Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


2014 yılının ilk çeyreğinde spam üreticileri özellikle mobil anlık mesajlaşma uygulamalarından WhatsApp Viber ve Google Hangouts gibi popüler olan uygulamalardan gelen iletileri taklit etmeye başladı. Bu uygulamalardan gönderilen bildirimler zararlı ve zararsız reklamları yaymak için kullanıldı ve mobil cihazların artan bilinirliliği Apple kimliklerini hedef alan kimlik avcılığının da sayısının artmasına neden oldu.

Cihaz sahiplerinin birçoğu mobil uygulamalarının rehber senkronizasyonuna ve bu uygulamalardan gönderilen iletilerin e-posta aracılığıyla ulaşabileceğini biliyor. Bu nedenle WhatsApp uygulamasının doğrudan bir e-posta hizmetine bağlı olmadığı gerçeğinden çok az sayıda kullanıcı şüpheleniyor. Bu dikkat eksikliği nedeniyle ekli arşivin içerdiği ve asıl işlevi kullanıcıların kişisel verilerini çalmak olan kötü şöhretli Backdoor.Win32.Androm.bjkd adlı zararlı program kullanıcılar için oldukça pahalıya mal oluyor.


2014 yılı ilk çeyreğinin spam verileri ise şu şekilde:

Spam e-postalar
Zararlı e-postalar tarafından en sık hedef alınan ülkelerin listesi geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinden bu yana bazı değişiklikler gösterdi. Yüzde 368’lik artışla ilk sırayı ABD (%14) alırken bunu sırasıyla İngiltere (%99) ve Almanya (%96) takip etti.


İstenmeyen e-posta kaynağı olan ilk üç ülke bir önceki çeyreğe göre değişiklik göstermedi: Çin (-034 puan) ABD (123 puan) ve Güney Kore (-091 puan).


Kimlik avı
Yılın ilk çeyreğinde kimlik avcılarının en popüler hedefleri arasında e-posta ve arama portalları vardı. Bu saldırılar kaydedilen bütün saldırıların %366′sıyken %26 ile ikinci sırada yer alan sosyal ağ sitelerini %147 ile finans ve e-ödeme kuruluşları ile bankalar takip etti.


E-postalardaki zararlı ekler
E-posta yoluyla dağıtılan zararlı programların en temel amacı gizli verileri çalmak; ancak ilk çeyrekte spam e-posta yayma ve DDoS saldırıları başlatma yeteneğine sahip zararlı programlar da oldukça popülerdi. En yaygın zararlı programlar artık çok fonksiyonlu bir özellik sergiliyorlar: kurban bilgisayardan veri çalabiliyor bilgisayara botnet bulaştırabiliyor ya da başka zararlı programları kullanıcının bilgisi olmadan bilgisayara indirip yükleyebiliyorlar.


E-posta trafiğindeki spam e-posta yüzdesi
Yılın ilk çeyreğinde toplam e-posta trafiğindeki spam e-posta yüzdesi bir önceki çeyreğe göre 642 puan azalarak %6634 olarak gerçekleşti; ancak 2013 yılı ilk çeyreğinin aynı dönemi ile karşılaştırıldığında 2014 yılı ilk çeyreğinde spam e-posta payının yalnızca 016 puan azalarak neredeyse değişmediği görülüyor.