Cep Telefonuna Gelen Kampanya Reklamlarından Kurtulmanın Yolları

Son zamanlarda artık zıvanadan çıkan reklam ve kampanya mesajları insanları oldukça bunaltmış durumda. Özellikle ben numaramın elden ele rahatça dolaşmasından ayrıca rahatsız olmaktayım. Son günlerde artan bu rahatsızlığımdan dolayı biraz araştırma yaptım ve bu mesajlardan kurtulmanın bir yolunu buldum ve aynı dertten müzdarip kişiler için paylaşmak istedim.

Bu mesajlardan kurtulmanın başlıca yolu GSM operatörlerinden geçmektedir. Ve hepsinin farklı yöntemleri mevcut durumdadır. Bunlar;

Turkcell: Turkcell hatlı telefonunuza gelen reklam/kampanya mesajlarını engellemek istiyorsanız; size gelen mesajı 2780′e iletmeniz halinde artık o firmadan reklam almayacaksınız.

Avea: Avea hatlı telefonunuzdan gelen reklam/kampanya mesajlarını engellemek için “iptal kampanya” yazıp 7672‘e ya yollamanız halinde o firmadan reklam almayacaksınız. Ayrıca tüm firmalardan gelen reklam mesajlarını engellemek için ise “iptal reklam” yazıp 7672‘e yollamanız gerekmektedir.

Vodafone: Vodafone hatlı telefonunuzdan gelen reklam/kampanya mesajlarını engellemek için; 444 0 542‘i arayarak istenmeyen mesajları müşteri hizmetlerine belirtmeniz gerekmektedir.

Tabi ki bunların en başında mümkün olduğu kadar alışveriş yaptığımız yerlere telefon numaralarımızı vermememiz. Çünkü firmalar topladıkları bu numaraları başka firmalara da dağıtmaktadır. Umarım üstte verdiğim bilgiler işinize yarar ve siz de bir nebze bu bunaltıcı mesajlardan kurtulursunuz…

Not: Geçtiğimiz günlerde Adalet Bakanlığı bu spam mesajları önlemek amacıyla ” Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı ” adı altında tasarıyı hazırlamıştır. Umarım hiçbir engelle karşılaşmadan meclisten bu tasarı geçerde insanlar rahat eder. Ve eğer bu tasarı geçerse bu mesajları izinsiz gönderen firma ve kuruluşlara 5000 tl ile 15000 tl arasında para cezaları uygulanacaktır.