Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Sehri_Ask
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  bayrak Eskişehirspor'un Doğuşu !


  Eskişehirspor'umuzun Doğuşu


  Eskişehirspor’umuz 19-Haziran-1965 tarihinde kurulmadan önce Eskişehir’i futbolda başarıyla temsil eden Milli Lig’de forma giyen Eskişehir kökenli futbolcularımız (Süreyya Özkefe Abdullah MatayBasri DirimliliFehmi SağınoğluErgün ErcinsMuzaffer SipahiAyhan AşutErsen UzuntunaBilal ArularOrhan AtmacanYalçın AtabayŞevket DemirtepeNaci Özkaya…) ile mahalli ve profesyonel ligde oynayan takımlarımızda vardı.

  Anadolu’ya şampiyonluk kupası getiren ilk şehir Eskişehir!

  Örneğin 1940 yılında Gruplar Şampiyonu Eskişehir Demirspor ile Milli Küme Şampiyonu Fenerbahçe takımı Türkiye Şampiyonluğu için karşı karşıya geldi. Futbol otoriteleri Eskişehir Demirspor’a şans vermeyip Fenerbahçe’nin antrenman havasında maç yaparak farklı galip geleceğini düşünürken 22-Eylül–1940 tarihinde Ankara 19-Mayıs stadında oynanan 0-0’lık maçın rövanşında Eskişehir Demirspor Fenerbahçe’yi 3-1 yenerek Türkiye Şampiyonu oldu. Bu maçın tarihi bir önemi ise Anadolu’ya şampiyonluk kupasını getiren ilk ilin Eskişehir olmasıydı.

  Efsane geliyor.

  Kara kızıl sevdamız 1965 yılında kuruldu ama bu tarihten önce de birkaç kez Federasyona Eskişehirspor adıyla kulüp kurmak için girişimler yapılmış fakat sonuç alınamamıştı..

  Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde okuyan öğrencilerden oluşan futbol takımı 1964 yılında Konya’da yapılan turnuvada şampiyonluk kupasını müzesine götürmüştü. Şehrimizin güçlü ve köklü kulüplerinde Gençlikspor’la birleşip Akademi Gençlik adını aldılar. Ertesi sene İzmir’de yapılan turnuvada rakiplerini farklı mağlup ederek yine şampiyon olunca tüm dikkatler üzerlerine çekilmişti. O yılların Futbol Federasyonu İzmir Temsilcisi kulübün Genel Sekreteri Nafiz Yazıcıoğlu’na “Bu takımı buralarda heba etmeyin1.ligde bile kök söktürürsünüz şehir takımı kurmayı niye düşünmüyorsunuz?” sözleri ilk kıvılcım olmuştur.

  Eskişehirspor’un kurulma dönemlerinin sohbetleri Kör Kamil’in meyhanesinde yapılıyordu. Maddi destek sağlaması ve kuruculuğu üstlenmesi için Aziz Bolel’le yapılan görüşmeler (Ben avcıyım futboldan anlamam) dediği için hep neticesiz kalıyordu. Ama bir gün Milli Takımın Bulgaristan’a farklı yenilmesine çok üzülen Bolel “Ekmeğini yediğim bu şehrin takımı için harekete geçmeliyim” deyince başkan sorunu çözülmüştü.

  Şimdi Eskişehirspor’u oluşturacak kendi ismini feda edecek kulüplere sıra gelmişti. Yapılan toplantı ve görüşmelerde kolay mutabakat sağlanmasa da özveride bulunacak üç takım ortaya çıkmıştı. Akademi Gençlik İdmanyurdu ve Yıldıztepe kulüplerinin birleşmesiyle dönemin Futbol Federasyonu Başkanı Orhan Şeref Apak’ta elinden gelen desteği göstererek Eskişehirspor’umuz takvim yaprakları 19-Haziran–1965’i gösterdiği gün resmen kurulur.

  Siyah-Kırmızı Şampiyon ES ES
  Eskişehirspor futbol takımı kurulmuştu ama daha kulübün renkleri belli değildi. Diğer takımlardan daha farklı şehrimizi simgeleyen renkler düşünülürken ortaya çıkan renkler Eskişehir taşı olarak adlandırılan lületaşının beyazı havacı kenti olarak da bilindiği için gökyüzünün mavisi düşünülüp karar verilmişti. Ama bu Yunan bayrağını anımsatacağı için vazgeçildi.Aziz Bolel yöneticilerin önerilerini dinlerkenMustafa Doğramacı renklerin siyah-kırmızı olmasını bu vesileyle kulübün kuruluş aşamasında desteğini esirgemeyen Futbol Federasyonu Başkanı Orhan Şeref Apak’a (Gençlerbirliği Kulübü Başkanlığı yaptığı için) jest olacağını dile getirir.Nafiz Yazıcıoğlu’da o sene Fransa Kupasını kazanan Rennes futbol takımının bir derginin ön kapağındaki sevinç fotoğraflarını gösterirodadaki herkes o dergideki siyah-kırmızı renklerin uyumunabaşarıyı bu renklerle yaşayacağına inanır ve oy birliğiyle karar verir.

  Formalar Fransa’dan
  Nafiz Bey’in teyzesinin oğlu dergide hayran kaldıkları formanın aynısını Fransa’dan yaptırıp Eskişehir’e yollar. Maddi sıkıntılar yüzünden bir süre gümrükte kalan bu formalar uzun seneler takımımızla özdeşleşmiştir. Kolları ve yakalarında siyah şerit bulunan kırmızı forma ve siyah şort ile nice başarılara imza atmış ve o dönemlerde Kırmızı Şimşekler lakabını almıştır.

  Amblemimiz

  Asıl mesleği Teknik Ressamlık olan Selahattin Vapur Başkan Aziz Bolel’in eskizlerinden yararlanarak amblemimizi hazırlamıştır. Armamızdaki 3 yıldız Akademi Gençlik İdmanyurdu ve Yıldıztepe kulüplerini temsil etmektedir.

 2. #2
  Sehri_Ask
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Anadolu Yıldızı Eskişehirspor !

  Anadolu Yıldızı Eskişehirspor


  KİMİ ZAMAN HÜZÜN KİMİ ZAMAN SEVİNÇ YAŞATTILAR AMA HER ZAMAN ONLARLA GURUR DUYMAMIZI SAĞLADILAR

  MADDİ MANEVİ ZORLUKLARLA KARŞILASSALAR BİLE ESESİ TÜM DÜNYAYA TANITTILAR[/IMG]KADROMUZ YENİLENDİ HEDEFİMİZ BELİRLEDNİ
  ESES TARAFTARI HİÇ BİR TARAFTARA BENZEMEZ YAZ KIŞYAĞMUR ÇAMUR TAKIMINI YANLIZ BIRAKMAZ BU BİR GERÇEKTİR.

  BİZİM AMİGOLARIMIZIN HİÇ BİR AMİGOLARA BENZEMEYECEĞİNİ TÜM DÜNYA ÖĞRENDİ
  Eskişehirspor kuruluşu diğer kulüplerin kuruluşuna hiç benzemez

  Eskişehirspor'u ne İstanbul takımları nede İzmir takımlarında olduğu gibi yabancı uyruklular tarafından kurulmamıştır.Ne de holdinglerin toplanmasıyla oluşmuştur. Eskişehirspor Eskişehir'in bağrından çıkmıştır.
  1963 yılında Türkiye akademiler arası futbol şampiyonası düzenlenir. Eskişehir ticari ilimler akademisi finalde Ege Üniversitesini 6-0 gibi büyük bir farkla mağlup eder. Maçın bitiminin ardından gözlemci Burhanettin Türker kafile başkanı Nafiz Yazıcıoğlu'nun kulağına şunları söyler " Madem elinizde böyle bir kadro var neden 2.lige katılmıyorsunuz " 1965 yılında Eskişehirspor kurulur ve başkanlığına Aziz Bolel getirilir. Akademispor'un birçok futbolcusu Eskişehirspor'un formasını giyer.Takımın renkleri siyah ve kırmızı olarak belirlenir. Es-Es aldığı başarılar nedeniyle daha sonraki on yıl boyunca Anadolu'da kurulan tüm takımlar Eskişehirspor'u örnek alır. Siyah kırmızı renkleriyle birlikte. Eskişehirspor'u örnek alan kulüpler bugün 1. ligde başarıdan başarıya koşar.

  Eskişehirspor'un birde lakabı var.Ona Kırmızı Şimşekler derler. Es-Es'in renklerini almayanlar lakabını almıştır. Anadolu'daki birçok takımın lakabı şöyledir: Mor şimşek Mavi şimşek Kara şimşek bu örnekler sürüp gider.

  1965-66
  Eskişehirspor kurulduğu yıl katıldığı 2.Türkiye liginde şampiyon oldu ve 1.lige yükseldi.

  1966-67
  Birinci Türkiye liginde ilk sezon 17 takım arasında sekizinci olsan Eskişehirspor için başarılı yıllar başladı.

  1967-68
  Abdullah Gegiç'i takımın başına getiren Eskişehirspor 17 takım içinde dokuzuncu sırayı elde etti.

  1968-69

  Eskişehirspor altın yıllarını yaşamaya başladı.Kırmızı Siyahlı takım üç büyüklerden ikisini geride bırakarak ligi ikinci sırada tamamladı.

  1969-70
  Eskişehirspor ligi yine ikinci tamamladı.Aynı sezon bitiminde FethiNihat ve Enderin golleri ile Galatasaray'ı Türkiye Kupası finalinde 3-2 yenerek kupayı müzesine taşıdı.

  1970-71
  Kırmızı Şimşekler 34 puan ile lig Dördüncüsü oldular.UEFA'da İspanya'nın dev takımı Sevilla'yı eleyen Eskişehirspor Hollanda'nın Twente takımına yenildi ve UEFA kupasında şansını yitirdi.

  1971-72
  Eskişehirspor yine ligi pek çok büyük takımın önünde ikinci tamamladı.Lig ikincisi olarak katıldığımız Başbakanlık kupasında Altayı 2-0 yendik ve kupayı kazandık.

  1972-73
  Eskişehirspor bu sezonda üçüncülüğü elde etti.Türkiye kupasında Galatasaray'a UEFA Kupasında İtalya'nın Fiorentina takımına yenilerek elendi.

  1973-74
  Kırmızı Siyahlılar Türkiye kupasında Bursaspor'u 2-1 yenmesine rağmen rövanşta 1-0 yenilerek elendi.Şimşekler ligi dördüncü sırada tamamladılar.

  1974-75

  Anodolu'nun yıldızı Eskişehirspor ligi üçüncü sırada tamamlarken Şekerspor'a tek golle yenilerek elendi.

  1975-76

  Eskişehirspor için duraklama ve gerileme dönemi başladı. Şimşekler ligi dokuzuncu sırada tamamlarken kupa Elazığspor'a penaltı atışları ile yenilerek elendi.UEFA'da da Bulgaristan'ın Levski Spartak takımına her iki maçta da yenildik

  1976-77
  Ligi yine dokuzuncu sırada tamamladık.Türkiye kupasında Trabzonspor'a ilk maçta 1-0 yenildikten sonra ikinci maçta 0-0 berabere kalarak kupaya veda ettik.

  1977-78
  Es-Es 25 puanla ligde onikinci oldu.Türkiye Kupasında Eskişehir'deki maçta Adana Demirspor'a 5-3 mağkup oldu ve elendi

  1978-79
  31 puanla ligde yedinci olan Kırmızı Siyahlılar kupada da Sakarya'yı eledikten sonra Fenerbahçe'ye yenildiler ve Türkiye Kupası dışında kaldılar.

  1979-80

  Eskişehirspor ligde altıncı oldu

  1980-81
  Eskişehirspor 31 puanla tamamladı ligde yine altıncı sırayı aldı.

  1981-82
  Eskişehirspor 17 yil sonra 29 puan ile ligi onbeşinci sırada bitirdi ve yine küme düştü.Son maçımızda Beşiktaş'a maçın yarıda kalması ile hükmen yenildik

  1982-83

  İkinci Türkiye Liginde ilk sezon zorlu geçti.43 puan topladık ancak ligi ikinci sırada tamamlayınca 1.Türkiye ligine terfi edemedik

  1983-84

  Eskişehirspor 16 takım arasında şampiyonluğa ve 1.Türkiye ligine kavuştu.Şimşekler bu sezon 49 puan topladılar.

  1984-85
  Birinci lige dönen Kırmızı Siyahlılar ilk sezonu onuncu sırada tamamladı

  1985-86
  Eskişehirspor 1.ligde 33 puanla onuncu oldu.Sinan Alaağaç Abant Kampında vefat etti

  1986-87
  34 puanla dokuzuncu olan Kırmızı Şimşekler Türkiye Kupası'nda ilk maçta 2-1 yendiği rakibi Gençlerbirliği'ne Ankara'da 5-0 yenildi ve kupayı kaybetti.Türkiye Kupası'nı kazanamayan Kırmızı Siyahlılar Ankara'da Beşiktaş ile 2-2 berabere biten maçta penaltı atışları ile 6-4 galip geldi ve Başbakanlık Kupasının sahibi oldu.

  1987-88

  Ligi 46 puanla onbeşinci sırada tamamlayan Kırmızı Siyahlılar başarılı günlerini geride bıraktı.

  1988-89
  Birinci Türkiye liginden ikinci kez düştük.Eskişehirspor'un onaltıncı sırada tamamladığı ligde topladığı puam sayısı 41 idi.

  1989-90
  İkinci Türkiye liginde üçüncü dönemEskişehirspor başarılı olamadı.17 takım arasında 44 puanla sekizinci olan Kırmızı Siyahlılar Türkiye Kupasındaİnegölspor'a 2-1 yenildiler

  1990-91
  İkinci Türkiye ligi sona erdiğinde Eskişehirspor'un puanı 53 olabildi.Siyah Kırmızılı takım bu sonuçla ligi üçüncü sırada tamamladı

  1991-92
  İkinci Türkiye liginde şampiyonluğu kovalayan Kırmızı Siyahlılar bir anda kendilerini üçüncü lig cenderesinde buldular.18 maçta 40 puan toplayan Eskişehirspor tarihinde ilk kez üçüncü lige düştü.

  1992-93

  Eskişehirspor'un 3.lig esareti fazla sürmedi.Şimşekler 73 puanla şampiyonluğu kazanırken yeniden ikinci Türkiye ligine döndüler

  1993-94
  İkinci Türkiye ligi üçüncü grubunda yer alan Eskişehirspor Play Off için yeterli puanı toplayamadı. Klasman grubunda mücadele etti.Sonuç alamadı.

  1994-95
  Eskişehirspor Play Off'a kaldı ancak ilk iki sırayı alarak birinci lige doğrudan çıkamadı.Konya'da yapılan yükselme grubu maçlarında yedi takımı geride bırakarak şampiyon oldu ve 1.lige çıktı

  1995-96
  Eskişehirspor bir kez daha 1.lige döndü.Ancak peş peşe gelen yenilgiler ve başarısız sonuçlar yeniden ikinci lige dönmemize neden oldu

  1996-97
  Eskişehirspor Play Off'u yakalayamadı.Klasman grubunda Konya ile çekişti.Konya'da ligin son maçı finaldi.Eskişehir kaybettiKonya kazandı.

  1997-98

  Yükselme grubuna yükselme başarısı gösteren Şimşekler burada başarılı olamadı.Grubu son sırada tamamladı.

  1998-2003
  Eskişehirspor 2. lig klasman grubunda oynuyor. Ligi orta sıralarda tamamlamak alışkanlık haline geldi...

  2006 yılında 2. lig a kategorisine çıkan Eskişehirspor 2. senesinde süper lige çıkmayı başardı.

  Eski günlere dönüşün sinyallerini vermeye başladık...

 3. #3
  Sehri_Ask
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Bir Eskişehir Masalı...

  Bir Eskişehir Masalı: Eskişehirspor

  Evvel zaman içinde kalbur saman içinde diye başlar ya en güzel peri masalları. Adettendir diye bende öyle başlayacağım. Çünkü birazdan anlatacağım gerçekleri dedelerimden ve babamdan adeta masal edasıyla yıllar yılı dinledim.Bir Eskişehirspor masalıdır bu. Tarih kendini yenilerken nice efsaneleri bitirip (Vefa Altınordu Göztepe) yenilerini sinesinden doğururken Eskişehirspor nasıl oluyor da yıllardır sustuğu halde kendini yeniden üretiyor? “Aslında bir başkaldırı bir Anadolu şahlanışı bir değişimin işareti her defasında kendini yeniden üreten bir heyecanın tarihsel bir heyecanın adı Eskişehirspor” diyor Gazeteci Murat Vural yazısında Eskisehirspor için .

  İçinden tren ve nehir geçen güzel bir şehrin kalbinden sadece Eskişehirspor aşkının geçmesini ancak taraftar kültürüne borçlu olabileceğimizi düşünüyorum bende. Eski tüfek insanların sevdalarını asla terketmeyişinin ve çoçuklarına hatta torunlarına anlatışının sonuçu bu peri masalı devam etmektedir.

  1965’ de 3 mahalle takımının birleşmesi sonucu kurulan namıdiyar “Esesler” kurulduğu yılın ertesi şampiyon olarak birinci lige yükselmiş ve Türk futbol tarihine damga vuran “Kırmızı Şimşekler” o vakit çakmaya başlamıştır.Ligdeki başarılarından dolayı Eskişehirspor’a o yıllarda Avrupa’nın kapıları da açılmıştır. Kırmızı-Siyahlı ekip Balkan Kupası’nda Dinamo Sofya Lokomotiv Sofya Farul Konstanza Nis ve Dinamo Tiran; Kupa Galipleri Kupası’nda Mikkelin ve Dinamo Moskova; UEFA Kupası’nda ise Sevilla Fiorentina Köln ve Levski Sportaks takımlarıyla karsılaştı. Eskişehirspor’un en unutulmaz Avrupa maçı 1970 yılındaki Sevilla karsılaşmasıydı. İlk maçta rakibine 1-0 yenilen Es Es rövanşta Fethi Heper’in son on dakikaya sığdırdığı 3 golle gülen taraf oldu.  O günün canlı tanıkları şimdilerde saçlarına düşmüş aklarla Eskişehir sokaklarına o güzel günlerin bir daha geleceğini umarak hüzünlü ama ‘biz o günleri gördük’ diyerek de gururlu yürüyorlar.Yer sıkıntısı nedeniyle hepsini anlatamayacağım için özür diliyor İsmail Alkılıçgil’in deyimiyle “An adolu Yıldızı Kırmızı Şimşekler Avrupalara taştılar. Turlar attılar Galatasaray Beşiktaş ve Fener’in fiyakalarını bozdular Türk futbolundaki patronluklarına son verdiler. 3 kez ikinci 2 kez üçüncü 2 kez dördüncü oldular. Kral esesin saltanatı tam 17yıl sürdü.Bu süre içersinde kralını eze eze hepsini getirdi dize var mı artık başka söze ?” deyip görkemli maziyi bir kenara bırakmadan önce ekliyorum; müzesinde 1 Türkiye Kupası 1 Cumhurbaşkanlığı Kupası ve 3 Başbakanlık Kupası bulunmaktadır.  Ayrıntılarla ilgilenenler için bir de not iliştiriyoruz Tuna Kiremitçi”nin kaleminden: “Hayranlık duymak için sayısız neden var ama onları anlatmak için bu yazı çok yetersiz kalır. Kitabı okumak lazım.” ( Anadolu Yıldızı Eskişehirspor- Özgür Topyıldız İletişim yayınevi)

  “İstanbul’da Vefa maçına 25 Ankara’daki PTT maçına 40 bin insan koşar. Futbolseverler futbol seyretmek için Eskişehirspor’u tercih ederler artık Türkiye’de.” diyor Milliyet Arşivlerindeki yazısında Ercan Güven.

  “ ‘O’nun başlattığı Anadolu Devrimi’ni taçlandıran Trabzonspor’dur.Trabzon’un Birinci Lig’de elde ettiği şampiyonluklar Türk futbolunun dört büyükler tanımına yönelmesine neden olsa da Eskişehirspor hangi ligde top koşturursa koştursun her zaman gerçek futbol seyircisinin saygıyla andığı çok parlak bir maziye sahiptir.”

  Ardan Zentürk Sakarya Gazetesi

  Özgür ansiklobedi Vikipediye göre “ 3.lig maçlarını bile 20 bin kişiye oynayan deplasmana bile 40 bin kişiyi sürükleyerek Guiness rekorlar kitabına girmiş bir efsaneden bahsediliyor bu peri masalında.


  Peki ya parlak geçen 17 yılın sonunda? Aynen Şair Haydar Ergülen’in dizelerindeki gibi

  ben ondan öğrendim düşe kalka
  amatör kümede aşkla gezmeyi
  Eskişehir vefa maçlarını görseniz
  vefalı olurdunuz Eskişehir’e karşı
  nerde vefa Eskişehir düşüyor
  ellerim donuyor alkış üşüyor”

  ve sadece şairin elleri değil maç günlerini resmi tatil ilan eden koskoca bir şehir donakalıyor. 3.lige kadar düşüyor Eskişehirspor. Kimileri uyandırmak istiyor yazılarıyla bu şehri ama nafile

  “ Keşke o Atatürk Stadı’nın sesi olsaydı da konuşabilseydi. Sizlere bestekar sanatçı ve orkestra şefi Amigo Orhan’ı anlatabilseydi. ‘‘Fethi-Nihat-Ender filelere gönder’’ diye nasıl bağırıldığını ‘‘Es Es Es- Ki Ki Ki- Eski Eski Es’’ sloganının nasıl yaratıldığını da.. Fethi’nin gollerini Nihat’ın Ender’in kıvraklığını Burhan’ların Vahap’ın Kamuran’ın ustalığını İsmail İlhan Nuri Necdet Abdurrahman’in cengaverliğini.Hey gidi Eskişehir Atatürk Stadı beni duyuyor musun? Anlat onlara anlatabilirsen. O futbolcular bilsinler kimlerin formasını giydiklerini” diye sesleniyor Hürriyet gazetesindeki yazısında Devrim Sağıroğlu.

  “Evet şimdiki nesil o Eskişehirspor’u nereden bilecek?


  Aaaaahh ah’ O eski Es Es’li günleri anlatabilsek; şimdiki gençler ellerini böğürlerine vurur “Biz de isteriz” diye ağlaşırlardı.Tribünlerdeki seyircilerde kırmızı ve siyah kartonlar olurdu. Bir bakarsınız; kırmızılar siyaha siyahlar kırmızıya dönüşür tribünler bu dalga sanatsal değişimin ahengi içerisinde göreni mest ederdi. Derken yine zarif hareketlerle bu iki rengin üzerine beyaz renklerle ESKİŞEHİRSPOR yazısı bezenirdi. Hani Seul Olimpiyat’larında yapılan o unutulmaz gösteriler gibi.Seyirciler ellerindeki kartonları ahenkle sallar tribünlerde öyle estetik bir dalgalanma olurdu ki; futbol taraftarlığı zor ulaşılan bir sanat olurdu.” diyor Ali Sami Alkış 17 Ocak 1995 Türkiye gazetesindeki yazısında.

  “Bir Eskişehirspor vardı ki. “Simdi de var” diyeceksiniz. Ama öylesi değil. O Eskişehirspor’u sevenler bilir. Yasayanlar anlatır ancak.Kültürlü kafalı terbiyeli insanlar takımıydı Eskişehirspor. Liglere renk getiren takımdı. Bir Amigo Orhan’ı vardı ki. Gerçek bir orkestra şefi gibiydi. Çıkardı sahanın ortasına. Bale yaparcasına zarif hareketlerle staddaki binlerce insanı coştururdu. Kucağında bebesiyle maça gelirdi Eskişehirli anneler. Ak saçlı nineler aksakallı dedeler görülürdü tribünlerde. Ve Amigo Orhan küfür ettirmezdi. Tatlı tatlı takımını coşturmanın sırrına erişmişti çünkü. O Eskişehirspor bir dönemdi Türk futbolunda. Futbolcusuyla futboluyla taraftarıyla amigosuyla yöneticisiyle coşkusuyla ve rengiyle” diyor büyük usta Halit Kıvanç (Gol diye diye)

  Kapısına kilit vurulma aşamasında bile klübü satın almak isteyen taliplilerinin hevesini kursağında bırakan bir takımdır Eskişehirspor. Şehrin takımıdır ve taraftarındır ama çile dolu yıllar devam eder. Yine benzer haberlerle doludur gazeteler.

  “Asaleti ve elbisesinden başka her şeyini yitirmiş bir aristokrattı Eskişehirspor. Meteliğe kursun atıyor. Kasa tamtakır. Lig üç. Hayat çok güç.Can garip can suskun can paramparça burada.” Diyor 03.12.1992 tarihli’ yazısında Ercan Güven (Milliyet) Evet doğrudur ama hiçbir zaman taraftarını yitirmemiştir. Başka sevdalara kapalıdır bu şehir insanı.Alt liglere düşse de senelerce orada kalsa da taraftar sayısı azalmak yerine artan dünyadaki ender takımlardan biridir.“Eskişehirspor hariç futbolu hiçbir zaman sevmedim. Zaman zaman heyecanlandığım oldu herkes gibi TV’de bir iki maç izledim. Çocukluğumda ’siyah-kırmızı / Anadolu yıldızı’ sloganıyla Es-Es’in maçlarına gittim onların başarısı için dua ettim uzun yıllar Eskişehirsporlu olmakla övündüm. Simdi daha da çok övünüyorum”(13.04.2000 Etyen Mahçupyan Radikal)

  Bu süreçte rakip taraftarlardan bile destek almıştır Eskişehirspor. Eksikligini duyanlar ozleyenler olur.

  “Avrupa Birliği Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Komiseri Olli Rehn geçen hafta Türkiye’yi tuttuğum futbol takımı Mikkeli (ki daha sonra başkanı oldum) 1971-72 sezonunda Eskişehirspor’a 4-0 yenilince tanıdım” demişti.

