Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Altın Elbiseli Adam Khan Uya

  ALTIN ELBİSELİ ADAM

  Saka prensidir. İsmi hakkında herhangi bir bilgi edinemediği için "Altın Elbiseli Adam" olarak tarih sayfalarına geçti. Mezarında bulunan gümüş bir kap üzerine yazılmış ve Türk Tarihinin en eski yazılı belgesi olarak kabul edilen metinde Kazak Profesörü Olcas Süleymanof'un ilk iki kelimeyi okuyuşuna göre "Khan Uya" yani Hakanın oğludur. Yapılan C14 analizine göre 18 yazılı metne göre ise "Üç Otuzı" 23 yaşında hayatını kaybetmiştir. Ölümünün sebebi hakkında bir bilgiye rastlanmamıştır.

  1970 yılında Kazakistan'da Alma-Ata'nın 50 km. kuzeyinde bulunan Esik kasabasında garaj yapmak ve yol açmak için alçak bir tepenin düzeltilmesine karar verildi ve kazı başladı. O tarihe kadar o alçak tepenin bir höyük olduğunu kimse bilmiyordu. Çevrede eski kalıntılar da yoktu.

  Kazı yapılırken kullanılan araç büyük bir kayaya çarptı işçiler kayayı parçalamak için üzerini örten toprakları kürekle açtılar ve bunun işlenmiş bir kaya olduğunu gördüler.

  Durum ilgili resmî makamlara bildirildi ve inceleme yapan arkeologlar tarihi bir eserle karşılaştıklarını gördüler. O tepe bir höyüktü büyük bir mezarın üzerine yığılan kum tümsek idi.

  Höyüğü açan arkeologlar muhteşem bir mezarla karşılaştılar. Bu bir lâhid değil Mısır piramidlerindeki firavun odasını andıran her tarafı kapalı süslü kayalarla yapılmış bir oda idi. Bu odayı itina ile açtılar ve asıl şaşkınlık o zaman oldu. Çünkü bu ölü odasının içi pırıl pırıl altın eşya ile doluydu. Altın olmayan eşyalar da çoktu.


  Esik Kurganı Mısır Firavunu Tutankamon'un mezarından sonra dünyada en çok altın bulunan mezardır.

  ALTIN ELBİSE

  En göz alıcı ve harika nitelikteki eşya altından yapılmış bir elbise idi. Çizmesinden başlığına kemerinden kılıçlarına kadar her şeyi saf altın olan bir elbise.


  Altın elbisenin başlığı ok ve tuğlarla süslü. Alın hizasında koç geyik ve at kabartmaları var. Bu kabartmalara kama kılıfında ve öteki eşyalarda da rastlanıyor. Belindeki kemerin solunda bir kılıç sağında ise bir kama asılı. Ceketin altındaki düz pantolonun paçaları çizmenin içine giriyor. Ceket yüzlerce üçgen altının birleştirilmesinden meydana gelmiş çorabın çizme ile diz kemiği arasında kalan kısmında yine üçgen parçalar çizmede ise dörtgen parçalar var.


  Tarihçiler bu elbisenin bir tigine (prense) ait olduğunu söylüyor fakat tiginin kimliğini henüz bilemiyorlar. Onun için yazılarda adı "Altın Elbiseli Adam" olarak geçiyor.

  Kazakistan'da Alma-Ata'nın yakınındaki Esik höyüğünden çıkarılan ve M.Ö. 5. yüzyılda yaşamış bir Türk tiginine ait altın elbise. Halen Alma-Ata müzesinde bulunan bu elbise ve diğer eşyalar 25 asırlık geçmişten Türk tarihine ışık tutan belgelerdir. Saf altından yapılan böyle bir elbise dünyanın başka hiçbir yerinde yoktur.

