Android cihazlarda artık uygulamaların yalnızca gereken kısmı güncelleştirilecek.Yaz ayının başlarında gerçekleştirilen I/O geliştirici konferansında Google yakın zaman içerisinde Android 2.3 ve üzeri sürüm işletim sistemiyle çalışan cihazlarda güncelleştirilmesi gereken uygulamaların yalnızca değişen kod kısmını indirecek delta güncelleştirme özelliğinin kullanılmaya başlanacağını söylemişti ve o güne gelmiş bulunuyoruz. Bu akıllı güncelleştirmeler ile kullanıcılar bir güncelleştirme söz konusu olduğunda uygulamanın tamamını indirmek zorunda kalmıyorlar. Onun yerine yalnızca indirilmesi gereken uygulamada değişen kısımları indiriyorlar. Google ilk kez bunu açıkladığında mühendisler akıllı uygulama güncelleştirmesi ile bütün uygulamanın üçte biri kadar bir indirme yapılacağını ve bu durumun da kullanıcıların bant genişliğini kullanımını azaltıp batarya ömrünü artıracağını tahmin etmişlerdi.

Haberin kaynağı olan Android Police sitesine göre bu özellik geçtiğimiz gece veya sabahın erken saatlerinde uygulanmaya başlanmış. Google da bu özelliği onayladığı ve resmi bir açıklama geldiği zaman haberimizde belirteceğiz. Android Police sitesine göre normalde 6.3 MB olan popüler PDF okuyucu uygulama ezPDF güncelleştirildiğinde 3 MB’ın altında bir indirme yapılmış. Önceki sabah yayınlanan Instagram güncelleştirmesi de bütün uygulama 13 MB iken 3 MB indirmiş.

İlgili videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Bu rakamlar çok daha büyük uygulamalar ve özellikle oyunlar için daha ciddi şekilde oynayacaktır. Her şeyden öte bir oyun için gerekli tüm yazılımı indirmek yerine artık sadece yenilenen kısma dair olanları indirecek olmak bile ciddi bir gelişme sağlamış durumda.

Kaynak: computerworld