Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  bayrak 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı Tarihçesi - 1 Mayıs Bayramımız Kutlu Olsun.

  1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı


  Kanlı 1 Mayıs olarak anılan 1 Mayıs 1977 öncesinde 1 Mayıs İşçi Bayramı için hazırlanan "Dünyayı Avuçlarında Yükselten İşçi" logosu  1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan birlik dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü. Dünya üzerindeki pek çok ülkede resmî tatil olarak kabul edilmektedir. Türkiye'de ilk kez 1923'te resmî olarak kutlanmıştır. 2008 Nisan'ında "Emek ve Dayanışma Günü" olarak kutlanması kabul edilmiştir. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM'de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir.  Almanya'da 1 Mayıs kutlamaları 1937 Berlin.


  Tarihçesi

  İlk kez 1856'da Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi'nden Parlamento Evi'ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

  1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Şikago'da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil'de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil'deki parklar siyahlara kapalıydı. İşçiler sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park'a girdi. Her eyalet ve kentte siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler gazeteler tarafından 'Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu' şeklinde yorumlanmıştı.

  Bu gösteriler 1 Mayıs'ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs'ta kanlı Haymarket Olayı'na yol açtı.

  Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889'da toplanan İkinci Enternasyonal'de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada "Birlik mücadele ve dayanışma günü " olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

  Zamanla 8 saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin Halk Cumhuriyeti Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Vietnam Laos Küba Venezuela Nepal Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs'ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de alır.


  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


  [SES]http://st4.divshare.com/25486063-b37/yyy.mp3[/SES]
  Daryus, Bengisu and Çupakabra like this.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart
  İşçi Bayramı kutlaması Britanya Kolombiyası Kanada. 1870.  İşçi Bayramı gösterisi Stokholm İsveç. 2006.

  1 Mayıs 2012 Şişli İstanbul

  SSCB
  İşçi Bayramı toplantısı Agartala Hindistan
  Çupakabra, Bunu Beğendi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Kanlı 1 Mayıs


  Dünyada yüzyılı aşkın süredir kutlanan 1 Mayıs’lar ülkemizde de 1905yılından itibaren kutlanmasına rağmen hala tartışma konusu olmayı sürdürüyor. 1 Mayıs ilk kez Osmanlı döneminde 1905 yılında İzmir’de kutlandı.

  İstanbul’daki ilk 1 Mayıs kutlaması ise 1910’da yapıldı. 1935 yılında çıkarılan “Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun” adıyla çıkarılan düzenleme ile 1 Mayıs “Bahar ve Çiçek Bayramı” olarak genel tatil günlerine dahil edildi. 12 Eylül 1980 darbesine gelinceye kadar resmi tatil olarak kaldı
  II. Enternasyonal 1889’da Paris’te düzenlediği kongrede Amerikan işçilerinin mücadelesini desteklemek amacıyla dünya çapında gösteriler düzenlemiş ve 1890’dan başlamak üzere 1 Mayıs’ı “Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü” olarak kabul etmişti.

  Aradan geçen yüz yılı aşkın sürede dünya ülkeleri 1 Mayıs’ı bayram havasında kutlamayı gelenek haline getirdikleri halde ülkemizde 1 Mayıs’lar hala tedirginlik içinde kutlanıyor. Türkiye’nin son yüzyıl içindeki 1 Mayıs kutlamaları tarihi şöyle...


  1 Mayıs ilk kez Osmanlı döneminde 1905 yılında İzmir’de kutlandı. Bunu 1909 Üsküp kutlaması izledi. İstanbul’da ilk 1 Mayıs kutlaması 1910’da yapıldı.


  1920

  1920 yılının 1 Mayıs’ında işgal idaresinin ve Osmanlı hükümetinin yoğun baskılarına karşın 1 Mayıs İşçi Bayramı olarak kutlandı. İşçiler Haliç’ten başlayarak Karaköy üzerinden Beyoğlu’na kadar bir yürüyüş yaptılar ve “Bağımsız Türkiye” yazılı bir pankart taşıdılar.

  1921
  1921’in 1 Mayıs’ında İstanbul’un hemen hemen tüm işçileri özellikle şirket-i Hayriye Seyrü Sefain Haliç İdaresi ve Tramvay şirketi çalışanları 1 Mayıs’ı kutladılar.


  1923

  1923 yılının 1 Mayıs’ında çok sayıda yerli ve yabancı işletmede çalışan işçiler greve çıktı. İşçi taleplerinin arasında yabancı şirketlere el konulması 1 Mayıs’ın resmen işçi bayramı olarak tanınması sekiz saatlik işgünü hafta tatili serbest sendika ve grev hakkı vardı. Sonuçta ise birçok işçi tutuklandı.


  Cumhuriyet tarihinde 1 Mayıs'lar -1924

  1 Mayıs’ı “İşçi Bayramı” olarak kutlayan işçilerin bu eylemi engellenmek istendi. Sekiz saatlik işgünü için bildiri dağıtan birçok işçi tutuklandı.


  1925

  1925 yılında çıkarılan Takrir-i Sükun Kanunu sonrasında kutlamalara izin verilmedi ve 1935 yılına kadar hemen hemen her yıl gizli kutlanabildi. 1 Mayıs’ın bundan sonraki tarihi “yasak” larla yazıldı.

  1935
  1935 yılında çıkarılan “Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun” adıyla çıkarılan düzenleme ile 1 Mayıs “Bahar ve Çiçek Bayramı” olarak genel tatil günlerine dahil edildi.  1960

  27 Mayıs 1960’dan sonra da yasaklar yaşandı. Toplu Sözleşme Grev ve Lokavt Kanunu’nun kabul tarihi olan 24 Temmuz işçi sınıfına 1 Mayıs’ın yerine bayram olarak dayatıldı. Ancak bu girişimlerin hepsi kararlı mücadeleler sonucu geri döndü.  1976

  En kitlesel 1 Mayıs 1976’da kutlandı. Bu miting DİSK’in öncülüğünde Taksim Meydanı’nda yapıldı. O gün Taksim Meydanı’nı 400 bin emekçi doldurdu.

  1 Mayıs'a kan bulaştı 36 kişi yaşamını yitirdi -1977

  1977 yılındaki gösterilerin daha bir görkemli kutlanması bekleniyordu. Saat 14.30’da başlayacak olan kutlamalar için alan sabahın erken saatlerinde itibaren dolmaya başladı. İşçiler emekçiler öğrenciler kadınlar çocuklar yaklaşık 500 bin kişi toplandı. Dönemin DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler’in konuşmasının sonlarına doğru çevredeki binalardan halkın üzerine ateş açıldı. Yaşanan paniğin ardından 36 kişi yaşamını yitirdi ve 200’den fazla kişi yaralandı.  1978

  Önceki yıl yitirilen 36 insanın acısını içinde yaşayan yüzbinler yine Taksim Alanı’ndaydı...
  1979

  Sıkıyönetim Komutanlığı İstanbul’da mitinge izin vermedi. 1 Mayıs İzmir Konak Meydanı’nda kutlandı.


  1980 sonrası

  12 Eylül Askeri darbesinin yasaklar zincirinde 1 Mayıs da yerini aldı. Yasaklara rağmen; kısa süreli iş bırakmalar bayramlaşmalar ve bildiri dağıtılması gibi etkinlikler yapıldı...


  1987

  7 yıllık aradan sonra sendikalar öncülüğünde bazı milletvekilleri aydın sanatçı ve bilim adamları ile birlikte yaklaşık 1000 kişilik bir grup Taksim Anıtı’na 1 Mayıs şehitlerini anmak üzere çelenk bırakmak istediler. Polis yalnızca milletvekillerinin araçla anıta ulaşmasına izin verdi.
  1989

  Taksim’de bir araya gelen topluluğa yapılan saldırı sonucunda Mehmet Akif Dalcı isimli bir işçi yaşamını yitirdi.

  1990

  Taksim’e yürümek isteyenlere izin verilmedi. Çıkan çatışmada İTÜ Öğrencisi Gülay Beceren felç oldu.

  1996
  1980 sonrasının en kitlesel mitingi gerçekleştirildi. Kadıköy’de yaklaşık 150 bin insan toplandı. Açılan ateş sonrasında 3 kişi yaşamını kaybetti.

  2007
  İşçi örgütleri 1 Mayıs’ı 1977 yılının 1 Mayıs’ının 30. yıldönümü nedeniyle Taksim Meydanı’nda gerçekleştirmek istedi.Olaylarda 900'e yakın gösterici tutuklanırken 2 tabanca ve çok sayıda molotof kokteyli ele geçirildi.

  2008
  2008 yılının 1 mayıs kutlamaları ise olaylı geçti. Gerginlikler ve sıkı güvenlik önlemleriyle diğer yıllardan farksız olarak Taksim Meydanı'nda kutlanılmasına izin verilmedi. Sıkı güvenlik önlemleri nedeniyle şehrin önemli ulaşım aksları olan bazı yollar tren ve deniz ulaşım araç seferleri iptal edildi. Günün sonunda ortaya çıkan bilanço; İstanbul genelinde 530 kişi gözaltına alındı 38 kişi yaralandı. Polis sert önlemler alınca sendikalar binadan bile çıkamadı.
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart  İşçilerin çalışmaya devam ettiği İşçi bayramı kutlu olsun.

  Daryus and Çupakabra like this.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İşçi ve emekçilerin bayramı kutlu olsun.
  Diğerim kutlamalar olaysız geçer.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Var
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  

Giriş