  SAKA TÜRKLERİNE AİT

  Mezarda 4.800 parça altından başka tabakları vazoları kepçeleri ayna ve tarak kılıflarını gümüş kaşıkları inceleyen tarihçilerbunların M.Ö. 5. yüzyıla ait yüksek bir medeniyetin ürünleri veya belgeleri olduğunu oybirliği ile kabul ediyorlar. Yine bu tarihçilerin kanaatlerine göre bu yüksek medeniyetin kurucuları Çin baskısı ile Altaylardan kalkıp bugünkü Kazakistan bölgesine gelerek yerleşen ve 'Sakalar' olarak anılan bir Türk kavmidir.


  Sakalar M.Ö. 8. ve 4. yüzyıllar arasında önce Tiyanşan'da sonra da güneybatı Asya'da yaşayan Turanî kavimler topluluğuna verilen bir addır. Daha sonra bunlara İran kökenli Soğdlar da karışmıştır.


  Sakalar Fergana Kaşgar Aral Gölü Hazar Denizi arasındaki alanda ve bugünkü Rusya'nın güneyinde kalan yerlerde hâkimiyet kurmuşlardı. Bunların inanışları ölü gömme törenleri ve örfleri Altaylılarınkinin aynı idi. Hunların ve Göktürklerin âdetlerine de uyuyordu.


  Bir yandan İranlıların öte yandan Çinlilerin sürekli baskılarına uğrayan Sakalar M.Ö.4. yüzyılda devlet olarak ortadan kaldırıldılar. Bugün Yakut Türkleri kendilerine 'Saka' demektedirler.


  EN DEĞERLİ EŞYA

  Altın Elbiseli Adam'ın bir Türk tigini olduğu anlaşılmaktadır. Mısır piramitlerinden sonra mezarından en çok altın çıkan baştan başa her şeyi ile saf altından elbisesi olan veya zamanımıza kalan yalnız odur.


  Fakat Altın Elbiseli Adam'ın mezarında bulunan en değerli şey ne bu altınlardır ne de diğer eşyalar. Bu mezarda bulunan en değerli tarihi belge yarısı kırık bir kabın üzerindeki 26 harflik iki satır yazıdır. Bu yazı tarih ilmîne özellikle Türk tarihi ve medeniyetine ışık tutan yeni boyutlar kazandıran bir belgedir.

  Bugüne kadar bilinen en eski Türk yazısı Yenisey ve Orhun anıtlarındaki yazılardı ve bunlar zamanımızdan ondört asır geriye uzanıyordu. Oysa Esik'teki mezarda bulunan bu yazı 25 asırlık bir belge idi.

  Kazak Tarihçi Prof. Dr. Olcas Süleymanof yazıyı şu şekilde okumuştur:

  "Khan Uya üç otuzı (da) yok boltı. Utugsi tozıltı."
  "TİGİN 23'ÜNDE ÖLDÜ. ESİK HALKININ BAŞI SAĞ OLSUN."
  EN DEĞERLİ BELGE:
  Esik höyüğünden altın bir elbise ve yüzlerce değerli eşya çıktı. Bu eşyalar arasında tarih bakımından en değerli olanı yarısı kararmış bir gümüş tabaktır. Bu tabağın üzerinde bulunan iki satır yazı en eski Türk yazısı sayılıyor.


  KAZI DEVAM EDİYOR

  Esik dolaylarında kazılar devam etmektedir. Daha büyük ve başka mezarlar da bulunmuştur. Fakat bunların soyulduğu değerli eşyaların çalındığı mezarların bomboş bırakıldığı görülmüştür. Bununla beraber taş lâhidler yontmalar çeşitli buluntular aydınlatıcı belge niteliğindedir.


  Esik höyüğünde bulunan altın elbise ve diğer eşyalar halen Alma-Ata müzesindedir.  Kazakistan'ın Issık bölgesinde Kazak arkeolog Prof. Kemal AKİŞEF tarafından gün ışığına kavuşturulan Esik Kurganı'ndan bir görüntü.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Altın Elbiseli Adamın mezarından çıkan süs eşyaları  Çocuklar uyurken sessiz olunurZiyaretçilere, Gizli İçerik! ölürken değil.!

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Nice tarihi eserlerimiz gün yüzüne çıkmayı beklemektedarısı diğer değerlerimize olsun.
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş