeye karşı koyarak ancak varlığını hisseden bir birey olarak görür. Fakat çocukluğun gerçek anlamı yetişkin olduğumuzda ortaya çıkar. Çocukluk yaşantısı o sebeple çok kişi için sadece çok neşeli ve eğlenceli bir dönem olmayabilir. Hatta bir an evvel büyüme arzusu duyulabilir. “Ben bir büyüsem bir okula başlasam bir üniversiteye gitsem bir evlensem kendi ailemi kursam” gibi daha çok geleceğin - ama ne olduğu da bilinmeyen bir geleceğin - kurtarıcı gibi beklendiği o anın çok da farkına varılmadığı bir durumdur çocukluk…

  Pek çok çocuk hem bu geleceği bekleyip bir an önce büyüme derdinde olurken; büyümenin korkutuculuğu ve ürkütücülüğü ile gelecekte onu neyin beklediğinin bilinmemesi sebebiyle çocuk kalmak için de gereken her şeyin yapıldığı bir süreç… Örneğin; çocukların şımarmak gibi nazlanmak zaman zaman edepsizleşmek ve yaramazlıklar yapmak gibi “yaşından başından beklenmeyen” davranışlar içinde olduğunu gördüğümüzde büyüme ile ilgili kaygılarının ve korkularının da söz ile söylemeseler bile davranışlarına yansıdığını görürüz. Çocukluk böyle çelişkili bir durumdur… Hem ileriye gidilen hem de gitmek istemediğimiz bir durum. Bu dinamizmi de o veriyor zaten.

  - Öyleyse çocukluğu yaşatmak çocuk olmanın keyfini hissettirmek de anne-babaya düşüyor? Aksi taktirde çocuklar çocukluklarını yaşayamadan büyüyorlar.
  Doğru çok doğru… Ama aileler olarak bizler de çok gelecek düşünüyoruz. Örneğin; çocuğu anaokuluna verdiğimizde liseye nereye gideceğini düşünerek bunun hayalini kurarak yaşıyoruz. Sonuçta anne-babanın kafasında da bir gelecek tasarımı var aslında bu daha bebek doğmadan var.

  ÇOCUK VARSA HUZUR YOK!

  - Anne- babanın çocuğun geleceğini tasarlaması yanlış mı?
  Yanlış mı doğru mu bilmiyorum ama bir kere böyle bir tasarımın ya da idealleştirmenin doğması kaçınılmaz. Diğer yandan bunun kaçınılmaz olması bunun gerçekleşmesinin kaçınılmaz olduğu anlamına gelmiyor. Yani bizim ideallerimiz ve beklentilerimiz olabilir ama çocuğumuzun büyük ölçüde bu ideal ve beklentilere uymaması da kaçınılmaz! İki kaçınılmazlık arasındaki çelişkiyi çözdüğümüz ölçüde (ya da bu çelişkinin farkında olduğumuz ölçüde) ve bu çelişkiyi yok etmek değil bizim beklentilerimiz ve çocuğun realitesi arasındaki uzlaşmayı gerçekleştirdiğimiz ölçüde rahat ederiz.

  - Anlaşılan o ki anne-babaya huzur yok!
  Ama çocuk büyütenlerin huzur beklememesi lazım inanın huzur beklenmez çünkü böyle bir şey yok! Bir sessizlik varsa arkasından fırtına çıkacak demektir. Örneğin ben; “Düşe Kalka Büyümek” koydum kitabımın adına. Çünkü çocuktan hiç düşmemesini bekleyen bir yaşam yani pürüzsüz bir yaşam yok olamaz. Pürüzsüz yaşam ancak yaşamamayla mümkün kalan bir şeydir. Bu tıpkı bir evin temiz kalması gibi bir şey. Bir ev ancak yaşanmadığı taktirde temiz kalır. Dolayısıyla eğer yaşamazsanız pürüz çıkmaz. Evlerdeki dağınıklık canlılık yaşam belirtisidir. O yüzden de dedeler-büyükanneler torunları doğduğunda kendi çocuklarının zamanındaki yaşam enerjisini tekrar yakalayabiliyorlar. “Yeniden doğdum torunumla” diyorlar ve hayata adeta yeniden başlıyorlar.

  - Aileler en çok hangi konularda çocukları için sizden danışmanlık alıyorlar?
  Sorunlar yaş grubuna göre değişiyor. Ergenlik öncesi çocuklar dersek… Ergenlik öncesini de okul öncesi ve okul çağı diye ayırabiliriz. Okul çağı çocuklarında daha ziyade; okul döneminin getirdiği öğrenmenin ve sosyal yaşamın getirdiği yükler ve bu yüklerle başa çıkma sırasında doğan zorluklar sebebiyle bize başvuran aileler oluyor. Bunun arasında öğrenme güçlükleri dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozuklukları çocuklardaki değişik takıntılar tikler veya sosyalleşmeyle ilgili problenmlerle ilgili; toplumsal yerini bulmakta arkadaşlık etmekte ya da okul düzenine uymakta zorluk çeken çocuklar söz konusu.

  18 ila 36. AYLARDA KİŞİLİK OLUŞUR!

  - Okul öncesi çocuklarla ilgili olarak en sık karşılaşılan sorunlar nedir?
  Okul öncesi çağda özellikle küçük yaşlarda gelişim basamaklarını gereklerini yerine getirmekte zorlanan çocuklar söz konusu bilhassa 3 yaşına kadar … Özellikle iletişim ve etkileşim alanındaki gecikmeler konuşmanın gecikmesi ve konuşma dışındaki iletişim becerilerinin de geç kalması anne- babaların haklı olarak kaygı duydukları ve çocukluk çağındaki en ciddi sorunların kaynağı olan durumdur. O sebeple gelişim basamaklarının içinde özellikle iletişim ve etkileşimin gecikmesinin mühim olduğunu bir kere daha vurgulamak istiyorum. Birçok gelişim basamağı özellikle küçük yaşlarda zamanında yaşanmadığı taktirde o yaşlarda yapılması gereken diğer işlevlere de engel olur. Sonuçta kişiliğin ana çizgilerinin ortaya çıktığı 18 ila 36. ay arasında birçok yaşıtının kullandığı becerileri henüz geliştirememiş bir çocuk (dil becerisi dikkat ve konsantrasyon ile ilgili becerileri henüz yeterince iyi gelişmemiş olan çocuk) yaşıtlarına göre gereksiz bir dezavantajla karşılaşmakta…

  - Bu çocukların aileleri size başvurduğunda genellikle nasıl yönlendiriyorsunuz onlara ne diyorsunuz?
  Daha çok geride kaldığını düşündüğümüz o becerinin geliştirilmesi için yönlendirmelerde bulunuyoruz. Çocuktaki gelişme hangi sebeple olursa olsun gerçekleşmediğinde buradan doğabilecek açıkları minimuma indirmek gayretiyle anne-babanın kendi tutumlarını nasıl farklılaştırabilecekleri üzerinde duruyoruz. Örneğin; sizi anlamakta zorlanan bir çocuğa daha kısa ve net cümlelerle konuşmanızı önermek bile henüz dil gelişimi mükemmelleşmemiş bir çocukta çok önemli bir farklılık oluşturabilir. Ya da iletişim becerileri yeterince mükemmelleşmemiş bir çocukta televizyonun kapatılmasını tavsiye etmek çocukta ciddi bir gelişim hamlesi doğurabilir. O yüzden de biz çocuğa göre pozisyon almak durumundayız.

  - Yani hastalık yoktur hasta vardır?
  Aynen öyle. Bu cümle inanın en ağır hastalık için bile geçerli. Bireysel olarak çocuğun hayatını kolaylaştırmak ve gelişiminin önündeki engelleri kaldırmak.çok önemli…

  HAZIRLAYAN: HÜLYA YILDIRIM

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Prof. Dr. Yankı Yazgan ile 0-6 yaş döneminde çocukların en çok karşılaştıkları sorunları ve çözümlerini konuştuk. Her anne babanın ihtiyaç duyacağı rehber niteliğindeki bu bilgileri sakın atlamayın... Aşk yaşamadım diyen yanılır. Çünkü ilk aşkını her bebek annesiyle yaşar. Anne baba ile bebeğin arasındaki ilişki aşktır! Evet yanlış duymadınız hem de gerçek bir aşk! “0-6 yaş çocuğunun psikolojisi” adlı yazı dizimizin bu ikinci bölümünde; 0-6 yaş’ın neden önemli olduğunu bu dönemde yapılan anne-baba hatalarını çocukların en çok karşılaştıkları sorunları ve çözümlerini bulacaksınız. Bu arada sevginin büyümeye olan katkısını bebeği kimin ve nasıl bakması gerektiğini yasaların kadınların anne olma hakkını nasıl da elinden aldığını genlerin mi yoksa yetiştirmenin mi çocukların kişiliğini oluşturmada etkili olduğunu yine bu yazıda bulacaksınız. İşte Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Dr. Yankı Yazgan ile yaptığımız röportajın ikinci bölümü…
  - 0-6 yaş çok önemli deniyor. Bu dönemde anne babaların yaptığı hatalar var mı? Yoksa genetik deyip sorunları başımızdan savabilir miyiz?
  Hayır genetiktir deyip başımızdan savamayız. Anne-babalar her çocuğun kendine özgü bir huy ve tabiat yapısı olduğunu unutarak hataya düşüyorlar. Çocukların standart olmadıklarını ve kafamızdaki çocuğa göre değil de önümüzdeki çocuğa göre davranmayı unuttuğumuzda hata yapıyoruz. Çünkü bizim kafamızda bir çocuk var idealimizdeki çocuk o; ama kucağımızdaki çocuk idealimizdeki çocuk değil.

  - Tıpkı aşkta yaşadığımız idealleştirmeyi çocuk söz konusu olduğunda da yaşıyoruz öyleyse?
  Evet aynen öyle bravo… Üstelik bu durum idealimizdekinin iyi ya da kötü olduğu anlamına gelmez sadece elimizde ne var malzeme nedir ona bakmak lazım. Çocuğumuzu tanıma gayretine girersek hangi özellikleri olduğunu neyi daha iyi yaptığını neden hoşlandığını neden rahatsız olduğunu bilirsek… Ve özellikle de 3 yaşına kadar olan dönemde onunla temel olan ilişkimizi korumayı birinci plana alırsak onu istediğimiz gibi yapmaya çalışmayı değil onunla bir ilişki kurmayı ön plana alırsak yapacağımız büyük hatalardan kaçınmış oluruz.

  GEN BANKA KARTI ŞİFRESİ GİBİDİR!

  - Ya genetik faktörünü ne yapacağız?
  Çocuğumuzda birçok özelliğin genetik faktörlerden geldiğini biliyoruz. Fakat genetik yükler tıpkı bize verilen banka kartının şifresi gibidir. O şifreyle ne yapacağımız bize bağlıdır. O yüzden genetik dediğimiz şey de bir değiştirilemezlikten ziyade neyin değiştirilemez neyin değiştirilebilir olduğunu bize gösteren bir alandır. Yoksa değiştirilemez sandığımız birçok özellik değiştirilebilir ya da ona göre pozisyon alınabilir. Biz konumumuzu değiştirebiliriz. Genetik kavramından olumsuz bir sonuç çıkması bazen bizim değişmeyecek şeyleri zorlamaya çalışmamızdan ileri gelir.

  - 0-3 yaş arası dönemde yani bebeklik döneminde özellikle öne çıkan bir konu var mı?
  0-3 yaşındaki çocukların ailelerinin uğraştıkları en önemli konuların başında beslenme büyüme gelmekteyken; çocukların en önemli temel ihtiyaçlarından birisi de ilişki kurmaktır. Çünkü ilişki ihtiyaçları karşılanmayan çocukların büyümelerinin bile bozulabildiğini görüyoruz. Örneğin; Romanya’da yapılan büyük bir yetimhane çalışmasında çocukların büyümesi için gerekli olan her türlü besin uyku temizlik ihtiyacı karşılanan çocuklar yine de ağır gelişim sorunlarıyla karşımıza çıkıyorlar. Çünkü onlarla ilişki kuran onlarla iki çift söz edip gözgöze dizdize zaman geçiren hiç kimse olmuyor.

  BÜYÜMENİN ÖNÜNDEKİ ENGEL: SEVGİSİZLİK!

  - Çocukların büyümesini sevgisizlik mi engelliyor?
  Biraz klişe bir laf olacak ama evet öyle. Her anne-babanın çocuğunu sevdiğinden şüphe yok fakat sevgi çocuğun ihtiyacı olanı vermektir. Çocuğun ihtiyacı bazen iki kaşık daha fazla mama yedirmek değil; onunla bir 20 dakika yerde oturup hiç telefon çalmadan televizyona bakmadan sağla solla ilgilenmeden çocukla burun buruna konsantre bir zaman geçirmektir. Sevmek bebeklerde onlara zaman ayırmaktır başka hiçbir şey değildir. Sevmiyorsak zaman ayırmıyoruzdur zaman ayırmıyorsak da sevdiğimizi karşımızdaki hissetmez. Bu yetişkinler için de böyledir.

  ANNE OLMA HAKKI ENGELLENİYOR!

  - Bu noktada hemen şunu sormak istiyorum çağın “Çocuk da yaparım kariyer de” dayatmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? 0-3 yaşındaki bir çocuğa günde 12 saat çalışan bir annenin ilgisi yeter mi?
  Öyle bir şey yok! Üstelik bu söylediğiniz çok da politik bir konu. Temel olarak kadınlara doğum sonrasında sağlanan ücretli izin hakları son derece sınırlı… Öte yandan çocukların anneleriyle olan ihtiyacı sadece süt emme zamanından ibaret değil. Birlikte zaman geçirme ihtiyacının bir hak olarak çocuklara ve annelere verilmesi gerekiyor. Bunun örneklerini zengin ülkelerde görebiliriz. Fakat Türkiye birçok konuda zengin bir ülkeymiş gibi davranırken (makam arabalarının sayısından bunu gözlemleyebiliyoruz) aileye önem verdiğini düşünen bir kültür içerisinde çalışan kadınların anne olma hakları korunmuyor hatta engelleniyor.
  Diğer yandan günümüz realitesinde annenin iş hayatının hayhuyu içerisinde ya da bazen kariyer önceliklerimiz de annenin çocuğuna bakmasına müsade etmeyebilir. Örneğin; doktorsanız gün aşırı nöbetçisiniz ve bir çocuğunuz var bu taktirde; annenin boşluğunu doldurabilecek nitelikte çocuğun hayatında devamlılığı olan onun beslenme temizlik- uyku gibi ihtiyaçlarından öte ihtiyaçlarını karşılayabilen bir yetişkin olması mühimdir. Bunu en iyi annenin yapabileceğini düşünüyoruz fakat anne dışındaki bireyler de; bu baba olabilir anneanne babaanne olabilir veya uygun bir bakıcı kişi olabilir çocuğa bakabilir. Fakat bakıcılar da maalesef çok sık değişmeleriyle tanınan insanlar ve bakıcı kişinin devamlı olmasına özenmek gerekiyor.

