Tüp bebek tedavisiyle çocuk sahibi olduktan sonra hangi durumlarda ikinci çocuk için normal gebe kalınabilir hangi durumlarda tüp bebek tekrar denenmelidir?Tüp bebek tedavisi sonrasında bazı çiftlerde kendiliğinden gebelik oluşmazken bazı çiftler normal gebe kalabiliyor. Hangi durumlarda normal gebe kalınabilir hangi durumlarda tüp bebek tekrar denenmelidir yüzde kaç oranında normal gebelik mümkündür?
Bahçeci Umut Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Süleyman Tosun “Çiftlerdeki problemler tedavi şeklini ve başarı oranını belirler. Tüp bebek sonrası normal gebelik mümkündür. Tüm tüp bebek tedavilerine bakıldığında ortalama yüzde 10-20 oranında normal gebelikler görülmektedir” diyerek konuyla ilgili şu bilgileri veriyor.
Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde kendiliğinden yumurtlama takibi veya aşılama sonrası eğer gebelik elde edilememişse bu çiftlere yardımcı üreme tekniklerinden daha ileri bir teknoloji olan tüp bebek yöntemi uygulanarak gebelik elde edilebilir. Tüp bebek yönteminde bilindiği gibi yumurtanın döllenme işlemi vücut dışında laboratuvar ortamında sağlanır oluşan embriyo anne rahmine yerleştirilir.
Peki başarılı veya başarısız sonuçlanan tüp bebek uygulamalarından sonra çiftlerin kendiliğinden gebe kalmaları mümkün müdür? Tüp bebek yapılma nedenlerine baktığımızda bir grup çiftte kendiliğinden gebelik mümkün görülmemekle birlikte bazı çiftlerin tedavi sonrası kendiliğinden gebe kalabilmesi tabii ki mümkündür.
Hangi durumlarda normal gebelik oluşabilir?
Her iki tüpün tamamen kapalı olması veya herhangi bir nedenle ameliyatla alınmış olması (dış gebelik gibi) menide hiç sperm bulunmaması gibi çok ciddi erkek faktörlerinde kendiliğinden gebelik pek mümkün değildir. Ancak bazı durumlarda tedavi sonrası kendiliğinden gebelik mümkündür. Tüm tüp bebek tedavilerine bakıldığında ortalama yüzde 10-20 oranında bu tür gebelikler görülür.
35 yaş altı ve infertilite süresi kısa olan çiftlerde bu oran daha da yükselebilir. Özellikle 35 yaş altı ve açıklanamayan infertilite (nedeni yapılan test ve tetkiklerle belirlenememiş) grubunda tüp bebek yöntemi ile gebelik sağlandıktan ve doğumdan sonra kendiliğinden gebe kalma oranı yüzde 40'lara kadar çıkar. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte doğumla birlikte çocuk sahibi olamamanın eşler üzerinde oluşturduğu stresin ortadan kalkması üreme fonksiyonlarının daha sağlıklı çalışmasına neden olur.Hamilelik bir çeşit menopoz
Bir diğer grup özellikle yüzeysel endometriozisi (çikolata kisti) olan hastalardır. Endometriozisin tedavisinde bilindiği gibi östrojen uyarısının ortadan kaldırılması ile bu odaklar kurutulabilir. Bu da ilaçlarla bir çeşit menopoz halinin oluşturulması ile sağlanabilir. Gebelikte aslında bir çeşit menopoz durumudur yani yaklaşık 1-1.5 yıl boyunca gebe kadın adet göremez.
Tüp bebek tedavisi sonucu elde edilen gebelikler özellikle yüzeysel endometriozisi olanlarda daha sonradan kendiliğinden gebeliğin oluşması şansını oluşturabilir. Erkek faktörleri düşünüldüğünde çok ağır sperm faktörü yoksa yaşam koşullarının düzenlenmesi düzenli ve sağlıklı beslenme zararlı alışkanlıkların terk edilmesi ve destek tedavileri ile de tüp bebek tedavileri sonrası kendiliğinden gebelikler görebiliriz.
Tüp bebek başarınızı artırmak için
Tüp bebek uygulamasında başarıyı artırmak için 8 yöntem var. Detaylarını bilmek ister misiniz?
Problemli tüplerin alınması gebelik şansını artırıyor
Kısırlıkta tüplere bağlı problemlerin yaklaşık yüzde 35'i oluşturduğunu söyleyen Doç. Dr. Ulun Uluğ tüp bebek tedavisinde bu tüplerin alınmasının hamilelik şansını artırdığını söylüyor ve nedenlerini açıklıyor.
Kilo vermek doğurganlığı artırır mı?
Fazla kilolar hem kısırlığa neden olabiliyor hem de tüp bebek şansını azaltıyor. Dr. Aykut Coşkun anne adaylarına sağlıklı hamilelik için önerilerde bulunuyor.

Haber Kaynağı: Pudra.com