Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Asya'dan Van'a Yolculuk: Ulupamir

  Asya'dan Van'a Yolculuk: Ulupamir


  Afganistan'ın kuzeyinden Van'a bir yolculuğun zorunlu göçün özetidir bu; Ulupamir Köyü.


  Ulupamir'in Tarihi

  Ulupamir Kırgız Türkleri'nin köyüdür. Geldikleri yer ise Afganistan'’ın kuzeyindeki Pamir Yaylası. Sovyetler Birliği 1979'’da ülkelerini işgal edince Kırgız nüfusun bir kısmı çareyi Afganistan’ı terk etmekte bulur. Kimi komşu ülkelere sığınır kimi de daha uzak memleketlere.

  Anadolu'ya Nasıl Geldiler?

  Bir gün hanları Hacı Rahmankul Kutlu “Aksakal” adı verilen yaşlılar meclisini toplar. Savaşın bütün şiddetiyle sürdüğü bir dönemde Aksakallar Kırgızların yaşaması için göç etmeleri gerektiğine karar verir. Bunun üzerine bir grup Kırgız komşu ülke Pakistan’a gider. Yaylada yaşayan Kırgızlar Pakistan'’daki sıcak iklime alışamaz. Hatta 450 Kırgız bu yüzden hayatını kaybeder. Grubun önde gelenleri çözüm olarak Türkiye’ye gitmeyi teklif eder. Aldıkları Türkiye’ye göç kararını Pakistan’'daki Türkiye Büyükelçiliği'’ne ileterek yardım talebinde bulunurlar.

  Türkiye'’de iktidar 12 Eylül 1980'de’ askeri darbe yapan yönetimin elindedir. İslamabad Büyükelçiliği’nden gelen “istek” dönemin devlet başkanı Kenan Evren tarafından 1982 yılında kabul edilir. 1150 Kırgız Türk uçaklarıyla başlarında hanları Rahmankul’la birlikte Adana'’ya getirilir. Sonra Malatya ve Van’ın değişik yerlerine dağıtılır. 1983'’te iktidarı devralan Başbakan Turgut Özal tarafından da Van’ın Erciş ilçesi Altındere Köyünde inşa edilen konutlara yerleştirilir. Altındere Köyü’nün ismi Kırgızların isteğiyle Ulupamir olarak değiştirilir daha sonra. Ulupamir Köyü’nde 3850 Kırgız Türkü yaşamaktadır.

  Kültürlerini Koruyorlar


  Ulupamir köyünde kültürün korunması amacıyla kurulan "Pamir Kültür Eğitim Derneği" kısıtlı imkânlarla da olsa köyün gelenek ve göreneklerini yaşatmak için çaba göstermektedir. Ulupamir köyü Kırgızları birçok konuda olduğu gibi aile yapısını geleneklerine el sanatları da muhafaza etme gayreti içindelerdir.

  Genel olarak eski Türk gelenekleridir. Misafirperver bir halk olma özelliğinin yanında düğünleri renkli ve görkemlidir.

  Her yıl haziran ayında Kırgızlar “Ayran Şöleni” adı altında etkinlikler düzenleyerek kültürlerini ve kimliklerini yaşatmaya çalışıyor. Manas Destanı’nın okunmasıyla başlayan şenliklerde el sanatları geleneksel kıyafetler süs eşyaları sergileniyor. Kırgızlara has olan milli spor "Kökbörü" (Gökböğrü veya Bozkurt) adlı at yarışı şölenlerin en çok ilgi çeken bölümünü oluşturuyor.

  Yemekleri

  Beşparmak başta olmak üzere mantı Kırgız pilavı etli ekmek etli-peynirli börek çeşitleri ve hamur ile yapılan yemekler Ulupamir halkının vazgeçilmezleri arasındadır.

  Aksakallılar Meclisi İle Yönetiliyor!

  Ulupamir köyünde diğer köyler gibi resmi bir muhtar bulunsa da Kırgızlar eski Türk geleneğini sürdürerek kendi içerisinde Aksakallar Meclisi oluşturdular. Köyle ilgili kararlar eski Türk devletlerinde olduğu gibi bu mecliste alınıyor.

  Eğitim Olanakları

  Köydeilköğretim okulu vardır. Yaklaşık 650-700 öğrenci okumaktadır. Lise ve Yüksekokul olmadığından dolayı gençler genelde köyün dışında yurt ve yatılı okulları seçerek okullarına devam etmektedirler.

  Köydeki Alt Yapı

  İçme suyu şebekesi köy sakinleri ve muhtar heyeti tarafından tepe kısmından getirilen kaynak suyundan sağlanmaktadır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik sabit telefon ve cep telefonu şebekesi (Turkcell) vardır. Ulupamir köyü ayrıca Pamir Kültür Eğitim Derneği ve Kırgız Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneklerine sahiptir.
 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ne güzel çekik çekik gözleri var.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş