Android Google ve Open Handset Allience tarafından kodlanmış Linux İşletim Sistemi tabanlı bir mobil cihaz (PDA ve cep telefonları) için geliştirilmiş açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir.
Android aygıtların fonksiyonelliğini genişleten uygulamalar yazan geniş bir geliştirici grubuna sahiptir. Android için halihazırda 150000'den fazla uygulama bulunmaktadır. Android Market ise Android işletim sistemi uygulamalarının çeşitli sitelerden indirilebilmesinin yanı sıra Google tarafından işletilen kurumsal uygulama mağazasıdır. Geliştiriciler ilk olarak aygıtı Google'ın Java kütüphanesi aracılığıyla kontrol ederek Java dilinde yazmışlardır.

Open Handset Allience 5 Kasım 2007'de Android'i kurduğunu duyurmuştur ve ardından 34 adet donanım yazılım ve telekom şirketi mobil cihazlar için telif hakkı olmayan bir işletim sisteminin teknolojinin gelişimi için yararlı olduğu konusunda hemfikir olmuşlardır. 2008'de piyasaya sürüldüğünde birçok Android İşletim Sistemi Apache free-software ve Açık Kaynak Kodu lisansıyla geliştirilmeye açık hale gelmiştir. Android linux kernel üzerine inşa edilmiş bir mobil işletim sistemidir bu sistemde ara katman yazılımı kütüphaneler ve API C diliyle yazılmıştır.Uygulama yazılımları ise Apache harmony üzerine kurulu java-uyumlu kütüphaneler ihtiva eden uygulama iskeleti üzerinden çalışır.Android derlenmiş java kodunu çalıştırmak için dinamik çevirmeli (JIT) Dalvik sanal makinasını kullanır ve cihazların fonksiyonerliğini artıran uygulamaların geliştirilmesi için çalışan geniş bir programcı-geliştirici çevresine sahiptir.Geliştiriciler genellikle java dilinde yazarlar.güncel olarak 250000 kadar uygulama Android için mevcuttur.Tarihi


Google'ın Android Inc'yi Alışı


Temmuz 2005'te Google Android Inc.'i almış ve ufak bir başlangıç şirketini Palo Alto'da kurmuştur. Android'in kurucuları Google'a çalışmak için giden Andy Rubin (Danger'in kurucusu) Rich Miner (WildFire'ın kurucusu) Nick Sears ve Chris White'dır. (WebTV'de çalışan ilk mühendislerden biri). Bu arada Android Inc.'in işlevleri daha önce yaptıkları mobil işletim sistemleri kadar iyi bilinmemektedir ve bu da Google'ın Mobil Cihazlar pazarına gireceği söylentisini başlatmıştır. Buna karşın bu süreç içinde pazara ne çeşit ürünle çıkacakları tam olarak belli olmamıştır. Google'da ekip (Rubin tarafından izin verilen) Linux tabanlı taşınabilir cihazlar için geliştirdikleri esnek güncelleştirilebilir İşletim Sistemini yazmışlardır. Raporlara göre Google çoktan donanım serilerini yazılım partnerlerini ve taşınabilir cihazlarda çeşitli derecelerde birlikte çalışacağı sinyalini vermiştir.

Geliştirme


12 Kasım 2007'de OHA Android'in yazılım geliştirme teçhizatının önizlemesini yayınlamıştır ve bu önizleme geliştirici ve hata giderici kütüphane setleri aygıt emülasyonu dökümantasyon örnek tasarılar eğitim SSS ve fazlasını içermektedir. Geliştiriciler eğer Windows XP Vista veya Mac OS çalıştıran x86 tabanlı ya da Linux kullanıyorlarsa Android-SDK'yı indirip kurmaları gerekmektedir. Gereklilikler şunları da kapsamaktadır:

  • Java Development Kit
  • Apache Ant
  • Python 2.2 veya yüksek versiyonu
  • Eclipse 3.2 veya yüksek versiyonu

Özellikler

Android'in son sürümleri çoklu-görev (multitasking) çoklu-dokunuş (multitouch) ve Flash desteğiyle beraber gelmektedir. Android Market ile uygulamalar yüklenebilmektedir.
Handset ÇizimlerSistem VGA 2D grafik arşivler OpenGL ES 1.0 tabanlı 3D Grafik arşivlerine ve geleneksel telefon çıkışlarına son derece kolay uyum sağlar.DepolamaBilgi depolama amaçlı SQLite kullanılmaktadır.BağlanabilirlikAndroid GSM Bluetooth EDGE 3G ve Wi-Fi bağlantısını destekler.MesajlaşmaHem SMS hem de MMS desteği vardır.Web TarayıcısıAndroid'in web tarayıcısı açık kaynak kodlu WebKit application framework üzerine kuruludur.Medya DestekleriAndroid MPEG-4 MP4 H.264 MP3 ve AAC AMR JPEG PNG GIF gibi ses/video/resim formatlarını desteklemektedir.Ek DonanımlarıAndroid anti-titremeli vidyo/foto kameraları touchscreenler GPS pusulalar accelerometrelerde son derece yeteneklidir. Eleştiriler

Android tam olarak Google tarafından bedava olduğu duyurulmadğı için eleştirilmektedir. SDK'nın bazı bölümleri hala patentli ve açık kaynak kodlu olmadığı ve bunun Google tarafından kontrollü olarak yapıldığına inanmaktadır.