Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question İslamiyet'den Önce Türkler Medeni miydi? İslamiyet'den Önce Türkler'de Medeniyet

  İslamiyet'den Önce Türkler


  Aslında buna masal demek bile yetmez uydurma demek daha isabetli olabilir.

  Çünkü apaçık tarihsel bir gerçektir ki Türklerin İslâm öncesinde kayda değer bir medeniyeti yoktur. İslâm öncesi dönemde bir "Türk sanatı" "Türk mimarisi" "Türk bilimi"nden söz edilemez. Orhun Anıtları haricinde kayda değer bir "Türk ebediyatı" da yoktur. Olamaz da zaten. Çünkü İslâm öncesi Türkler göçebe bir kavimdir ve göçebelerin "medeni" (yani şehirli) bir kültürü olmaz.

  Türklerin medenileşmesi büyük ölçüde Arap-İslâm medeniyetinin sayesinde olmuştur. Liselerde okuduğumuz "Kitabu Dîvânü Lûgati't-Türk"ün yazarı Kaşgarlı Mahmud düşünür ve bilim adamı İbn-i Sina gibi önemli Türk alimler hep İslâm sonrası döneme aittir ve Arap-İslam etkisiyle yetişmiştir. İslam öncesi dönemde dünyanın bilimine kültürüne sanatına katkıda bulunmuş tek bir ünlü Türk yoktur.

  Bu da hiç şaşırtıcı değildir; Türkler'in İslâm'la tanıştığı 8 9 ve 10. yüzyıllarda zaten dünyadaki yükselen medeniyet İslâm'dı. Avrupalılar "karanlık" içinde iken İslâm medeniyeti bilim felsefe tıp sanat mimari şehir düzenlemesi gibi alanlarda göz kamaştırıcı başarılar elde etmişti.

  Tarihçi (hem de Siyonist tarihçi) Martin Kramer'in ifadesiyle "Eğer 1000'li yıllarda Nobel ödülleri dağıtılıyor olsaydı neredeyse tümünü Müslümanlar alırdı." Avrupa'da bilim ve felsefeyle uğraşmak için önce Arapça öğrenmek gerekiyordu.

  Türkler işte bu yüksek İslâm medeniyeti ile tanışıp onunla aydınladıkları için ilerlediler. Daha sonra da Selçuklu ve özellikle de Osmanlı tecrübesiyle Araplar'ı geride bıraktılar. Bugün Türkiye Arap ülkelerinin tümünden daha gelişmiş durumda. Ama bu "İslâm'a rağmen" değil büyük ölçüde "İslâm sayesinde" varılmış bir nokta.

  Öte yandan İslâm öncesi Türklerin hiçbir alanda başarılı olmadığı da söylenemez.

  Örneğin o dönemlerde Türkler güçlü bir ordu geleneğine sahiplerdi. Çinlilerin Türkleri durdurabilmek için dev bir "sed" inşa etmesinin Atilla'nın Avrupa içlerine kadar ilerlemesinin başka bir izahı yoktur. Ancak askeri yönden çok güçlü olup da yerleşik kültür yönünden zayıf olan medeniyetler fazla uzun ömürlü olamazlar. İslâm öncesi Türkler işte bu açıdan Moğollar'a benzerler; Moğollar da Cengiz Han gibi liderlerin demir yumruğu altında büyük istilalar gerçekleştirmiş ancak daha sonra ele geçirdikleri topraklarda kalıcı bir kültür üretememiş aksine o topraklardaki güçlü kültürlerin içinde asimile olmuşlardır.

  13. asırda İslâm dünyasının büyük bölümünü çok kanlı bir istila ile ele geçiren Moğolların bir-iki nesil içinde Müslümanlaşıp İslâm toplumu içinde erimeleri bunun en çarpıcı göstergelerinden biridir. Moğollar İslâm'ı askeri yönden fethetmişler ama İslâm onlara kültürel olarak galip gelmiştir.


  Zafer Dergisi


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Yazıya katılmıyorum. İslamiyet'den önce Türklerin asıl Türk olduğu zamandır. İslam'la bütünleştikten sonra birçok özelliklerini kaybetmişlerdir. Buna dil ve kültür en büyük örnektir. Eski Türk toplumlarında kadına çok büyük önem verilirken islamiyetin kabulü ile kadına verilen önem azalmış ve zamanla devlet başındakilerin harem kurmasına kadar gerilemiştir. Dil ise tamamen Arapça ve Farsçanın etkisi altına girerek zengin eski Türk alfabeleri terk edilmiş ve Arap alfabesine geçilmiştir. Edebiyat alanını etkileyen bu olay her ne kadar divan edebiyatı gibi büyük ve önemli bir dönemin oluşmasına sebebiyet verse de bence Türklerin Türklükten uzaklaşıp Arap olma yolunda ilerlemesine yol açmıştır. Sonuç olarak şudur ki islamiyet Türk toplumunun yapısını bozmuş ve milli karakterinde değişikliğe yol açmıştır.

  İslamiyet'i kabul ettikten sonra nerde kalmış o Kutadgu biligler İbni sinalar?

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Türk medeniyeti olmasaydı tarihten silinirdik. Türk'ün adı bile sözde kalırdı.
  Sürmenaj and Flagellum Dei like this.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Türkler sayesinde Avrupa'ya medeniyet öğrettik . Tuvaleti banyoyu bile bizim sayemizde öğrendiler.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Çok saçma bir yazı. Bütün büyük Türk kavimlerini silip atmış Medeni olmayan bir toplum nasıl bu kadar büyük alanlara yayılabilir ki ?
  Türkler özlerini asyada bırakıp islamiyet ile körelmiş bir topluluktur. Açık birşey...
  Bengisu, Bunu Beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş