Bundan sonra ki paylaşacağım konularda sıkça karşılaşacağınız terimlerin anlamlarını burada açıklamak amacıyla bu konuyu açıyorum.Bu terimler genel olarak çoğu yerdekarşımıza çıkacak.Bu terimleri öğrenmeseniz bile bir yere not alın.Dikkatinizi çeken bir konuda geçen terimi konu içerisinde vermemişsem buradan anlamını öğrenebilirsiniz.

Şimdi terimlere ve anlamlarına geçelim.

Rom Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yüklenir?

Rom işletim sistemlerine verilen bir isimdir. Bilgisayarınız da nasıl ki XP - Win7 - Win8 gibi işletim sistemleri bulunuyorsa telefonunuzda da bu şekilde farklı işletim sistemleri bulunmakta. Romlar ikiye ayrılmaktadır bunlar;

Stock Rom : Telefon üreticileri tarafından çıkarılan ve orjinal olarak tabir ettiğimiz işletim sistemleridir. Örneğin Jelly Bean ICS gibi

Custom Rom : Bu da bazı geliştiricilerin bir araya gelerek yaptıkları ve yayınladıkları romlardır. Genel olarak stock rom üzerinden düzenlemeler yaparak Custom Rom elde edilebilmektedir. Şuan Android kullanıcıların en yaygın kullandıkları Custom Rom CyanogenMod geliştiricilerinin CyanogenMod adı verdikleri romlardır.

Neden Custom Rom'a ihtiyaç duyarız diyecek olursanız. Daha hızlı görsel açıdan farklı görünümler elde etmek için özellikle düşük performanslı cihazlarda daha iyi performans alabilmek için Custom Rom yükleriz.

Custom Rom Odin adı verilen uygulama ve buna benzer farklı uygulamalar ile yüklenebileceği gibi yazımızın devamında okuyacağınız CWM yöntemi ile Flashlanarak da yüklenebilmektedir.

Root Nedir? Ne işe Yarar? Nasıl Yüklenir?

Root bir çok kullanıcının gözünü korkutsa da uygulaması çok basit olan bir yöntemdir. Bu sayede telefonumuzun bir nevi sahibi yani Admini oluyoruz. Root yetkisi verilen bir cihaza tamemen hükmedebilirsiniz.

Peki Root yaptıktan ne işe yarayacak şimdi diyorsanız bir kaç örnek verelim. İlk olarak telefonda istemediğiniz tüm uygulamaları kaldırabilirsiniz sistem uygulamaları dahil. DNS ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. İşlemci hızını arttırabilirsiniz. Oyunlarda hile yapabilirsiniz ve çok daha fazlası.

Root nasıl yapılır diyecek olursanız cihazdan cihaza değişmektedir. Telefonunuzu Root etmek isterseniz konu altına mesaj bırakın detaylı bir anlatım olarak foruma ekleyeyim.

Not:Root işlemi cihazınızı garnti kapsamından çıkarır ama unroot ile eski haline getirilebilir.
CWM nedir? Ne işe yarar? Nasıl Yüklenir?


CWM'nin açılımı Clockworkmod anlamına gelmektedir. Android teleonlarda rom root ve benzeri konularda en çok işimize yarayan bölümdür.Fakat bilinmeyen bir çok içerik vardır.Alternatifi TWRP(Team Win Recovery) ve PhİlZ Touch Recovery'dir.Genel olarak hepsinde aşağıda ki seçenekler vardır.

Reboot system now; Cihazınız yeniden başlatmanızı sağlar

Apply sdcard:update.zip; Hafıza kartınıza attığınız update.zip adındaki bir dosyayı direk olarak flashlamanızı sağlar

Wipe data / factory reset; Cihazınıza kurulu olan rom’un dosyalarının silinmesi ve aynı zamanda kullanıcı verilerinizi silmeye yarar. Rom yükleme işlemi yapmadan önce bu işlemin yapılması şart!

Wipe cache partition; Eski rom’dan kalan kalıntıları temizler. Rom yüklemeden önce kesinlikle yapılması gereklidir.

İnstall zip from sd card; Bu ve bunun altındaki seçenekler rom yükleme işlemini gerekli .zipli rom’u flashlamanızı sağlar. Bu seçeneğin içinde yer alan diğer seçeneklerde hafıza kartındanmı yükleme yapılsın yada varsa cihazın hafızasındaki rom’mu yüklensin seçnekleri vardır. Rom Kernel Eklenti vs… yükleme işlemi bu seçenek ile yapılır.

Nandroid yada Backup and restore; Bu seçenekte cihazınıza rom kuracaksınız ama daha önce yedeğini backup (yedekleme) işlemini yapmanızı sağlar ve aynı zamanda yedekteki bir rom’unuzu restore (geri yükle) seçeneği ile geri yükleme işlemini yapar. Unutulmamalıdır ki wipe seçeneklerinden önce yapılmalıdır aksi halde tüm veriler silinir. Yedekleme uygulamlardan tutun tüm ayar ve fonksiyonların yanında rehber ve mesaj gibi uygulamarın yedeğini de tamamen alır.

Mounts and Storage; Bu seçenekte ise hafıza birimleri yer almaktadır. Burası üst düzey kullanıcılar içindir herkes kafasına göre işlem yapamaz bu seçenekte çünkü burada systemin formatlamasından imeinizin formatlanmasına kadar seçenekleri vardır. O yüzden ihtiyaç olmadıkça bu seçeneği kullanmanızı önermiyorum.

Advanced; Burada yer alan Wipe Dalvik Cache seçeneği rom kurduktan sonra gerekli bir işlemdir. Rom yüklerken gereksiz biriken dosyaları silmenize yarar aynı zamanda Battery wipe yaparak bataryanızın tom dolduğunu kontrol edebilirsiniz. Burada da bazı seçenekler daha var burasıda üst düzey kullanıcılar açısından iyidir.