  - Bu şartlar altında çalışan annelere bir öneriniz var mı?
  Çalışan anneler işlerini güçlerini bir kenara bıraksınlar demiyorum tabii ki ama 0-3 yaşta yoğunluğun annede olmasının önemli olduğunu biliyoruz. Özellikle de 0-1 yaş arasında bu hakkın annelere verilmesi yani annelere ücretli izin verilmesi bir lütuf değil bir zorunluluk. Aileye ve çocuğa önem verdiğini iddia eden bir toplumda bu hakların da yasalarla sağlanması gerekiyor. Bu arada beğenelim beğenmeyelim aile büyükleri çocuklara çok büyük katkılarda bulunuyor.

  ANNEDEN AYRILABİLMEK İŞTE BÜTÜN SORUN BURADA!

  - Gelelim 3-6 yaş arasında en sık görülen sorunlara?
  3-6 yaş arasında en sık karşılaştığımız sorunlar ayrılabilmek ile yani anneden ve emniyetli sayılan durumlardan uzaklaşmakla ilgili sorunlardır. Ayrılık gündeme geldiğinde de takıntılar endişeler davranış üzerindeki kontrolün gevşemesi söz konusu olabilir. Çünkü aynı dönemde; dürtü kontrolünün gelişmesini sağlayan beyin bölgelerinin gelişimi hamlesi 4 yaş civarında tamamlanır. O sebeple 4 yaşından itibaren çocuk kendine daha bir hakimdir. Hareketleri ve davranışları üzerindeki hakimiyeti dil hakimiyetiyle paralel gider. Dil becerileri iyi olan çocukların davranışları üzerindeki kontrolleri de daha da artar. Sonuçta 0-3 yaşında bunların alt yapısı oluşur. Özellikle 4 yaşından itibaren 0-3 yaşındaki hamlelerin meyvelerinin toplandığı bir dönemdir. Bir sonraki benzer gelişim dönemi 11 ila 14 -15’e kadarki dönemde yaşanacaktır. Burada da 11-12 yaş civarında çok ciddi bir beyin gelişimi hamlesi olur ve yaklaşık 16 yaş civarında da bu dönemin meyveleri toplanmaya başlanır. Dolayısıyla çocuğa altyapı yatırımı yapılmazsa sonrası olmaz.

  - Ayrılma dönemindeki (3-6 yaş) anne- baba hataları ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?
  Ayrılık ayrılmayı becerebilmek çocuğun bağımsız olabilme yolunda hareket etmesidir. Ayrılık aynı zamanda belirsiz bilmediğimiz bir yöne doğru gitmek gibidir tıpkı büyümek gibi. Bu yüzden (bilinmezlik) hem arzulanır ve heyecan verir hem de korkutucudur. Bu çelişki içerisinde çocuklar 3-6 yaş döneminde hem çok bağımlı hem de çok bağımsızdırlar. Dolayısıyla anne-babaların kafası karışır. Anneler bababalar açısından da ilk 3 yıl çocukla burun buruna dipdibe yaşadıkları bebeğin kendilerinden uzaklaşacağını ilk kez hissettikleri ve aslında bu yoğunluğun geçici olduğunu ilk kez farkettikleri dönemdir. O yüzden de ebeveynlerin de ilk refleksi o dönemde çocuklarına daha sıkı yapışmak olur.

  DERKEN ÇOCUK GİDER…

  - “Bir gitse iki dakika başımızı dinlesek” derken çocuğun gerçekten gittiğini görürüz çünkü…
  Kesinlikle öyle… Fakat anne-baba ve çocuk arasında ömür boyu kopmaz bir ilişki vardır. 3-6 yaş; çocuğun annesine biraz surat asmasına annenin çocuğun kendisinden biraz uzak durmasına neredeyse tahammülünün sıfırlandığı bir dönemdir. O yüzden endişelerle kaybetme korkularıyla birlikte yaşanır. Bu dönemde çocuğun uykuları bozulabilir okula gitmemek için direnebilir anneden uzak olunan ortamlarda huzursuzluklar ve taşkınlıklar ortaya çıkabilir. Dolayısıyla endişe ve korkunun çocuğun davranışlarına yön verdiği bir zaman dilimidir ve çelişkiler hiç bitmez.

  - O yüzden mi sofrada markette misafirlikte 3-6 yaş arasındaki çocukları dengeleyebilmek aileler için zaman zaman kabusa dönüşebiliyor? Bu dönemin yumuşak yaşanması için önerileriniz var mı?
  Herkesin kendisi en rahat hissettiği koşulda hareket etmesini öneririm. Örneğin; iki çocuğunuz var biri 4 diğeri 6 yaşında ve dışarı çıkmakta zorlanıyorsanız hep beraber çıkmak zorunda değilsiniz. O yüzden idealinizde hep birlikte sofrada sessiz sedasız bir şekilde yemek yiyen bir aile tablosu olmakla beraber eğer bunu gerçekleştiremiyorsanız oldurmak için koşulları zorlamak yerine zaman zaman bölünerek; annenin bir çocukla babanın bir çocukla zaman geçirmesi sonra da çocukları değişip tekrar birebir zaman geçirmeleri belki daha makuldür.

  “SOFRADA OTURMAK İSTEMİYOR!”

  - Örneğin; kızım bazen sofraya oturmak istemiyor?
  Çünkü kurallarınızın sağlamlığını test ediyor. Kuralınız o kadar önemliyse çocuğun sofraya oturmaması diye bir şey söz konusu olamaz. Sonuçta 3-6 yaş kuralların çok önemli olduğu bir yaş dönemi. O nedenle kuralları koyarken uygulanabilecek ve sizin de inandığınız kurallar olmasına dikkat etmek gerekiyor. Aksi taktirde çocuğun kafasını karıştırırsınız. Doğru bildiğinizi çocuk istemiyor diye değiştirmenize hiç gerek yok. Aksi taktirde belirsizlikler oluşur ve size güvenemez. Çocuk kendisiyle ilgili neyin doğru olduğuna karar verme yetkisine sahip değil o zaman zaten yetişkin olmuş olur.

  ÇOCUĞUM ÖZGÜR BİZ ARKADAŞIZ!

  - “Ben çocuğumu özgür yetiştiriyorum” doğru bir slogan mı?
  Özgürlük sorumluluk alabilmek ölçüsünde vardır. Sorumluluk vermediğimiz bir çocuğa hangi özgürlüğü verebiliriz? Ona sadece kötülük yapmış oluruz! Yani seçme şansını kullanamayacak olduğu bir zamanda ona seçme şansı vermek gibi…

  - Çocukla arkadaş olmaya ne diyorsunuz?
  Çocukların bizim arkadaşlığımıza ihtiyaçları yok. Bizim anne-babalığımıza ihtiyaçları var. Arkadaşlarını kendi yaşıtlarından seçecekler. O yüzden bizimle arkadaş olmaları yaşıtlarıyla arkadaş olmalarını bile bozucu ve engelleyici olabilir. Çocuklar anne-babalarıyla arkadaş değil ancak arkadaşça bir ilişki içerisinde olabilirler. Ama biz arkadaş olursak anne-babalığı kim yapacak?..

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  - Bebeğin psikolojik doğumu ne zaman başlar?
  Bebeklerin psikolojik doğumu daha kadın ve erkek anne-baba olmaya karar verdiklerinde başlar. Çünkü bu kararla birlikte anne-babanın bebeğiyle ilgili psikolojik atıfları da başlar. Daha bebek doğmadan neler yaşayacağı üzerine kaygılar duyulur örneğin... Bebeğe yapılan bu atıflar bir yandan kadını ve erkeği anneliğe ve babalığa hazırlarken bir yandan da hamileliğin nasıl geçeceğini doğum sonrası yaşanacak deneyimleri etkiler.
  - Peki bu atıfları ne belirler?
  Anne-babanın özellikle de annenin kendi bebeklik deneyimleri belirler. Eğer anne mutlu bir bebeklik geçirdiyse olumlu bir anne figürünü içselleştirdiyse o zaman daha umutlu şeyler hayal eder. İyimserdir. Üstelik anneyle bebek arasında daha bebek doğmadan bir ilişki olduğunu ve bu ilişkinin tutarlı bir şekilde doğumdan sonra da devam ettiğini biliyoruz..

  ANNE: BEBEK İÇİN HAYATİ

  - Hayatımız boyunca bütün yollar anneye çıkıyor? Bu çok ağır bir durum…
  Bebek daha anne karnındayken sizin aldığınız tatları sizin hormonal durumunuzu algılamış olarak hayata başlar. Aynı şekilde kadın hareketli-stresli bir hamilelik geçirdiyse doğumdan sonra bebeği huzursuz olabilir. Doğumdan sonra başta annenin bebeğini tanıyarak karşılıklı olarak birbirlerine adapte olmaları süreci başlar.

  Doğumdan sonraki ilk 6 ay ise bebek dünyayı annesi aracılığıyla algılar ve bütün ihtiyaçları annesi tarafından karşılanır. Daha anne karnındayken bebek annesini tanır kokusunu sesini bilir. O yüzden doğar doğmaz da annesini görmek ister. Sonuçta da anne bebeği üzerinde anahtar rol oynar. Annenin duygu durumu da bebeğe yansır. Anneden her zaman keyifli olması beklenemez ama genelde annenin duygu durumu bebek için çok önemlidir.

  - Bir yetişkin olduğumuzda ruh sağlığımızın olumlu ya da olumsuz yanlarını geçirdiğimiz bebeklik yaşamında bulabilir miyiz?
  Kesinlikle çünkü yetişkin ruh sağlığının temelinde de bebeklikte edinilen deneyimler yatar. Hepimiz aslında geçmişte nasıl bir çocukluk yaşadığımızı mutlu olup olmadığımızı biliriz. Hepimizin duygusal hafızası vardır. Anne babalarımız da bu yüzden bizim için çok önemlidir. Bizim anne-babalarımızla kurduğumuz ilişki ve anne babalarımızın birbiriyle kurdukları ilişki biz yetişkin olduğumuzda ilişki kurarken eş seçerken çok önemli rol oynar.

  SEÇİMLERİMİZİ YAPARKEN…

  - Eş seçimindeki tercihlerimizin bebekliğimizle ne ilgisi var?
  İlk 6 ay da bebek dünyayı siyah ve beyaz şeklinde algılar; bunun en önemli göstergesi de bebeğin mutlu olduğunda çok huzurlu mutsuz olduğunda ise terör içinde ağlamasıdır. 6. aydan sonra ise (halk arasında bebeğin kendisini en çok sevdirdiği dönem) bebek dış dünyanın dolayısıyla babanın artık net bir şekilde farkındadır. Bu ilk iki dönemdeki deneyimler yaşam boyu davaranışlarımız kişiliğimiz üzerinde etkili olur. Sözgelimi o dönemde duygularınızla ilgili olan bir anneyi içselleştirdiyseniz; ilişkilerdeki bağlanmalarınız bağımlılık olarak değil bağlılık olarak yaşanır.

  Bağlanma sonraki yıllarda öğrenme üzerinde de etkili olan çok önemli bir deneyimdir. Yaşamda bağlandığımız ilk nesne de yine annedir. Olumlu bir bağlanma deneyimi yaşamış olan bebek kendine güven duyar. İşte bu güven duygusu onun bağımsızlaşmasına yeni şeyleri deneyimlemesine yaşamda risk almasına yardım eder. Örneğin; çocuk ilk evden ayrılma deneyimi olan anaokuluna başladığında daha kolay veda edebilir.

  - Mutlu ve mutsuz bir bebek nasıl ayırdedilebilir?
  Mutsuz bebek halk arasında zor bebek diye tabir ettiğimiz; sık sık ağlayan çok az uyuyan beslenmede sorun yaşayan bebektir. Örneğin; huzurlu bir bebeğin uyumasıyla gergin ve mutsuz bir bebeğin uyuması daha farklıdır. Bir de içe dönük bebekler vardır ki bu konuda da dikkatli olmak gerekir. Bebeğin uyaranlara açık olması canlı tepkiler vermesi göz teması kurabilmesi çok önemlidir. Bebek uyku problemleri yaşıyorsa anne sütünü reddediyorsa sık sık ağlıyorsa burada hem hamilelik sürecinin değerlendirilmesi hem de annenin doğum sonrası depresyon yaşayıp yaşamadığından emin olunması gerekir.

  - Bebek doğduğunda ne hisseder?
  Doğumun kendisi tam bir travmadır; bu hem bebek hem de anne için böyledir. Bebek sıcak güvenli küçük bir yerden kocaman bir yere geçer. Bebek gözlemlerini dünyada ilk kez başlatan Psikanalist Ester Bick bebeğin dünyaya geldiğinde kendisini uzay kostümü giymeden uzaya gönderilmiş bir astronot gibi hissettiğini belirtmiştir . İşte bu noktada bebek doğduğunda özellikle annenin ona sevgiyle dokunması çok önemlidir. Bebeklik dönemi aynı zamanda bizim en duyarlı olduğumuz dönemdir. Bizler büyüdükçe o duyarlılığımızı kaybetmeye başlarız. Öğrenmeye en açık olduğumuz dönem de yine bebeklik dönemidir.

  ÇOCUK NASIL ÖĞRENİR?

