Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Bilmeniz Gereken Android Terimleri ve Anlamları  Bu yazımda sizlere sıkça kullanılan Android terimlerini açıklayacağım.Bu konuyu dikkatle okuyun.Bundan sonra açacağım tüm teknik konularda burada ki terimler yer alacaktır.


  Rom Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yüklenir?

  Rom işletim sistemlerine verilen bir isimdir. Bilgisayarınız da nasıl ki XP - Win7 - Win8 gibi işletim sistemleri bulunuyorsa telefonunuzda da bu şekilde farklı işletim sistemleri bulunmakta. Romlar ikiye ayrılmaktadır bunlar;

  Stock Rom :
  Telefon üreticileri tarafından çıkarılan ve orjinal olarak tabir ettiğimiz işletim sistemleridir. Örneğin Jelly Bean ICSKitkatLollipopMarshmallow gibi

  Custom Rom :
  Bu da bazı geliştiricilerin bir araya gelerek yaptıkları ve yayınladıkları romlardır. Genel olarak stock rom üzerinden düzenlemeler yaparak Custom Rom elde edilebilmektedir. Şuan Android kullanıcıların en yaygın kullandıkları Custom Rom CyanogenMod geliştiricilerinin CyanogenMod adı verdikleri romlardır.Diğer önemli custom romlar ise MIUIOmniAOKPParanoid AndroidMokee vs.
  Neden Custom Rom'a ihtiyaç duyarız diyecek olursanız. Daha hızlı görsel açıdan farklı görünümler elde etmek için özellikle düşük performanslı cihazlarda daha iyi performans alabilmek için Custom Rom yükleriz.
  Custom Rom Odin adı verilen uygulama ve buna benzer farklı uygulamalar ile yüklenebileceği gibi yazımızın devamında okuyacağınız CWM yöntemi ile flashlanarak da yüklenebilmektedir.

  Root Nedir? Ne işe Yarar? Nasıl Yüklenir?

  Root bir çok kullanıcının gözünü korkutsa da uygulaması çok basit olan bir yöntemdir. Bu sayede telefonumuzun bir nevi sahibi yani Admini oluyoruz. Root yetkisi verilen bir cihaza tamamen hükmedebilirsiniz.
  Peki Root yaptıktan ne işe yarayacak şimdi diyorsanız bir kaç örnek verelim. İlk olarak telefonda istemediğiniz tüm uygulamaları kaldırabilirsiniz sistem uygulamaları dahil.(Sisteme entegre ve cihazın çalışmasını etkileyen uygulamaların kaldırılmaması gerektiğini belirteyim) DNS ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. İşlemci hızını arttırabilirsiniz. Oyunlarda hile yapabilirsiniz ve çok daha fazlası.
  Root nasıl yapılır diyecek olursanız cihazdan cihaza değişmektedir. Telefonunuzu Root etmek isterseniz konu altına mesaj bırakınız detaylı bir anlatım olarak sitemize ekleyelim.

  CWM nedir? Ne işe yarar? Nasıl Yüklenir?

  CWM'nin açılımı Clockworkmod anlamına gelmektedir. Android teleonlarda rom root ve benzeri konularda en çok işimize yarayan recovery imajıdır.Günümüzde altrnatifleri (TWRPPhillz Touch Recovery vs) artsa da alternatiflerin tamamı cwm üzerine inşa edilmiştir. İçerisinde bilinmeyen bir çok içeriği vardır.Bunlardan bazıları;

  Reboot system now; Cihazınız yeniden başlatmanızı sağlar

  Apply sdcard:update.zip; Hafıza kartınıza attığınız update.zip adındaki bir dosyayı direk olarak flashlamanızı sağlar

  Wipe data / factory reset; Cihazınıza kurulu olan rom’un dosyalarının silinmesi ve aynı zamanda kullanıcı verilerinizi silmeye yarar. Rom yükleme işlemi yapmadan önce bu işlemin yapılması şart!

  Wipe cache partition; Eski rom’dan kalan kalıntıları temizler. Rom yüklemeden önce kesinlikle yapılması gereklidir.

  İnstall zip from sd card; Bu ve bunun altındaki seçenekler rom ve mod yükleme işleminde gerekli .zipli dosyayı flashlamanızı sağlar. Bu seçeneğin içinde yer alan diğer seçeneklerde hafıza kartındanmı yükleme yapılsın yada varsa cihazın hafızasından mı yüklensin seçnekleri vardır. Rom Kernel Eklenti vs… yükleme işlemi bu seçenek ile yapılır.

  Nandroid yada Backup and restore; Bu seçenekte cihazınıza rom kuracaksınız ama daha önce yedeğini backup (yedekleme) işlemini yapmanızı sağlar ve aynı zamanda yedekteki bir rom’unuzu restore (geri yükle) seçeneği ile geri yükleme işlemini yapar. Unutulmamalıdır ki wipe seçeneklerinden önce yapılmalıdır aksi halde tüm veriler silinir. Yedekleme uygulamlardan tutun tüm ayar ve fonksiyonların yanında rehber ve mesaj gibi uygulamarın yedeğini de tamamen alır.

  Mounts and Storage; Bu seçenekte ise hafıza birimleri yer almaktadır. Burası üst düzey kullanıcılar içindir herkes kafasına göre işlem yapamaz bu seçenekte çünkü burada systemin formatlamasından imeinizin formatlanmasına kadar seçenekleri vardır. O yüzden ihtiyaç olmadıkça bu seçeneği kullanmanızı önermiyorum.

  Advanced; Burada yer alan Wipe Dalvik Cache seçeneği rom kurduktan sonra gerekli bir işlemdir. Rom yüklerken gereksiz biriken dosyaları silmenize yarar aynı zamanda Battery wipe yaparak bataryanızın tom dolduğunu kontrol edebilirsiniz. Burada da bazı seçenekler daha var burasıda üst düzey kullanıcılar açısından iyidir.

  Kernel Nedir? Ne işe yarar?


  Kernel android işletim sisteminin kalbi niteliğindedir.Tüm fonksiyonlar kernel üzerinden yürütülür.Root dizininde boot.img adıyla bulunur ve silinmemesi gerekir.Aksi taktirde cihaz hard brick olur.Anakart yanmasına kadar arıza büyüyebilir.
  Örnek olarak MaxiPlus5 kullanıcıları için derlediğim BOSS kerneli verebilirim.800 Mhz hızında ki işlemci gücünü optimum performans aldığım 1008 Mhz hızına kadar çıkartabildim.Bunları linux ortamında yaptım.Windows ortamında çalışmak için gerekli araçlar henüz yok malesef.Çünkü Android bir Linux derlemesidir.Bu yüzden Linux ortamına ihtiyaç duyar. 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Alıntı DieseL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Android defterimi Samsung Galaxy Ace ile başlattım Samsung Galaxy S3 ile bitirdim.
  Galaxy Ace almadan önce Nokia E72 Almayı düşünüyordumAce aldıktan sonra keşke E72 Alsaymışım daha iyidi diyordum.
  Sonra S3 aldım verdiğim paraya yazık oldu hiç bir şekilde değmedi. Samsung Türkiye berbat bir çalışma sisteminiz ve güncellemeniz var.
  Sıfır Iphone 4 almıştım ondan sonra vallahi 8 GB olmasına rağmen o kat kat iyiydi. Sonra İphone 5 16 GB Aldım ve çok çok menmunum Iphone'den.
  Şuan ki düşüncem ya Iphone 6S Plus 64 GB Gold Almak yada Iphone 7...
  Aslında burda ki karşılaştırma yanlış.
  Yanlış olan kısım tam olarak şöyle.
  Apple IOS yazılımını ve telefonun donanımını sağlayan firma.Dolayısıyla stabilite üst düzeyde.
  Samsung modellerinde ise yazılım kaynağı Google donanım kendisine ait.Eğer burda karşılaştırma yapılacaksa safkan Android yazılımına sahip Nexus modelleri üzerinden yapılmalı.Çünkü safkan Android ciddi anlamda stabil ve sorunsuz.Ayrıca güncelleme sorunu da yok.Android açık kaynak kodlu olmasaydı ve tek elden dağıtımı yapılsaydı bugün pek çok Iphone kullanıcısı Android'e geçmişti.Neden mi? Android'de var olan pek şey Iphone'da sanki Apple bulmuş ve yeni çıkartmış gibi yansıtılıyor.Mesela Meşhur Iphone 6S modelinde yer alan hareketli fotoğraf özelliği.Bu özellik Android 4.0 ICS sürümü ile birlikte Android'de yerini almıştı.ICS sürümü 2012 yılında çıkmıştı.Yani 4 sene önce.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Alıntı DieseL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Benim için android telefon gerçekten fazlalık Iphone'de ise kendi kullanabileceğin senin için gerekli olanları kullanabiliyorsun.
  O yanını seviyorum Adamlar diyor ki sen sadece kamera navigasyon watsapp vs. vs. kullanacaksın sana neden daha fazla özellik vererek hem ihtiyaçlarını karşılıyor hemde hızlı bir işletim sistemi sunuyor. Ayrıca bir Android telefonu masaya koymak var birde IOS İşletim sistemli telefonu masaya koymak var (:
  Herkes ihtiyacına göre alıyor işte.Mesela daha düne kadar Note 3 ihtiyaçlarımı karşılarken 3 senenin sonunda yetmediğini gördüm ve ihtiyacıma uygun olan bir başka telefona yöneldim.Masaya telefon koymak konusuna gelirsek evet bi çift taraflı kavisli ve görsel olarak çok çok iyi olan S6 Edge masaya koymak var.Bir de bükülmesiyle ünlenen Iphone 6
  Ayrıca ben bir telefona 2.000 TL gibi bir fiyat veriyorsam o telefona tam olarak hükmetmek isterim.Bu Ios için çok ama çok zor.Daha düne kadar 3. parti klavye uygulamaları yüklenmiyordu bile Apple klavye değiştirilebilirliğini duyurduktan sonra swiftkey keyboard bir gecede Ios tarafından indirilme yağmuruna uğradı

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Alıntı DieseL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Jailbreak ile telefonu root yapabiliyorsunuz Bükülme sorunu aslında her telefonda vardır bundan emin olun siz özen göstermeden arka cebinize koyarak kullanırsanız sürekli bunun telefon üreticisi firmasının ne suçu var ? Iphone 6s ile bu sıkıntı da giderildi. İnanın ki Samsung HTC LG kullanan çoğu arkadaşlarımın hepsi Iphone'ye geçiş sağladılar ve hepsinin yorumu da. Çok sade ve kullanışlı olması şahane diyor bende öyle diyorum.
  Az önce de dediğim gibi.Herkes ihtiyacını karşıladığı modeli alıyor.Demek ki Iphone size yetiyor.Bu yüzden fazlasını aramıyorsunuz.
  Ama en başta dediğimi yine diyorum.Ios karşılaştırılacaksa Nexus modelleriyle karşılaştırılmalı.Saf android o cihazlarda var çünkü.
  Neyse konu daha fazla dağılmasın.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bana göre ıphone hiç hızlı değil. Wifi sorunu var. Gittiğin yerde wifi'ya bağlanmakta zorluk çekiyorsun. 16 gblik olanı 3 bin lira. Ben telefona o kadar para vermem enayilik cidden. Sırf arkasındaki elma için dünya para vermeye gerek yok. Samsung'a gelince sürekli şarj soketi sorunu çıkarıyor. Note 5 ablam yeni aldı durmadan şarjdan çıkmıyor. Samsung'da markalaşmış artık. Markalaşmayan daha güzel hızlı ve parası da gayet uygun olan telefonlar var ama millet hava basmak için ayfonlardan samsunglardan şaşmıyor. Bunun yanında Android'i bende artık sevmiyorum. Gsm operatörlerinin verdiği telefonlarda bile android işletim sistemi kullanılmaya başladı. Bi albenisi kalmadı. Güncelleme gelene kadar bekliyorsun. En güzeli kendi işletim sistemlerini kullanan telefonlar. Blackberry Passport! gerçekten ıphone taş çıkartır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş