Boy kısalığının birçok nedeninin olduğunu belirten Endokrinolog Prof. Mehmet Emre Atabek gözden kaçan en önemli nedenler arasında “sevgisizliğin” yer aldığını söyledi.Büyüme anne karnında başlaR ve ergenlik döneminin sonuna kadar devam eder.

Çocuklarda boy kısalığının çeşitli nedenleri olduğunu belirten Atabek özellikle kronik hastalıklar ve beslenme yetersizliğinin boy uzamasını etkileyen en sık nedenler arasında yer aldığını dile getirdi.

Her çocuğun sağlıklı büyüme ve gelişme sürecini yaşayamadığını ifade eden Atabek “Boy kısalığının birçok nedeni var. Ailevi boy kısalığı ergenliğin gecikmesi iskelet sistemi hastalıkları doğum kilosunun düşük olması beslenme bozukluğu kronik hastalıklar uzun süreli ilaç kullanımı büyüme hormonu eksikliği ve sevgi yoksunluğunu boy kısalığı nedenleri arasında sayabiliriz” diye konuştu.BOY KISALIĞINDA SEVGİSİZLİK GÖZDEN KAÇIYOR
Gözden en çok kaçan boy kısalığı nedenlerinden birisinin sevgisizlik olduğunu anlatan Atabek şunları kaydetti:


“Psikososyal nedenlerle örneğin sevgi yoksunluğu yaşayan çocuklarda sosyal problemleri fazla olan ailelerin çocuklarında ve bazı yuva çocuklarında kısa boyluluk görülebilmektedir. Anne ve babadan ayrı terk edilmiş çocuklar sevgiden yoksun büyüyor. Bu çocukların boylarında duraklama görülüyor. Sevgiden yoksun büyüyen çocuk hastaneye yatırıldığında ilaç kullanmadan bile kendiliğinden büyümeye başlayabiliyor. Burada çocuğa sevgi gösteriliyor psikolojik destek veriliyor. Sevgi olmadığında büyümeyi sağlayan proteinlerde değişiklikler olduğu düşünülüyor.”

Atabek boy kısalığı olan bir çocuğun tedavisinin boy kısalığı nedenine göre olduğunu bu duruma neden olan hastalık ne kadar erken teşhis ve tedavi edilirse boy uzatma tedavisinde de başarı şansının o kadar artacağını sözlerine ekledi.

ntv