Türkiye'de 550 Bin İstenmeyen Bebek VarTürkiye’de Türkiye Aile Planlaması Derneği tarafından desteklenen ve bu yıl 4.’sü düzenlenen Dünya Korunma Günü amacıyla tüm dünyada çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

2007 yılından itibaren gerçekleştirilen ve çok uluslu bir organizasyon olan 26 Eylül Dünya Korunma (Kontrasepsiyon) Günü kampanyası kapsamında istenmeyen gebeliklere ve aile planlamasının önemine dikkat çekmek amaçlanıyor.

Kampanya “Senin Hayatın Senin Sesin: Korunma Hakkında Çekinmeden Konuş” sloganıyla kadınları planlanmayan hamilelikler ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmaları konusunda bilinçlendiriyor. Kampanya kadınların korunma yöntemlerine ilişkin en doğru ve güncel bilgileri alabilmek ve kendilerine en uygun korunma yöntemini belirleyebilmek için doktora danışmalarını teşvik etmeyi amaçlıyor. Korunmak için modern yöntemler tercih edilmediğinde ve geri çekilme ya da takvim yöntemi kullanıldığında aslında tam anlamıyla korunmuş olunmadığı için istenmeyen gebelik yaşama riski oldukça yüksek oluyor. Cinsellik yaşamın eğlenceli ve zevkli bir parçası ancak planlanmayan bir gebelik kadınların ve partnerlerinin yaşamında onarılmaz hasarlara yol açabiliyor.

Gebelikten modern yöntemler ile korunmak cinsel yaşamdan zevk almayı sağlıyor.

Aile planlamasına ilişkin yürütülen bu kampanyaların bir diğer hedefi de gençleri bilinçlendirerek gelecek nesillerin bu olumsuz hikayeleri yaşamasını önleyebilmek. Türkiye’de her yıl 19 milyon gebelik gerçekleşmekte bunların 550.000'i (%30) istenmeyen gebelik. 350.000 gebelik kürtajla sonuçlanıyor. 6000 çocuk sokakta yaşıyor. Her 5 çocuktan 1 tanesi okuma yazma öğrenemiyor. İlköğretim çağındaki 1.4 milyon çocuk okula gidemiyor. Kimsesiz çocuk sayısı 800 bin civarında. Her yıl ortalama 500 bebek sokağa bırakılıyor. 4 milyonu aşkın çocuk küçük yaşlardan itibaren çalışmaya mecbur kalıyor. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nda toplam 14.398 çocuk barınıyor.


“Dünya Korunma Günü” dünyada ESC(Europian Society of Contraception) IPPF(International Planned Parenthood Federation) USAID (United States Agency International Development)Marie Stopes International gibi birçok büyük dernek ve sivil toplum kuruluşu tarafından desteklenmektedir.

Alintidir.