  - Fakat toplumumuzda genellikle öğrenmeyle ilgili atıflar 0-6 yaştan sonra ve öğretmenlere “Eti senin kemiği benim” diyerek yapılır?

  Çocuğun bir okul gününde etkili olan okulda olanlardan çok onun geçmiş deneyimleri ve evde yaşananlardır. Dolayısıyla okula bir şeyler öğrensin diye giden çocuk; aslında öğrenme yöntemini yaşam kültürünü ilişkileri yani öğrenme için temel oluşturan pek çok şeyi 0-6 yaş arası öğrenmiş olarak gelir. Her çocuk aslında bir ‘öğrenme arzusu’ ya da içgüdüsüyle doğar. Başlangıçta bu merak anne üzerine odaklıdır. Zamanla çocuk büyüdükçe ailenin diğer üyelerini de içine alır. Dolayısıyla anne bebek için ilk ilgi ve merak nesnesidir. İşte bu merak ile birlikte bilme arzusunun hem devam etmesi hem de öğrenme ve başka şeyleri de bilme arzusuna dönüşmesi çocuğun motivasyonu ve anne-babanın duygusal kapasitesi arasındaki ilişki ile doğrudan ilgilidir.

  - Öğrenmeye karşı ilk motivasyonu da çocuğa annesi veriyor öyleyse?..
  Ancak başlangıç için önemli olan anne bebek arasındaki ilişkinin niteliğidir. Dolayısı ile bebeği ağladığında bebeği ile gerçek anlamda ilgili olan onunla duygusal bir iletişim kurabilen bir anne bebeğin ağlamasının nedeni olarak kesin ve çabuk sonuçlara varmak yerine ağlayarak bebeğinin ne anlatmaya çalıştığı üzerine düşünüp bebeğine kaygılı hatta öfkeli bir şekilde yanıt vermeyip hem sesi hem de beden dili ile onu anlamaya çalıştığının mesajını verir. İşte böyle bir ilişkide bebek de ağlamasının nedeni ile birlikte onu gerçekten anlamaya çalışan kendisi ile ilgili bir anneyi algılar. Dolayısıyla bebek büyük bir olasılıkla deneyimleyerek sabır ve anlayışla öğrenmeye çalışan bir figürü içselleştirip ilerideki “öğrenme biçiminin” ilk temellerini atmış olur . Böylesi bir anne bebek ilişkisi içinde kendi duyguları üzerine düşünüldüğünü deneyimleyen bebek zaman içerisinde anneye olan merakını önce kendi duyguları üzerine sonra da yaşama çevirecektir.

  - Sonuç?..
  Güvenli bağlanma ruhsal anlamda sağlıklı ve yaratıcı bir yaşam için çok önemlidir. Bebekliğinde güven içinde bağlanma deneyimini yaşamamış olan çocuk kaygılı ve güvensizdir. Bu duygu durumu da onun dünyayı özgür bir şekilde deneyimleyip keşfetmesine yani öğrenmesine engel olur. Kendini güvende hissetmek için hep yakın ufuklar çizip kolay hedefler belirleyebilir. Araştırma sonuçları güven içinde bağlanma deneyimini edinmiş olan çocukların dikkat sürelerinin uzun ve kolay konsantre olabildiklerini ortaya koymuştur. Öğrenmede problem yaşayan pek çok çocuk için çocuğun edindiği ilk deneyimler ve şu anda aile içinde yaşanan problemlere verdiği tepkileri birbirinden ayrı düşünmek çok mümkün değildir; üstelik bu durum doğumdan önce başlamıştır.

  BEBEK ANNEYİ MODEL ALIR!

  - Bebek neden anneyi model alır?
  Annenin depresyonda ya da şu veya bu nedenle mutsuz olduğu bir anne bebek ilişkisi düşünelim. Anne bebeğini duygusal olarak yanıt veremediği gibi aynı zamanda ilgisiz olsun. Anne ve bebek arasında bağlanmanın yaşanmadığı bebeğin kaygı korku dolu duygularının anne tarafından anlaşılmadığı değerlendirilmediği bir ilişkide bebek de yöntem olarak bu türden negatif duygularla mücadele etmek üzerine düşünmek yerine yansıtmayı öğrenir.

  Bana bir süre önce 7 yaşında bir çocuk getirilmişti. Psikoloğa sevk edilişindeki neden okulda başladığı hiçbir şeyi tamamlayamaması sürekli yazdıklarını silmesi kendisine yazısının güzel olduğunun söylendiği durumlarda bile tatmin olmayarak büyük bir öfke ile çöpe atması sürekli kitap ve ödevlerini kaybetmesi ya da unutması öğrendiği düşünülen bilgileri bile sorulduğunda hatırlayamaması idi. Seanslarda babasının annesini hamileyken terk ettiği doğumdan hemen sonrada annenin onu evlatlık olarak verdiğini sürekli bir aile bulununcaya kadar da pek çok aile değiştirdiği ortaya çıktı. Çocuğun geçmişte sürekli olarak terk edilmesi deneyimi ona kendisini hiç kimsenin istemediği mesajını vermişti. Kendisini adeta hiç değer verilmeyerek fırlatımış bir ‘çöp’ gibi hissediyordu. Anne ve babasının kendisi üzerine düşünmedikleri gibi onu çoktan unutmuş olduklarına inanıyordu. İşte kendisini içinde bulduğu bu duygular onun öğrenmeye karşı bilinç-dışı olarak geliştirdiği tavrını açıklıyordu. O da bilinç-dışı bir tepki olarak kendisinden beklenileni red ediyor (geçmişte sürekli terk edilme deneyimi) çalışmalarını hiç beğenmeyerek işe yaramadıklarını düşünüpöğrendiklerini de unutuyordu (anne ve babasının kendisine geçmişte davrandığı sonrada unuttuğu gibi) İşte zaman içinde içselleştirmiş olduğumuz değişik figürler bizim kişilik yapımızı büyük ölçüde belirlerler.

  - Çocuğa az ama kaliteli zaman ayırma modasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
  İdeal olan özellikle 0-2 yaş döneminde bebeğe annenin bakmasıdır. Ama tabii bu bir ideal. Bu ne kadar hayata geçirilebilir hayat koşulları buna ne kadar izin verir? Bir başka önemli nokta da toplumda anne-bebek ilişkisini destekleyen kurumların olmasının gerekliliğidir. Çünkü anneliğin bebek ile eve kapandığı sosyal yaşamdan soyutlandığı bir deneyime dönüşmemesi gerekir. Bunun için de yurt dışında olduğu gibi annelerin bebekleri ile birlikte katılabileceği müzik grupları bebek kütüphaneleri gibi etkinliklere büyük ihtiyaç var. Ayrıca yine anne ile birlikte babaya da doğum izni verilmesi eşlerin birbirlerine destek olmaları bebeğin duygusal olarak daha iyi beslenmesine olanak verir. Üstelik bir toplum gelişmesi 0-2 yaş dönemine yapılan yatırımlarla ilgilidir. Ruhsal anlamda sağlıklı üretken bir toplum olmak istiyorsak; bebek ruh sağlığı konusuna daha ciddi bir şekilde eğilmemiz şart!

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Marmara Üniversitesi’nden Çocuk ve Ergen Pskiyatristi Dr. Osman Sabuncuoğlu doğumdan sonra annelerin yaşadığı sıkıntıları ve sonuçlarını anlattı: “Depresyonun bedelini çocuk ödüyor.” Dr. Osman Sabuncuoğlu erken yaşta istenmeden ya da hazırlıksız yapılan çocuklar ve sonra kucağında çocukla ne yapacağını bilemeyen anneler ve babaların toplumuzda önemli bir sorun ve depresyon nedeni olduğunun altını çiziyor. Sabuncuoğlu’yla doğum sonrası yaşanan depresyonu konuştuk.


  - Doğumdan sonra annelerde garip bir hal çöküyor hüzünleniyorlar. Bu depresyon mu?
  Doğumdan sonraki birkaç gün süren hüzünlü hal çok normaldir ve depresyon değildir. Depresyon çok daha ağır bir duygu durumu... Bebeğin doğumu genellikle sevinçle karşılanmakla birlikte bebek anne için önemli bir yük... Bunu yaşamayan bilemez ve anneler de çoğu zaman dile getiremiyorlar. Bir de istenmeyen bir doğum söz konusuysa daha da kötü. Hazırlıksız ya da erken yaştaki hamilelikler istenmeden yapılan çocuklar ve sonra kucağındaki çocukla ne yapacağını bilemeyen anneler ve babalar görüyoruz. Bu çok önemli bir sorun ve hem anne hem baba için depresyon nedeni.

  - Bir kadın neden doğum yapınca depresyona girer?
  Doğumdan sonra yaşanan depresyonu tek bir faktör belirlemiyor. Zaten psikiyatrik faktörlerin çoğu pek çok etkene bağlı olarak ortaya çıkıyor. Doğum sonrası depresyon da öyle…
  Bir kere hamilelik ve bebek sahibi olmak kadın için önemli bir yük: Hem fiziksel yük hem ruhsal yük. Hayatınızı bir başka canlıya çocuğunuza adıyorsunuz. “Cennet annelerin ayakları altında”falan deniyor ya işte bu yük nedeniyle… Kadın bebeğine mi baksın ev işi mi yapsın çalışma hayatını mı sürdürsün başka çocukları varsa onlarla mı ilgilensin?.. Sonra erken yaştaki doğumlar istenmeyen gebelikler ailenin imkanlarının kısıtlı olması annenin babanın ve yakın çevrenin desteğinden yoksun bırakılması kaynana faktörü gibi bir çok faktörün tavan yaptığı bir dönem doğum sonrası.

  - Doğum sonrası depresyon yaşayan annelerin oranı nedir?
  Klinik çalışmalarda yüzde 30 civarında bir sonuç elde ediyoruz ki bu da her doğum yapan 100 kadından 10’unun doğum sonrası depresyon yaşadığını gösteriyor. Çok büyük bir oran. Üstelik annenin depresyonunun bebeğe etkilerini düşünürsek gerçekten ciddi de bir problem. En önemli nokta ise annelerin yardım alamaması…

  - Neden yardım alamıyorlar?
  Anneler doğum sonrası depresyon yaşasalar da doktora gitme yardım alma
  lüksünü genellikle bulamıyor. Çünkü bakması gereken bir bebek var. O bebeği nereye kime bırakacak? Ve düşünün ki normal şartlar altında bile depresyon zor bir problemdir. Kendi kendinizi taşıyamazsınız her şey zor gelir ve kişi kendini zor idare eder. Bunun üstüne bir de bakmakla yükümlü olduğunuz bir bebeğiniz olunca yardım arayışına girmek zorlaşıyor.
  Örneğin; erişkin kliniklerinde anneleri görmek zordur. Anneleri ancak çocuğun şikayetleri nedeniyle geldiklerinde tespit edebiliyoruz ve anne ile çocuğa aynı zamanda danışmanlık veriyoruz.
  Annelerin yardım alamamasının bir nedeni de emziriyor olmaları… Emzirdiği için ilaç kullanamıyor vs... Ama asıl sorun bebeği bırakacak kimse olmadığı için annelerin doktora gelememesi. Hele de bir de çocuk zor bir çocuksa…

  BEBEĞİ REDDETME NOKTASI...

  - Sonuçta bu şartlar altında normal bir insan depresyona girer zaten ama kadınların sadece yüzde 10’u giriyor?..
  Yüzde 10 bile çok yüksek bir oran… Üstelik çocuk için annenin bir ay gibi kısa diye tanımlanabilecek bir süreyle depresyona girmesi bile çok ciddi bir sorun. Çünkü bebek bunu algılar anenin yüzünü astığını bebek bilir. Depresyondaki kişiyi düşünün: Canım deseniz canın çıksın diyecek ruhsal durumdadır. Kaldı ki bebek bakan bir anne depresyondaysa bebeğin ruhsal ihtiyaçlarına cevap veremez.

  - Neden annelerin bir kısmı çocuğunun ihtiyaçlarına cevap veremeyecek noktaya geliyor?
  Doğum yapınca bazı anneler daha önce hiç yaşamadıkları türden bir yakınlığın içine çekiliyorlar. Buna alışık değiller. Sonuçta bebekle ilgili olarak annenin yapması gereken işler bebeğin yakınlığı talepleri annenin hassas taraflarını uyarıyor ve depresyona giden yolu açıyor. Çünkü anne bebeğe o yakınlığı ve sıcaklığı içsel olarak verecek güçte olamayabiliyor. Annenin bu durumu da çocuğa bakmak istememe çocuk en ufak ağladığında tahammülsüzlük gösterme hatta tamamiyle bebeği reddetme noktasına kadar varabiliyor.

  DEPRESYON ÇOCUĞA GEÇER!

  - Öyleyse annenin depresyonunun faturasını çocuk ödüyor?
  Anne depresyondaysa annenin bebekle olan ilişkisi de sorunlu oluyor ve annenin depresyonu çocuğa geçebiliyor. Üstelik 0-2 yaş çok kritik bir dönem çünkü harddiske bütün programlar yükleniyor ve bunların çoğu da yeniden yükleyebileceğiniz ya da çıkartabileceğiniz bilgiler değil. O açıdan da ilk iki yıl çok önemli çünkü beyin gelişimi bu sırada tamamlanıyor.
  Sonuç itibariyle hamileliğin kendisi doğumun kendisi bebek bakımı bunlar yeterince zor işler. Yine de annelik desteklendiği sürece aslında hem anne – hem de bebek için keyifli ve doyurucu bir süreç yaşanabilir. Yeter ki dengeler sağlıklı kurulabilsin.

  - Bebeğin zor bir bebek olması sadece anne kaynaklı mı yoksa çocuğun kişiliği de bir faktör mü?
  Bu olayın da iki bacağı var. Birincisi çocuğun mizacı öyle olabilir. Fakat anne depresyondaysa çocuk iyice huysuzlanır. İşler iyice sarpa sarar ve böylece bir kısır döngü oluşur… Üstelik her annenin kendi bebekliğinden getirdiği bir bağlanma yani diğer insanlarla ilişki kurma şekli vardır. Ve kendi bebekliğimizde annemizle olan ilişkimizden öğrendiğimiz ilişki kurma şeklimiz hayat boyu aynı şekilde devam eder. Bunun da oranı üçte iki oranında güvenli bağlanma üçte biri de güvensiz bağlanma dediğimiz şekilde gerçekleşir. Ve annesiyle güvensiz bağlanma yaşayan bebekler; endişeli öyle mi böyle mi şeklinde ikircikli ve çekingen özellikler gösteren bebekleri oluşturur… Bu özellikler ve ilişki kurma şekli bebeklik döneminde böylece kazanıldıktan sonra da hayat boyu devam eder.
  Anneyle bebekken güven ilişkisi kuramamış üçte biri oluşturan bu bebeklerin büyüdüklerinde anne olduklarını düşünelim: Bu durum bebeğe de aynı şekilde yansır ve bebek depresyonu dediğimiz ve bütün dünyada giderek daha da ilgi gören bir konu gündeme gelir. Zaten nasıl bir bebeklik geçirdiğimiz hayatımızın her aşaması için çok belirleyicidir.

  BABALAR DA DEPRESYONA GİRER!

  - Ya babalar babalar da depresyona giriyor mu doğum sonrası?

  Tabii baba da başka bir süreç ve zorluk yaşıyor. Anne çocuğa odaklı yaşamaya başlayınca baba da biraz ortada kalmışlık hissi ve çaresizlik duyuyor. Bir yandan onun da maddi-manevi sorumlulukları arttığı için babalarda da depresyon görülüyor. Bebek için kritik olan kişi anne olmasına rağmen; annenin babadan aldığı destek babayla kurduğu ilişki de bebek için çok önemli. Bir çiftken bir bebek doğuyor ve bir aile oluyorsunuz. Dolayısıyla bu zor dönemin aşılmasında babanın rolü ve yükü de ağır.

  - Annenin çalışan kadın olmasının depresyonla bir bağlantısı var mı?
  Şöyle ki özellikle depresif anneler iş hayatına döndüklerinde daha rahat edebiliyorlar. Çünkü yaşam şeklinin değişmesi de anne için çok zorlayıcı bir etken. Fakat annenin çalışmaı konusunda en önemli husus doğum izninin yeterince uzun ve ücretli olması. Bu baba için de geçerli olmalı… Doyurucu bir anne- bebek ilişkisi yaşanması için bu konuya daha çok önem verilmeli. Çünkü bebeklik çok kritik bir dönem. Bir daha yakalayamayacağınız ve günden güne bebeğin gelişiminin fark gösterdiği bir dönem… Gelişim dedeğimiz şey de bu zaten…

  - Anne doğumdan önce depresyon geçirdiyse doğum sonrası risk artıyor mu?
  Doğum depresyonlarının bir kısmı hamilelikte başlıyor. Fakat daha önce geçirilmiş bir depresyon varsa gebelik ve doğum sonrası dönemde depresyona girme riskinin attığını bilmemiz lazım. Ve bu bilgi uyarıcı olmalı. Yardım ve destek almak önemli ve annenin depresyonunun bebeğe olumsuz yansımalarının olabileceğini bilmek çok önemli!

  - Bu noktada kalabalık aileler ortamlar anne ve bebeğe iyi gelebilir mi bir çıkış olabilir mi?
  Evet anenin bebekle ilgilenemediği durumlarda kalabalık aileler kurtarıcı olabilir. Annenin bebekle teke tek kalması annenin özellikle sağlık problemleri varsa pek tercih etmediğimiz bir durum. Fakat kalabalık aileler ve ortamlar bir yönüyle anne için bir yük de getirmiyor değil. Çünkü annenin bebekle olan ilişkisine çok karışıp görüşen oluyor ve bu da annenin anneliğini yaşayamamasına depresyona girmesine ya da varsa depresyonunu tetiklemesine neden olabiliyor.

  - Annelerin biraz da iç güdülerini dinlemeye ihtiyacı var sanırım?
  Evet özgün bir annelik yapabilmek için biraz sağ duyuya iç sesimize kulak vermek gerek. Fakat bunu yapabilmek için de ruhsal bir bütünlük içinde olmak gerekiyor. Örneğin anne geniş aile ortamında bir çocuk dünyaya getirdiğinde bu onun statüsünü de yükselten bir durum. Öte yandan kayınvalide filan da beraber oturuyorsa bu anne tarafından tölere edilemiyor ve anne için sıkıntılı durumlar başlıyor. Çünkü kadın istediği gibi anneliğini yaşayamadığı için baskılanıyor. Bu yedirilmez sütün yetmiyor ne biçim annesin ver ben bakayım şeklindeki olumsuz eleştiriler sorun yaratıyor.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  - 0-6 yaş dönemindeki çocukları özellikle de bebekleri size getiriyorlar mı?
  Tabii zaten problemler ne kadar erken bize gelirse o kadar iyi. Çocukların bir kısmı gelişim problemleriyle bir kısmı hırçın ve öfkeli diye getiriliyor çok değişiyor…Ayrıca zeka gerilikleri öğrenme ve iletişim bozuklukları (otistik bozukluklar ergenlik sorunları ve aile problemleri) gibi çok geniş bir yelpazede danışmanlık veriyoruz. Bunların içinde yaygın olarak depresyon hiperaktivite ve dikkat problemleri ve bir ayağı da okul yaşamına bağlı olarak yaşanan sorunlar var.

  - Bebek psikiyatrisi diye bir kavram ve uygulama bizde de var mı?
  Anne-bebek psikiyatrisi 0-3 yaş arasındaki bir uygulama ve evet bizde de var. Çünkü bu dönemde de bebeklerin psikiyatrik sorunları olabiliyor. 0-3 yaş çok ilginç bir dönem çünkü beyin gelişiminin devam ettiği bir dönem; özellikle ilk 2 yıl... İki yıldan sonra artık defter kapanıyor... (Zaten beyin sürekli gelişmeye devam etse o da problem olurdu.)
  Aslında bebeğin beyin gelişimi anne karnında başlıyor... Ve beyin gelişimi 2 yaşına kadar devam ediyor. Örneğin; anne karnındayken de çok hareketliydiderler... Bebeğin bir genetik özellikleri var ve bir de doğduktan sonra maruz kaldığı annelik uygulamaları var.

  - Annede depresyon varsa bu anneden bebeğe geçebiliyor mu?
  Anne depresyondaysa bebekte de problemler başlıyor. Ve bebek depresyonu diye tanımladığımız hadise baş gösteriyor. Bebek depresyonu anne yoksunluğu şeklinde olabilir ya da annenin bebeğini ihmal etmesi şeklinde olabilir. Genel bir kuralı olmasa da daha çok kız çocuklarda duygusal problemler (hırçınlık ağlama anksiyete) erkek çocuklarda da gelişim problemleri (ilişki kuramama konuşmanın gelişmesi) şeklinde depresyon kendini gösteriyor. O nedenle annede doğumdan sonra depresyon söz konusu olduğunda hem kendi sağlığı hem de bebeğinin sağlığı için yardım alması çok önemli.

