Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  bayrak Kürşat Destanı
  Kürşat Destanı  Büyük Göktürk Devleti yıkılmışTürkler dağıtılmış kalanlar tamamen Çinin esaretine girmiştiler.Büyük oyunlarlabüyük hilelerle koca Türkistan Çin esaretine girmişti.Çinliler yavaş yavaş himayesi altındaki Türklere Çin adetleri aşılıyor Çin elbiseleri giydiriyoÇince konuşturuyor ve onlara Türklüklerini unutturmaya çalışıyorlardı.


  Hakaniyet ailesinden kalan tek kişi Göktürk Prensi de Çin de esir durumundaydı.

  Tang İmparatorluğu'nun baş muhafızı olan Kürşad ve onun 40 korkusuz dostları Çin'de esir tutulan Göktürk Prensi'ni alarak Türk Birliğini yeniden kurmak için harekete geçtiler.Önce Çin Kralı esir edilecek daha sonra takas ile Göktürk Prensi alınacaktı.

  Çin kralı bazı geceler şehri dolaşmaya çıkardı.Ancak o gün yoğun fırtına yüzünden çıkmamıştı.Ama Kürşad'ın da kaybedeceği zaman yoktu.Çünkü en ufak biranlaşmazlıkta Çinliler Bu İhtilal'in haberini duyacak ve bunu binlerce Türk öldürerek geçiştirecekti.

  Mecburen Kürşad ve 40 Türk Çin sarayını bastılar. Amaçları Çin Hükümdarını alarak kaçmak idi. Ancak Saraydaki nöbetçi ve korumaların hepsi önlerine yığıldı. Yerden adeta mantar gibi Türeyen Çin çerileri arasında kalmıştı 41 Yiğit.

  Çin Hükümdarına bu etten duvarı geçerek ulaşlımayacağını anlayan Kürşat askerlerini Sarayın ahırına doğru yöneltti. Seyisleri öldürerek 41 at alıp uzaklaştılar. Ancak dillere destan Büyük Çin Ordusu bu 41 Çerinin ardına takılmışgeliyordu. Kürşat gidebildikleri son yerde durup ordusunu kovalayan Çin Ordusuna döndürdü. Vey Irmağı Kıyısındalardı ve 41 kişiye Bir Ordu çıkıyordu.

  Kürşat bunun artık bir ölüm-kalım savaşı olduğunu anladı ve 41 Çeriyi Çin Ordusuna saldı. Gecenin körü idi savaş başladığında. Bu 41 Türk Önderi üstün Savaş yöntemleriyle Çinliler üzerinde büyük bir nüfuz kurdular.


  Gün atıyordu..Ve Kürşat etrafı oklarla dolmuş zırhını sıyırarak etrafına baktı. 40 Çerisinin 40ı da ölmüş gerisinde ezik bir Çin Ordusu bırakmıştı... Kürşat da Savaşmaktan Oklardan Kılıç darbelerinden yorgun düşen bedenini bir arkadaşının koynuna yasladı ve 41 Çerisiyle birlikte Bu Türk Asilzadesi Uçmağa vardı.


  Elbette amaca ulaşılamamıştı ve bu hareketten bir sonuç çıkmamıştı.Ancak bu 40 Türk yiğidinin bu cesareti dilden dile ilden ile yayıldı..Herkes Türk'ün isterse neler yapabileceğini bir kez dahaanladı ve tüm Türk illerinde ayaklanmalar başladı.

  Bu ayaklanmalar ise sonuç verdi ve sonunda 2.Göktürk (Kutluk) Devleti kuruldu.Bu devlet Asya da en büyük sınırlara ulaşan devlet ünvanıyla tarihe adını altınlarla yazdırdı.


  Durağı Uçmağ Ola.

  Alıntı

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Destanı edebiyat ve tarih alanımıza kazandıran H. Nihal ATSIZ'ı da saygıyla anmak ve unutmamak gerek.

  Kendisi aynı zamanda tarihçi olan Hüseyin Nihal Atsız konuyu kendi kaleme almıştır böylece Türk Edebiyatının en etkili tarihsel anlatılarından biri olan "Bozkurtların Ölümü" adlı eser doğmuştur. Kürşad bu sayede öyle popüler olmuştur ki Türkiye'de pek çok kişi çocuğuna Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] ismini vermiştirZiyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]. 1939 yılında Hüseyin Nihal Atsız Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] dergisine verdiği yazısında "Kür Şad" 'dan bahsedip üniversite meydanında tek parçalı sade bir taşla kırk bir kılıçtan ibaret bir abidenin dikilmesini önerdi.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] Daha sonra 1946 yılında kaleme aldığı Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] romanında "Kür Şad" karakterini kullandı. 1947 yılında ise Kür Şad dergisini yayımlamaya başladı ve derginin ilk sayısı için "En Büyük Türk Kahramanı Kür Şad" adlı yazıyı bizzat yazıp "Yarınki Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]"nde Kür Şad için ulu bir anıt düşündüğünü açıkladı
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş