Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  kalp "Üç aylar" yarın başlıyor.

  "Her hasenenin sevabı başka vakitte on ise Receb-i Şerifte yüzden geçer Şâban-ı Muazzamda üç yüzden ziyade ve Ramazan-ı Mübarekte bine çıkar ve Cuma gecelerinde binlere ve Leyle-i Kadirde otuz bine çıkar. Bu pekçok uhrevî faydaları kazandıran ticaret-i uhreviyenin bir kudsî pazarı ve ehl-i hakikat ve ibadet için mümtaz bir meşheri ve üç ayda seksen sene bir ömrü ehl-i imana temin eden şuhûr-u selâsenizi (üç aylarınızı) tebrik ediyoruz." (Şuâlar s. 416)

  Dinî anlatımda "Şühûr-ü selâse" yani üç aylar olarak bilinen bu mevsimin girmesiyle birlikte Müslüman ruhları bambaşka bir hava kaplar. Çünkü bu aylar İlâhî rahmetin coştuğu aylardır. Diğer vakitlerde iyilik ve ibadetlere on sevap veriliyorsa Receb Şaban ve Ramazan aylarında gittikçe yükselen bir oranda kat kat fazla sevap verilir.

  Meselâ başka zamanlarda okunan her bir Kur'ân harfi için on sevap yazılmaktadır. Receb ayında bu sevap yüz olarak yazılır Şaban'da üç yüzü aşar Ramazan'da bine çıkar. Cuma gecelerinde binleri bulur. Kadir Gecesinde de otuz bine ulaştığını düşünürsek üç aylardaki mübarek vakitlerin âhiret ticareti bakımından ne kadar kıymetli bir fırsat olduğunu anlayabiliriz.

  Bu bakımdan üç aylar “pek çok uhrevî faydaları kazandıran ticaret-i uhreviyenin (âhiret ticaretinin) bir kudsî pazarı ve ehl-i hakikat ve ibadet için mümtaz bir meşheri (sergisi)” olarak vasıflandırılmıştır. Bilindiği gibi pazarlar ve fuarlar mühim ticaret yerleri arasında yer alırlar.

  Haftanın belli bir gününde belli bir yerde kurulan pazarda insanlar her türlü ihtiyaçlarını karşılarlar. O gün sabahtan akşama kadar pazarın ucuzluğundan istifade etmek mümkündür. Ama o gün pazara gidemeyen bir insan aynı şartlar altında alışveriş yapabilmek için bir hafta beklemek zorundadır. Çünkü pazar bir günlüktür.

  Aynı şekilde üç aylar da yılda bir defa kurulan ve ahiret ticaretinin yapıldığı pazarlardır. İstifade etmesini bilenler bu pazardan büyük kazançlar sağlarlar. Ahirete yönelik amellerini diğer vakitlere oranla arttırırlar. Daha fazla Kur'ân okurlar ilme daha fazla yönelirler uykularından kısarak ilim ve tefekküre ibadet ve İslâmî hizmetlere daha fazla vakit ayırırlar. Hayırlı işlerde birbirleriyle yarış içine girerler. Böylece “bu çok sevaplı ibadet ayları”ndan tam bir istifade ile çıkarlar. Bir mânâda bu mübarek vakitlerde yapılan manevî hizmetler insanın ebedî hayatı için yapılmış en kârlı “yatırım” olur.

  Buna karşılık üç ayların fazilet ve kıymetinden haberdar olmayıp da değerlendiremeyenler herkesin istifadesine açık tutulan çok kârlı bir ticaret imkânından mahrum kalmışlar demektir. Bu kimseler aynı imkânı tekrar ele geçirebilmek için bir yıl daha beklemek zorunda kalacaklardır.

  İşte üç ayların ve bu aylardaki mübarek gecelerin büyük bir coşkunlukla ihya edilmesi bu bakımdan da önem kazanıyor. Çünkü bunlar şeâirdendir İslâmın sembolü ve alâmetlerindedir.

  Bu açıdan şeâirin duyurulmasında hem İslâmın izzet ve şerefinin gösterilmesi hem de İslâmın mânâsından uzak yaşayan insanlara örnek olunması gibi büyük hikmetler vardır.

  Namazlarda bilhassa Cumalarda ve Kandil gecelerinde camilerin mü'minlerle dolup taşması radyo ve televizyonda Kur'ân ve mevlidlerin okunması camilerin mahyalarla (iki minare arasının ışıklı güzel yazılarla) süslenmesi hattâ kandil simitlerinin dağıtılması bu İslâm sembolünü ilân eden huzur verici hadiselerdir.

  Böylece bütün mü'minler âhiret kazancına yöneliyor. Herkes Allah'ın rızası yolunda sonsuz bir yarışa giriyor. Ve oluşan manevî hava bütün bir topluma huzur veriyor. Bu huzur havasından herkes derecesine göre istifade ediyor. Yapılan ibadetler okunan Kur'ânlar Arş'a yükselen ihlâslı dualar bitip tükenmek bilmeyen bir şevkle devam ettirilen İslâmî hizmetler İlâhî rahmetin celbine vesile oluyor. Ayrıca sırf Allah rızası için ve ihlâsla yapılan bu hizmetler günahların sefahetlerin ve zulümlerin kirlettiği manevî havamızı temizliyor.

  Şu halde her yıl bizlere ikram edilen bu bulunmaz fırsattan istifade etmeliyiz. Bunun için mü'min kardeşlerimizle daha sık bir araya gelip sohbetlerde bulunabiliriz. Aramızda Kur'ân'ı paylaşıp imkân nisbetinde günlük ve haftalık hatimler yapmaya başlayabiliriz. Makbul dua ve zikirleri daha çok okuyabiliriz. İslâmî eserlere daha fazla vakit ayırabiliriz. İslâmın hakikatlerini yayma ve anlatma hususunda daha fazla gayret gösterebiliriz. Bu yolda göstereceğimiz en küçük bir gayret en azından bire yüz netice verecektir.

  Bu arada üç ayların ve kandil gecelerinin evlerimizde ve aile fertleri arasında ayrı bir mânâ içinde yaşanması gerektiğini de unutmamalıyız. Çocuklarımız o manevî havayı soluya soluya büyümelidirler. Bunun için mübarek gecelerde onları hediyelerle sevindirip camilere alıştırmakta büyük faydalar vardır.

  Ayrıca sabaha karşı seher vakitlerinde uyanık bulunmaya çalışarak İslâm âlemi için ve mü'min kardeşlerimiz için dualar etmenin fazilet ve kıymeti sonsuzdur. O feyizli vakitte yapılan duaların kabul ihtimali çok kuvvetlidir.

  Bu bakımdan gerek kendimizin gerekse diğer mü'minlerin dünya ve âhiret imtihanlarında başarılı çıkmaları için Cenab-ı Hakka niyazda bulunmak ve Ondan yardım istemek suretiyle hem sıkıntı ve musibetlere karşı sarsılmaz bir dayanak noktası bulmuş hem de tükenmez bir teselli kaynağına kavuşmuş oluruz.

  Sorularlaİslamiyet
  Hayal Kentli, Bengisu and Arş like this.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart
  Cümle ümmeti muhammedin 3 ayları mübarek bereketli ve feyzli olsun inşaAllah.


  Arş, Bunu Beğendi.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  ÜÇ AYLAR

  (Şuhur-u Selase)“Üç Aylar” sonu ramazan ayı ile biten feyizli ve bereketli bir maneviyat mevsimidir.
  Bu aylar kameri takvime göre recep şaban ve ramazan aylarıdır Bu aylar rahmet dalgalarının başladığı
  manevi huzur ve sükunun kalplere doğduğu ilahi rahmetin coştuğu aylardır.
  Bu aylar girince mü’minlerin ruhlarını manevi bir hava kaplar
  Bu mübarek ayların manevi değerine Hz Peygamber işaret etmiş ve şöyle buyurmuşlardır:
  “Recep Allah”ın ayı şaban benim ayım ramazan da ümmetimin ayıdır ”
  “Ey Allah’ım! Recep ve şabanı bize mübarek kıl bizi ramazana kavuştur ”
  Bu aylar mübarek gecelerle doludur Recep ayının ilk cuma gecesi regaib gecesi yirmi yedinci gecesi de mirac gecesidir.
  Şaban ayının on beşinci gecesi berat gecesi ramazan ayının yirmi yedinci gecesi de kadir gecesidir .
  Zünnun-i Mısri şöyle der:
  “Recep tohum ekme şaban sulama ramazan ise hasat ayıdır ”
  Üç aylar geçmişin muhasebesini yaparak geleceğe azim ve enerji dolu bir şevkle atılmak için iyi bir imkandır.
  Hayatımızda oto kontrol sisteminin kurulmasına vesile olan mübarek üç aylar ve kandiller dünyevi meşguliyetlerimizden sıyrılıp
  yaratılış gayemizi düşünmemiz; yaratan ve yaratılanlarla olan münasebetlerimizi değerlendirmemiz için son derece kıymetli fırsatlardır.
  Ya Rabbi bizi Recep ve Şaban'ı mübarek eyle ve bizi Ramazan'a ulaştır. (Hadis-i Şerif)
  (Amin)

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Üç aylar evimize huzur bereket mutluluk getirsin.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İslam aleminin üç ayları mübarek olsun. Bu aylarda bol bol ibadet edelim.

  Yaptığımız her ibadet üç aylarda kat kat sevap kazandırıyor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Var
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  

Giriş