  KIZ VE ERKEK ÇOCUK FARKI

  - Depresyonu olan bir bebek hangi belirtileri verir?
  Doğal bir gelişim sürecinde bebeğin dış dünyaya ilgisi vardır. İnsanlar nesneler oyuncaklar sağlıklı bir bebeğin ilgisini çeker ve bebeğin gelişimi süreklilik arz eder. Bebekteki gelişimin kesintiye uğraması merakının azalması ya da kopması kendi kabuğuna çekilmesi depresyon belirtileridir. Fakat yetişkinlerdeki depresyon belirtileri gibi bebeklerde yemek ve uyku düzeninin bozulması gibi özellikler görmeyebiliriz. Görmeyince de “Bizim çocuk yiyor içiyor uyuyor bir şeyi yok” deyip yanılgıya düşmemek gerek. Bebek depresyondaysa; beklenilen olağan gelişim gerçekleşmez. Merak araştırma ilişki kurma becerileri geri kalmaya başlar. O zaman da bebek depresyonundan şüphelenmek gerekir. Sonuçta; motor gelişimi dil gelişimi sosyal beceriler kendine bakma bebekte geri kalıyorsa aynı zamanda nedensiz hırçınlık mutsuz görünüm ağladığında yatıştırılamama gibi özellikler söz konusuysa ebeveynlerin uyanık olması ve bebek için yardım alması gerekir.

  - Bebeğe depresyon teşhisi koyduğunuzda nasıl bir çalışma yapıyorsunuz?
  Öncelikle doğumdan gelen fiziksel bir handikapımız var mı diye bakıyoruz. Öyle bir durum yoksa başarılı bir hamilelik ve doğum söz konusuysa; çocuğun gelişiminin duygusal tepkilerinin ve oyunla arasının nasıl olduğuna bakıyoruz. Ayrıca anne ve babanın duygusal durumunu ve aile ortamını araştırıyoruz. Sonuç olarak da karşımıza çıkan tabloyu değerlendiriyoruz. Anne ve babanın eğitilmesi anne ve babada duygusal bir problem (depresyon vb.)varsa bunun tedavi yoluna gidilmesi çocuk bakımıyla ilgili yanlışlar yapılıyorsa bunların düzeltilmesi ve anne bebek ilişkisinin yoluna koyulması şeklinde çok yönlü bir çalışma yürütüyoruz.

  ANNE-BABALAR UYANIK OLMALI!

  - Anne düzelince bebek de düzeliyor mu?

  Zaten anne yardım aldığını ve ilişkilerinin düzeldiğini hissettiğinde annelik pratiğinde gelişme sağladığında bebeğin de daha sağlıklı bir sürece girdiğini gözlemliyoruz. Mucize beklememek ama erken müdehale ve anneye yardım etmek anneye yardım edildiğini hissettirmek çok önemli. Anne kendini yalnız ve çaresiz hissetmemeli... Ve anne-baba depresyon konusunda uyanık olmalı... Aileler de anne ve babayı destekleyici davranışlar içinde olmalı. Pek çok çocuk için zaten büyükanne ve dedelerin varlığı çok önemli ve olumludur.

  - Bebeğin bakıcısı depresyondaysa ya da olumsuz özellikler sergiliyorsa ne olacak?..
  Ülkemizde bakıcı konusu maalesef kanayan bir yara...Bakıcılar kalifiye değil ve çocuğun konuşmadığı yaşlar söz konusu. Bu noktada bebeğe bakıcı bakıyorsa onun da fizik ve ruh sağlığının yerinde olması çocuk yetiştirme tarzının ne olduğunun çocuğun ailesi tarafından bilinmesi ve süreklilik-güvenilirlik arz etmesi ve mümkünse eğitimli ve bir aile yakını olması çok önemli.

  Oysa bizim genellikle gördüğümüz bakıcı modeli ise olanaklarını tüketmiş ne iş olsa yaparım bari çocuk bakayım diyen ve bazen de ruh sağlığı yerinde olmayan insanlar. Bunlara çocuklarımızı teslim etmek zorunda kalabiliyoruz ve çocuğun kötü muameleye uğrama riski artıyor.

  ÇALIŞAN ANNE MAĞDUR!

  - Peki ne yapmak gerek?
  Valla Türkiye’de bu konu şimdilik pek çözülebilecek gibi gözükmüyor. Aslolan çocuğa annenin bakması tabii... Allahtan büyükanneler de çok büyük özveri gösteriyorlar. Fakat olması gereken doğum izinlerinin anenin ve babanın desteklendiği bir özelliğe kavuşmasıdır. Türkiye’de çalışan anne mağdur durumda ve çocuk yapmak bir suç gibi ve çalışan anne adeta cezalandırılıyor. Bulgaristan bile bizden iyi durumda kanuni haklar açısından...

  Üstelik bir çocuğun bir yetişkinin nasıl olması gerektiği konusunda herkesin bir fikri vardır ama bir bebeğin nasıl olmasına dair bir fikrimiz yoktur. Dolayısıyla çocukta bir sorun olduğunda gelişim problemleri olduğunda aaile ya da bakıcı bunu farketmeyebiliyor. Çocuk 2 yaşına gelmiş konuşmuyor ilişki kurmuyor ama bu durum şüphe uyandırmayabiliyor. Bu da bebeğin gelişimini daha da geciktiriyor.

  O yüzden de bebeğin doğumundan itibaren bebeği önemseyen onunla ilişki kurmaya çalışan bebeğe karşılık veren biri tarafından bakılması çok önemli… Sonuçta bebeği ne kadar iyi aynalayan bir anne varsa bir bakıcı varsa çocuğun beyni o kadar iyi gelişiyor o kadar mutlu ve sağlıklı bir birey yetişiyor.

  - Bir de çocuklardaki inat konusuna girmek istiyorum...
  Çocuğun çok inatçı olması durumu bizim olayı öyle algılamamızdan olabilir. Hele depresyonda bir anne ya da baba çocuğun davranışlarını (örneğin yürümeye başlamasıyla ortaya çıkan olağan araştırmalarını) daha fazla inat kabul etme eğiliminde olabilir. Çocuğun hayır diyebilmesi gelişimi için son derece önemlidir. Her konu gibi bunun da bir ortası var; çocuğun ne çok uslu olması her şeye evet demesi beklenmeli (çünkü o zamun annenin bir uzantısı gibi oluyor) ne de her şeye hayır demesi beklenmeli (çünkü her şeyi reddetmesi de bir problem). Çocuğun yeri geldiğinde anne ve babaya hayır demesi gereklidir. Çünkü bu ben ayrı bir bireyim benim de görüşüm var her şeye evet diyecek değilim demek. Bu çocuk açısından olumlu bir davranış tarzıdır. Fakat çocuğun gereksiz tutturmaları ikna olmaması bunların nedenlerini araştırmak gerekir çünkü bir soruna işaret edebilir.

  - İnat tutturmalar takıntılar da depresyon gibi anne ve babadan çocuğa geçer mi?
  Tabii… Anne- babanın bu tür özellikleri çocuk üzerinde etkiledir. Çünkü çocuk anne ve babayı model alır. Bir yanıyla inatçılık tutturmalar problemken bir yandan da çok uslu çocuklar problemdir ama… Çok da uslu köşe yastığı gibi çocuk ya da her şeye hayır diyerek yatıştırılamayan çocuk şüphe uyandırmalı…

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş