Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Ebeveyn ve çocuk iletişiminde öneriler
  Anne/baba – çocuk iletişimi olumlu duygular ve alışkanlıklar içeriyorsa her iki taraf için de birlikte geçirilen zaman eğlence ve mutluluk kaynağı olabilir. Çocuğun yaşı ne olursa olsun onunla kurulan iyi bir iletişim onda kendine güven ve çevresine saygı gelişimi için en önemli kaynaklardan biri olacaktır.

  İyi bir ilişki kurabilmek ve bunu yıllar boyu sürdürebilmek çocuğun kişilik gelişimi açısından da olumlu etkiler taşıyacaktır. Davranışlarınız ve sözleriniz onun için daha fazla anlam ifade edecektir. Ondaki olumsuz düşünce ve davranışları fark etme ifade edebilme ve değiştirebilme açısından da fırsatlar yaratacaktır.

  Peki iyi iletişim kurmanın belirli unsurları var mıdır? Genel olarak şunlar söylenebilir:

  *Çocuğunuzun onun ihtiyaçları ile ilgilendiğinizi ve gerek duyduğunda yardımcı olacağınızı bilmesini sağlayın.

  *Çocuğunuz sizinle konuşmak istediğinde televizyonu kapatabilir gazeteyi kaldırabilir vs onunla göz göze iletişim kurmaya özen gösterebilirsiniz.

  *Size önemli bir haber verdiğinde içten sıcak bir ifadeyle ve düşünerek (olumlu ve olumsuz etkileri) yanıt verin.

  *Size konuşmak istediği özel konular olduğunda başkalarının olmadığı ortamlarda konuşun ve ondan izin almadan sırlarını kimseye söylemeyin (tabii onun için hayati –çok önemli- bir sorun yaratmayacak bir bilgi ise).

  *Hoşlanmadığınız davranışlarını ve yönlerini başkalarının önünde küçük düşecek şekilde ifade etmemeye dikkat edin.

  *Onunla konuşurken aynı hizada olmaya özen gösterin ona çok yukarıdan ya da çok aşağıdan bakmamaya çalışın.

  *Ona kızdığınızda sinirleriniz yatışıncaya kadar ceza vermeyin ya da suçlayıcı sözler söylememeye çalışın. Çünkü o sırada gerçek düşüncelerinizi belirtemeyebilir tarafsız davranamayabilirsiniz.

  *Yorgun iseniz onu aktif dinlemek için ekstra bir çaba sarf etmeniz gerekebilir. Kendi duygularınız ve hoş görünüzün de farkında olmaya çalışın.

  *Onu dinlerken mümkün olduğunca onu kesmemeye çalışın sözlerini tamamlamaya çalışmayın.

  *Belirli bir durumu olayı size anlatırken olayın ana fikrinden uzaklaşmadan eleştirilerinizi yapın. Ör başkalarının ona vurduğunu anlatırken “neden sen o saatte dersini çalışmıyordun” gibi sözler onun olayları yanlış yorumlamasına ve anlamsız duygular hissetmesine yol açabilir.

  *“Neden?” sorusu yerine daha çok “ne?” sorusunu (ör ne oldu? ne düşünüyorsun? vs) sormaya özen gösterin.

  *Eğer bir olayı-durumu öğrendiyseniz ona olanları bildiğinizi söyleyin bilmemezlikten gelerek onun yalan söylemesine ve ilişkinizi zedelemesine yol açmamasına dikkat edin.

  *Onunla konuşurken büyüklerle konuştuğunuz ses tonu ve sözcükleri tercih edin onun küçük ve tecrübesiz olduğunu hatırlatıcı sözler hitaplar sağlıklı iletişimi zorlaştırır.

  *Hakaret içeren küçük düşürücü kelimeleri kullanmamaya çalışın.

  *Zorlandığında sıkıntı hissettiğinde sorun çözme becerilerini geliştirebilmesi için çözümleyici aşamaları bir bir ifade edin. Onun yerine çözmemeye ya da anlayamayacağı açıklamalar kullanmamaya dikkat edin.
  *Ne yaparsa yapsın onu sevdiğinizi ve kabul ettiğinizi bilsin. İstenmeyen davranışları için uygun eleştirileri ve gerekli yaptırımları zaten yaparsınız.

  *İletişim yollarını kullanmasını destekleyin. Hem sizinle hem de başkaları ile olan ilişkilerinde özgürce ve uygun bir yöntemle düşüncelerini ifade etmesi konusunda yüreklendirin

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ergenliğe giren çocukla uğraşmak çok zor. Allah kolaylık versin.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş