Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  bayrak 3 Mayıs Türkçülük Günü
  3 Mayıs Türkçüler Günü Kutlu Olsun!

  Türk ulusunun kızıl dalgadan etkilenmesi ve yurtta komünizmin bir tehlike olarak yandaşlar toplaması yazdıkları ve söyledikleriyle dönemin en büyük düşünürlerinden tarihçilerinden biri olan fikir babamız ve kut’lu atamız Nihal Atsız‘ı ve onun gibi düşünen bütün Türkçüleri komünizm karşısında bir şeyler yapma konusunda düşündürüyordu. Bu dönemde yayımlanan “Bozkurt“ “Orhun” ve “Çınaraltı” gibi dergilerle Türkçü konularda yazılar yazan Atsız Ata komünizmin etkisinde kalan uyuşuk beyinlerce bir “tehdit” olarak algılanıyordu.

  Atsız o dönemde bazı yayınlar ile gençler arasında yayılan “komünist dalga” nedeniyle Tbmm‘deki bir konuşmasında “Ben milliyetçi ve Türkçüyüm.” diyen Başbakan Şükrü Saraçoğlu‘na iki tane açık mektup yazıp Türkçülüğün hâlâ hayata geçirilemediğini belirtir. Ayrıca mektupta Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel‘in emriyle komünist yazılar içeren dergilerin okullara dağıtıldığını ve o sıralarda hapishanede yatan Nazım Hikmet‘e de gizli yollardan para gönderildiğini yazar. Kendisini Türkçü olarak tanımlayan Şükrü Saraçoğlu Atsız‘ın her zaman doğru şeyler konuştuğunu - yazdığını bildiği için bu sözleri derinden hissetmiş ve “Devlet çatısı altında ve hatta yönetimde bulunan bu hainleri yine devletin parasıyla nasıl beslerim?” diye düşünmüştür.

  Atsız‘ın gönderdiği açık mektup halk meclisteki vekiller ve o dönemde “kızıl tehlike” adı altında gösterilen “Sabahattin Ali Hasan Ali Yücel Nazım Hikmet” gibi kişiler arasında tepkiyle karşılanır. Kısa bir süre sonra Sabahattin Ali Atsız‘a “iftira davası” açar.

  Her ne kadar bazı Türk düşmanlarınca karalanmaya çalışılsa da Atsız Ata’nın yazdığı büyük eserler Türk Yurdu‘nda yaşayan genç bozkurtları uyandırmaya yetmiştir. Atsız Ata ile birlikte Türkçü düşünür Reha Oğuz Türkkan gibi birçok kişinin böylesine bir davada yargılandığını gören ve birbirlerinden kesinlikle haberleri olmayan gençler hemen Ankara’ya akın ederler. Ankara’ya gelerek davaya tepki göstermek ve komünizmi lanetlemek adına bir araya toplanan gençler mahkeme salonuna alınmayınca Ulus Meydanı’na doğru yürüyüşe geçmişler ve milli marşlar söyleyerek Türk’e düşman olan herkese göz dağı vermeye çalışmışlardır. Daha sonra gençler Başbakan Şükrü Saraçoğlu ile görüşmek istemişler; fakat buna izin alamamışlardır.

  Atsız 3 Mayıs 1944′te mahkeme salonunda savunmasını verirken adliye binasının içi ve dışı binlerce bozkurtla dolmuştur. Aynı anda Türkçülerin bu denli bir gövde gösterisi yaptığı dönemde onların gücünü kırabilmek adına mahkeme çevresinde toplanan ve “Yaşasın Atsız kahrolsun komünizm!” diye bağıran Türkçü gençler şiddetle gözaltına alınmış ve gözaltında bulunan yaklaşık 165 genç öldüresiye dövülmüştür. Tek suçları vatanlarını ve Türklüklerini sevmeleri olan bu gençlere görülmemiş işkenceler uygulanmıştır. Öyle işkenceler yapılmıştır ki gözaltındaki genç Türkçülerin kafaları yarılmış her yeri moraran gençlerin üstü başı kan içinde kalmış kolları ve kaburgaları kırılmıştır. Bu kargaşada Atsız da tutuklanarak “tabutluklara” gönderilmiştir. Bir insanın bile içinde oturamayacağı sadece bir tabutun sığacağı kadar küçük odacıklardan oluşan bir çeşit “hücre” olan tabutluklarda Atsız Atamız 2-3 gün aç bırakılmış ve çeşitli işkencelere maruz bırakılmıştır.

  Dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü büyük bir “hainlik” vesikası olarak tarihe geçecek bir söylemde bulunmuş Atsız ve arkadaşlarını çok ağır bir dille yermiştir. Bunun üzerine yurtta Türkçü düşünceye sahip olan herkes tutuklanmış ve hatta yolda Atsız‘a selam verenler bile sorguya çekilir duruma gelmiştir. Atsız‘ın evinde yapılan bir aramada o dönemde Üsteğmen olarak görev yapan Alparslan Türkeş‘in Atsız‘a gönderdiği mektup ve yazıları çıkınca Türkeş de gözaltına alınmış ve Tophane’deki Askeri Cezaevi’ne kapatılmıştır. Daha sonra “Türkçü - Turancı” olduğunu itiraf etmesi için o da tabutluklara kapatılmış ve aynı dönemde Reha Oğuz Türkkan Hüseyin Namık Orkun Zeki Velidi Togan gibi 23 Türkçü de çok çeşitli işkencelere maruz bırakılmıştır.

  Sadece Türkçü oldukları ve Türk Budunu’nu uyandırmaya çalıştıkları için o güne kadar görülmemiş işkencelere maruz bırakılan ve sonrasında yıllarca hapse mahkum edilen büyük Türkçüler hapisten çıktıktan sonra da ülkü uğrunda savaşmaya devam etmişlerdir.

  Bugün Türkiye’yi gönülden sevmeyen ve hatta Türk soylu olmayan bazı kişilerce bir Türk devleti olan Türkiye batağa sürüklenmektedir. Vatanseverler ve Türkçüler “ırkçı” ilan edilip Türkler üzerinde oyunlar oynanmakta ve Başbuğ Atatürk‘ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti ayaklara düşürülmeye çalışılmaktadır.

  Unutulmasın ki bu ülkede Atsız Ata’nın çerileri ve Başbuğ Atatürk’ün gerçek sevenleri var oldukça Türkiye bir Türk Yurdu olarak kalacak yönetimimiz de asla “şeyhlere mollalara” bırakılmayacaktır!

  Biz Türk gençlerini bu kut’lu ülküde topladığın için sana gönülden bağlı olan biz genç bozkurtlar senin bayrağını dalgalandırmaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Eğer ki bu davadan dönecek olursak “Gök girsin kızıl çıksın!“

  Mekânın uçmağ olsun Atsız Atam!
  OkyanusunKalbi and Sürmenaj like this.
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  3 Mayıs’a selâm olsun3 Mayıs ruhu edebiyen yaşasın!…
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Türkçüler Günü Kutlu Olsun


  "Benim yaradılışımda fevkaladelik aramayın; yaradılışımdaki yegane fevkaladelik TÜRK olarak doğmamdır." Mustafa Kemal Atatürk

  3 Mayıs 1944: Türk Milleti için bir ulu gün bir ulu bayram:
  Türkçüler Günü kutlu olsun

  69 yıl önce Türk milliyetçileri dönemin iktidarı tarafından Turancılıkla suçlanıp topluca tutuklandı. Tabutluklarda her türlü işkenceyi gördükten sonra çıkarıldıkları mahkemede aylarca yargılandı. Daha sonra verilen cezaları bozulacak beraat edeceklerdi. Aslında Türkçü liderler Türk Milleti’nin gönlünde davayı zaten kazanmışlardı...

  1944 yılında Nihal Atsız ve 34 arkadaşı Turancılık suçlamasıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün bulunduğu Sansaryan Han’daki Tabutluk’ta türlü işkencelerden geçtikten sonra İstanbul 1 Numaralı Sıkıyönetim Mahkemesi tarafından yargılandı. Yargılama sonunda çeşitli cezalara çarptırıldılar. Ancak Askeri Yargıtay bu kararı esastan bozacak beraat edeceklerdi.

  Rusya’nın; II. Dünya Savaşı sırasında Doğu Avrupa’da birtakım işgallere giriştiği dönemde İsmet İnönü ateşin Türkiye’ye de sıçramaması için Sovyetler Birliği’nin destek verdiği Marksistlerin aşırı hareketlerine göz yumdu. Bu dönemde komünist faaliyetler iyice arttığı halde Devlet’in gündeminde ne yazık ki Türk milliyetçileri vardı. Millî Eğitim Bakanlığı 1939 yılında milliyetçi yayınlara karşı alınacak sıkı tedbirleri rapor hâlinde hazırlamıştı. Buna karşılık Millî Eğitim Bakanlığı Sosyalist Yurt ve Dünya ile Adımlar dergilerine abone olmuştu. Bu da yetmemiş; Millî Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’in talimatıyla 63 Rus klasiği basılmıştı. İşin garibi basılan diğer 496 klâsik eserin içinde bir tek Türk klâsiğine bile yer verilmemişti. İktidarın bu yanlı tutumu Türk milliyetçileri tarafından haklı olarak eleştiriliyordu.

  Bir mızrak başı: Orkun

  O dönemde Türkçülüğü ve Turancılığı benimseyen ve bu doğrultuda yayın yapan en önemli dergi Hüseyin Nihal Atsız’ın yönetiminde yayımlanan “Orkun”du. Orkun Dergisi ve Hüseyin Nihal Atsız susturulursa Marksistlere gün doğacak Sovyetler Birliği sert eleştirilerden kurtulacak iktidar da rahatlayacaktı. O yüzden Orkun ve Atsız devletin bir anda iktidarın hedefi haline gelmişti. Atsız Orhun’un Mart 1944’te yayınlanan 15. sayısında daha önce 5 Ağustos 1942 tarihli meclis konuşmasında “Bizim için Türkçülük bir kan meselesi olduğu kadar ve lâakal (en az) o kadar bir vicdan ve kültür meselesidir” diyen devrin Başbakanı Şükrü Saraçoğlu’na hitaben bir açık mektup yayınladı. Atsız Nisan 1944’te yayımlanan 16. sayıda Şükrü Saraçoğlu’na hitaben ikinci açık mektubunu da yayınlayarak Bakanlığın ‘komünistleri kolladığını’ belirterek devrin Millî Eğitim Bakanı olan Hasan Ali Yücel’i istifaya çağırdı. Bu ikinci açık mektup milli değerlere önem veren çevrelerde büyük bir tepkiye neden oldu. Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere birçok şehirde komünizm aleyhinde gösteriler yapılmaya başlandı. Bunun üzerine Yücel 7 Nisan 1944 tarihinde Atsız’ın Boğaziçi Lisesi’ndeki edebiyat öğretmenliğine son verdi.

  Atsız’a dava açıldı

  Bununla da yetinilmedi. Orhun Dergisi de Bakanlar Kurulu kararı ile kapatıldı. Ayrıca Yücel öğretmen Sabahattin Ali’yi Atsız aleyhine hakaret davası açmaya teşvik etti. Hakaret davasının 26 Nisan 1944 günü yapılan ilk oturumu olaylı geçti. Bunun üzerine 3 Mayıs 1944 tarihine ertelenen ikinci oturuma dinleyici alınmadı. Bu yüzden de öğrenci gösterileri oldu. Tam bir insan avı başladı işbirlikçiler; yüzlerce kişiyi tutuklattı. Davanın 9 Mayıs 1944 günü yapılan karar oturumunda Sabahattin Ali’ye ‘vatan haini’ dediği için 6 aya mahkûm edilen Atsız’ın cezası hâkim tarafından ‘milli tahrik’ gerekçesi ile 4 aya indirildi. Ardından da 4 aylık bu ceza da ertelendi. 19 Mayıs 1944 törenlerinde Cumhurbaşkanı İsmet İnönü Atsız ve arkadaşlarını ağır şekilde eleştiren nutkunu söyledi. Bu nutuk üzerine de Atsız ve 34 arkadaşı İstanbul 1 Numaralı Sıkıyönetim Mahkemesi’nde yargılanmaya başlandı. Aralarında Alparslan Türkeş gibi subay üniversite profesörü öğretmen doktor ve üniversite öğrencilerinin de bulunduğu sanıklar gözaltına alındılar. Atsız dahil bütün sanıklar daha sonra tabutluk diye adlandırılan Emniyet Müdürlüğü’nün Sansaryan Han’daki hücrelerinde türlü işkenceler gördüler. yıllarca süren dava sonucunda Atsız ve arkadaşlarının beraatine karar verildi. Böylece Türkçü liderlerin işbirlikçi iktidara karşı verdiği şanlı mücadele her yıl 3 Mayıs’ta “Türkçüler Bayramı” olarak kutlanmaya başladı.

  Hücrede aylarca işkence görd
  1944 Olayı’nın önde gelen isimlerinden Türk Dünyası’nın Başbuğ’u Alparslan Türkeş İsmet Paşa’nın 19 Mayıs Nutku’ndan birkaç gün sonra görev yeri olan Erdek’te gözaltına alındı. Gözaltı sırasında bölük odası ve evi arandı.. Daha sonra İstanbul Merkez Komutanlığı’na götürülerek 13 Haziran 1944 günü Askerî Tutuk ve Cezaevi’nin hücresine kapatıldı. Burada beş ay tutuklu kalan Türkeş rahatsızlığı nedeniyle Haydarpaşa Askerî Hastanesi’ne nakledildi. Burada da bir ay süreyle tedavi gördü. Ardından Sıkıyönetim Komutanlığı’nın baskısıyla hastaneden alındı. Tekrar Tophane’deki hücresine konuldu. Hücreye döndükten birkaç gün sonra Emniyet Müdürlüğü olarak kullanılan Sansaryan Han’a götürülerek meşhur Tabutluk’ta işkenceyle sorgusu başlatıldı.

  ’Tabutluk’ adı verilen tavanlarında beşyüzer mumluk ampullerin yandığı işkence odalarına kapatıldı. Dönemin Emniyet Müdürü Ahmet Demir ve Savcı Kazım Alöç tarafından Nihal Atsız’a yazmış olduğu mektuplar yüzünden sorguya çekildi. “Adnan Menderes Celal Bayar ve Fevzi Çakmak’la beraber hazırlık yaptık. İhtilal yapıp Hükümeti devirecektik” ve “Rusya’da zulüm gören Türkleri kurtaracaktık” yazılı bir metne imza atmaları için işkence gördü.. İşkence altında bile suçu kabul etmedi.
  Tautlukta işkence gören Türk Milliyetçil
  3 Mayıs tarihli gösterilerin ve 19 Mayıs Nutku’nun ardından toplanan Türkçüler’in davasında toplam 23 milliyetçi yargılandı. Bu sanıklar başta Sansaryan Han olmak üzere çeşitli yerlerde tutuldular.

  Tophane Askeri Hapishane’sindeki
  asker sanıklar:

  * Dr. Yüzbaşı Hasan Ferit Cansever
  * Dr. Üsteğmen Fethi Tevetoğlu
  * Piyade Üsteğmen Alparslan Türkeş
  * Piyade Teğmen Nurullah Barıman
  * Topçu Asteğmen Zeki Özgür(Sofuoğlu)
  * Ulaştırma Asteğmen Fazıl Hisarcıklı
  Tophane Askeri Hapishane’sindeki
  sivil sanıklar:
  * Nihâl Atsız
  * Hüseyin Namık Orkun
  * Nejdet Sancar
  * Saim Bayrak
  * İsmet Rasin Tümtürk
  * Cihat Savaşfer
  * Muzaffer Eriş
  * Fehiman Altan
  * Yusuf Kadıgil
  * Cebbar Şenel
  Sansaryan Han’daki sivil sanıklar:
  * Zeki Velidi Togan
  * Orhan Şaik Gökyay
  * Hikmet Tanyu
  * Reha Oğuz Türkkan
  * Hamza Sadi Özbek
  * Cemal Oğuz Öcal
  * Said Bilgiç
  * Mehmet Külâhlıoğlu
  * Osman Yüksel Serdengeçti

  -Timuçin MERT
  Yeniçağ
  OkyanusunKalbi, Bunu Beğendi.
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Türk'üm demenin ırkçılık faşistlik olarak görüldüğü şu günlerde ihtiyacımız olan gündür.
  Damarlarında asil kanı taşıyan kendini Türk hisseden herkesin Türkçülük günü kutlu olsun.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Herkese inat onur duyduğum gündür.

  Ne mutlu Türk'üm!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Var
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  

Giriş