Çocuk sahibi olmak her anne-babanın yaşamındaki dönüm noktasıdır. Bu mutluluk kişinin yaşayacağı en mükemmel duygudur. Her anne-baba çocuğu için her şeyin en güzelini ister kuşkusuz.


Çocuğun sağlıklı gelişebilmesi anne-babanın bu role hazır olması ve çocuk eğitimini bilmesine bağlıdır. Öncelikle eşler evlilik ilişkilerini değerlendirmeli ebeveynliğe hazır olup-olmadıklarını tartışmalı sonra çocuk sahibi olmaya karar vermeliler. Bu tartışma kişilerin özgüveni evliliğe yükledikleri anlam eşlerin birbirinden beklentileri güven duygularını kapsamalıdır.


Yapılan en büyük hatalardan biri enliliği kurtarmak eve bağlamak hedefiyle çocuk sahibi olma kararı almaktır.


Çocuğun dünyaya gelmesiyle ailenin yaşam tarzı değişecektir. Bu değişimin sağlıklı oluşması önem taşımaktadır. Günümüzde pek çok klinikte etkili anne-baba olmak iyi anne-baba olmak gibi çalışmalar yürütülmektedir. Amaç ebeveynlerin çocuklarını tanımaları ve onların bilişsel sosyal duygusal gelişimlerinin en sağlıklı biçimde oluşması için imkan sunmalarını sağlamaktadır.


Ebeveynlerin çocuklarıyla konuşurken kullandıkları dil çok önemlidir. Duygularımız doğaldır birbirlerinin duygu ve düşüncelerini sözel ifadeler ve beden diliyle algılarız.


İletişim kişilerin birbirlerine (bilinçli ya da bilinçsiz olarak) duygu ve düşünceleri aktardıkları süreçtir.


Çocuğuyla güçlü iletişim kurmanın birinci basamağı onun duygularını ve düşüncelerini olduğu gibi kabul etmek ve dinlemektir. Dinleme etkin dinleme (katılımla dinleme) pasif dinleme (edilgin dinleme) kapı aralayıcı mesajlarla dinleme şeklinde olur.


Pasif (edilgin) dinleme herhangi bir yorum katılmadan jest ve mimiklerle çocuğunuzu dinlediğinizi hissettirmeniz şeklindedir.


Etkin dinleme (katılımlı) söylediği sözleri açarak tekrar etmek ve kendi çözümlerini bulmasında yardımcı olmak şeklindedir.
Kapı aralayıcı mesajlar


"Ben sen dili" ne demektir?


Ben dili bireyin karşılaştığı davranış ve durum karşısında bireysel tepkisini kendi duygu ve düşüncelerini açıklayan ifade şeklindir. Kendimizi "ben"li cümlelerle anlattığımız zaman karşımızdakini incitmemiş fakat kendi mesajlarımızı da vermiş oluruz."Sen" dili suçlama içerir ve karşımızdaki kişi doğal bir savunmaya geçer. Dolayısıyla sonuç anlaşılamama tartışma kavgaya kadar gidebilir. Sen ve ben diline örnek vermek gerekirse;


Sen dili: Ör. Sen hatalısın! Çok yanlış davranıyorsun!


Ben dili: Ör. Senin bu davranışın beni incitti üzüldüm!


Şeklinde ifade edilebilirÇocuklarımızla iletişimi engelleyici etmenler nelerdir?


Öğüt vermek çözüm getirmek kendi düşüncelerimizle yönlendirmek.
Yargılamak eleştirmek kıyaslamak.
Sürekli sorular sormak incelemek.
Teselli vermek veya çocuğunuzun anlatmaya çalıştığı konuyu değiştirmek.
Etiketlemek tahlil etmek.Çocuğunuzla başarılı iletişim kurmak için neler yapmalısın?


Çocuğunuzun duygu ve düşüncelerini anlayın (empati)
Çocuğunuza saygı duyun.
Gerçekçi ve doğal davranın.
Onu dinleyin.
Onunla göz teması kurun.
Dokunsal teması artırın.
Nerede ne zaman nasıl ne söyleyeceğinizi iyi belirleyin.
Akıcı sade bir dil kullanmaya çalışın.
Size güvenebileceğini hissettirin.Alıntı