  Bu sözü duyunca bir zamanlar fırtına gibi esen şampiyonluğu bir kere F.Bahçe’ye iki kere de G.Saray’a kaptıran Eskişehirspor’u ne kadar özlediğimi fark ettim”

  Emre Aköz Sabah Gazetesi

 4. #4
  Sehri_Ask
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart


  “Belki başkaları için başka şehirlerdir ama benim için “en deplasman” deplasman şehri Eskişehir’dir. Bir kere İstanbul’u çıkış noktası alırsak tam bir orta mesafe durağı. Sabah yola çıksanız maça yetişemezsiniz. Mecburen aksamdan hareket edersiniz. Son tren ve geç otobüsler bile sizi çoğu zaman gün ağarmadan Eskişehir’in ortasına bırakıverir. Riskli iş. Eskişehir’de çok özel bir durum yoksa “tam pansiyon” konuk edilirsiniz: Günde üç posta taarruz. Sabahın körü postası stad postası ve uğurlama postası. Tezahürat her zaman coşkuludur Eskişehir taraftarı muhabbetlidir. En çok gittiğimiz şehir Eskişehir değil ama en kaydadeğer anılarımızın büyük bölümü Eskişehir’de galiba. ”(Kitap: Futbol ve Kültürü Roman Horak / Wolfgang Reiter / Tanıl Bora 1993)

  “Ayrılık unutulmaksa ask unutmamaktır. İki günde bir teknik direktör değiştiren başka takıma gitmek isteyen futbolculara cezalar yağdıran ve balık hafızasıyla yasayanlar için bu satırlar şaşırtıcı olabilir ancak gerçekler kütüphanelerin kuytu bir köşesindeki eski gazetelerde ve içinden nehir geçen o şehrin yüreğinde yatıyor.” Diyerek haykıracaklardır sonsuz Eses Aşklarını.(15 Ocak 2004 Türker Aslan Radikal Gazetesi Futbol Dergisi )

  Peki ya şimdi?

  Kimi sözlük yazarlarınca “Geleceğin Barcelonası” diye tanımlanarak şımartılsa da Lig A da lider konumda bulunan Eses 11 maç kadar yakın artık sevdiğine. 12 yıldır büyüttüğü super lig hasretini büyük bir vuslatla sonladıracak ki taraftar şimdiden sabırsız.Bu hafta liderliği aldığı seyircisiz oynanan Kartalspor maçı ki bu Türkiye’de eşi görülmemiş bir olaydır. seyircisiz oynanmasına ve tv’den canlı yayınlanmasına rağmen deplasmana taraftarlar gitmiş stad dışında tezahuratlariyla destek olmuştur.

  Son maclarda açılan pankartta zaten herşeyi özetler cinsten: “ Geliyoruz. Bir “istanbul masalı bitti artık”

  Ve siz yerlerinizde sıkı durun. Çünkü bir peri masalının gerçek olduğuna ilk defa şahit oluyor olabilirsiniz.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  bayrak Eskişehirspor


  Eskişehirspor
  19 Haziran 1965'te Eskişehir'de kurulan ve Süper Lig'de mücadele eden ve futbol şubesi ile tanınmış Türk spor kulübü.Eskişehirspor futbol kulübü şehrin Akademi Gençlik İdmanyurdu ve Yıldıztepe kulüplerinin birleşmesiyle kurulur.Kulübün renkleri siyah-kırmızıdır ve ilk başkanı Aziz Bolel'dir.


  Kulübün şu anki başkanı Halil Ünal teknik direktörü ise Ersun Yanal'dır  Tarihçe

  1963 yılında Türkiye akademiler arası futbol şampiyonası düzenlenir. Eskişehir Ticari İlimler Akademisi finalde Ege Üniversitesi'ni 6-0 gibi büyük bir farkla mağlup eder. Maçın bitiminin ardından gözlemci Burhanettin Türker Kafile Başkanı Nafiz Yazıcıoğlu’nun kulağına şöyle sorar: "Madem elinizde böyle bir kadro var niye 2. Lig'e katılmıyorsunuz?"

  1965 yılında Eskişehirspor kurulur ve başkanlığına Aziz Bolel getirilir. Akademispor'un birçok futbolcusu Eskişehirspor'un formasını giyer. Takımın renkleri siyah ve kırmızı olarak belirlenir. Eskişehirspor'un meşhur bir lakabı ve tezahüratı vardır. Kuruluş yıllarında tribünleri "ES ES ES Kİ Kİ Kİ ESKİ ESKİ ES!" sesleriyle inlemiştir. Ve her şeyiyle olduğu gibi Eskişehirspor lakabıyla da Anadolu'da bir çok takıma örnek olmuştur. Onların o meşhur Kırmızı Şimşekler lakabının Anadolu'da pek çok türevi vardır. Diğer bir deyişle Es-Es'in renklerini almayanlar lakabını almıştır.

  Kurucular ve ilk yönetim kurulu

  Kulübün kurulmasına ilk tertip heyeti:

  1. M.Aziz BOLEL (Tüccar)
  2. Niyazi ÖNAL (Avukat)
  3. İsmail ÖZDEMİR (Avukat)
  4. Orhan GÖNÜL (Hakemler Kulüp Bşk.)
  5. İbrahim BOZKURT (Bölge Md.)
  6. Dinçer AKMAN (futbol ajanı)
  7. Mustafa GERÇEKER (Beyneminel Hakem)
  8. Adil ATALI (Milli Hakem)
  9. Nafiz YAZICIOĞLU (Akademi Gençlik Kulübü Bşk.)
  10. Mennen YALIM (Demirspor Yöneticisi)
  11. Abdullah UYGUR (Tekel Başmüdürü)

  Kulübün ilk yönetim kurulu:

  1. Başkan M. Aziz BOLEL
  2. 2. Başkan Dündür ÖZBİL
  3. Genel Sekreter Avukat İsmail ÖZDEMİR
  4. Umumi Kaptan Avukat Niyazi ONAL
  5. İdare Amiri Necmettin ELDEM
  6. Muhasip Aydın BEGİTER
  7. Veznedar Ziya ŞENER
  8. Bölge Temsilcisi Abdullah UYGUR
  9. Kulüp Doktoru Lami GÖRKER
  10. Üye Yalçın KILIÇOĞLU
  11. Üye Nazfiz YAZICIOĞLU
  12. Üye Tayip UYGUÇ
  13. Üye Mustafa DOĞRAMACI
  14. Üye Şükrü KUNTSAL
  Amblem ve renkler

  Eskişehirspor amblemindeki üç yıldızla kurucu takımlar olan İdman Yurdu Akademi Gençlik ve Yıldıztepe kulüpleri ölümsüzleştirilmiştir.

  Eskişehirspor’un kurulduğu yıl Fransa’da Stade Rennais takımı kupa şampiyonu olur. Takımın renkleri kırmızı-siyahtır. Nafiz Yazıcıoğlu Eskişehirspor'un da bu renkleri alması için yönetim kuruluna teklif götürür. Eskişehirspor'un renkleri siyah-kırmızı olarak kabul edilir. Aziz Bolel ES amblemini bizzat kendisi tasarlamış ve çizimini bir ressama yaptırmıştır.

  Kulübün ülkedeki kısaltma adı "ES-ES" dir. Bu kısaltma ise takımın en ünlü tezahüratı şehrin isminden "Es-Es-Es Ki-Ki-Ki Eski Eski Es"ten gelir.  Eskişehir Atatürk Stadyumu

  Ana madde: Eskişehir Atatürk Stadı Eskişehir Atatürk Stadı Eskişehir'de bulunan 18.520 koltuk kapasiteli stadtır. Stad Eskişehirspor'un iç saha maçlarına ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye'nin ilk UEFA kriterlerine uygun olarak ışıklandırılmış stadyumlarındandır.

  Ulaşım

  Otobüsle gelenler için otogardan hareket eden "tramvay hattı"nın Çarşı durağında aktarmayla stadyum durağında inerek stadyuma gidilebilir. Eğer tramvaydan aktarma yapmak istenmezse Çarşı durağından 10 dakika yürüme mesafesinde olan stadyuma yaya olarak ulaşabilinmektedir. Trenle gelenler için ulaşım oldukça kolaydır. Çünkü stadyum yürüme mesafesindedir. Tren garından çıkışta tarifle stadyuma 15 dk gibi kısa sürede yaya olarak ulaşılabilir. Ayrıca otogardan belediye otobüsleri de o bölgede ikamet etmektedir. Siyah 16 38 3 11 ve 28 vb. numaralı minibüsle de stada gidilebilir. Hava yoluyla gelenler için ise taksi en mantıklı ulaşım yoludur. Stada takis ile havaalanında 20 dakikada ulaşılabilinmektedir.
  Sophisticate, Bulut and Sürmenaj like this.


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş