Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Proto-Türklerde Harflerin Dili  PROTO-TÜRKLER’DE HARFLERİN DİLİ


  Beyaz Avrupalılar bütün üstünlük iddialarına rağmen kendi dillerine şanlarına (!) uygun bir geçmiş bir köken bulamamışlardır. Araştırmalar Batılı bilim adamlarını hep ASYA’ya yöneltmiştir.

  İddiaya göre bir grup Beyaz Avvrupalı topraklarından yürüyerek çıkmış ASYA’ya yayılmış BAYKAL GÖLܒnün güneybatısındaki TAMGALI VADİSİ’ne ve ARİOS Nehri kenarlarına yerleşmiş bir büyük medeniyet kurmuş sonra bu medeniyeti HİNDİSTAN’a İRAN’a ÇİN’e ve ANADOLU’ya yaymıştır!.. Avrupalılar bu nehir çevresinde yaşadıkları için ÂRÎ-ARYAN adını almışlardır! (Igor N. Khlopin Les Dossiers d’Archeologie No. 185 1993) Bunu ciddi ciddi öne sürdüklerini BEYAZ AVRUPALI’NIN ÜSTÜNLÜK PALAVRALARI sayfamızda da belirtmiştik.

  Halbuki BERTHOLD böyle bir yayılmanın ancak AT ile mümkün olabileceğini söyler ki doğrudur. (Andre Berthold 1. Türk Tarih Kongresi sf.33) AT’ın anayurdu ASYA olduğuna göre AT’I ilk ehlileştirenler ASYA İNSANI olduğuna göre göç ederek medeniyet götürenler ancak ASYALI insanlar olabilir.

  Ama biz gerçeği bir kenara bırakıp Batılıların iddialarını inceliyelim. Batılı bilim adamları önce bölgedeki varlıklarını kanıtlayabilmek için Hindistan’ın kadim dili SANSKRİTÇE’ye sarılmışlardır… Ama Hintliler’in tarihi en çok M.Ö. 2500’lere uzanır.

  Sonra AVRASYA’daki eski KURGAN halkına el atmışlardır.

  KURGAN kelimesi hep Rusça sanılmıştır. Rusça sanılan halbuki aslında ÖZ-TÜRKÇE olan o kadar çok kelime vardır ki!.. Meselâ KAPGAN… Orta Asya Türkleri’nin dahi Rusça zannettiği bu kelime “hayvan tuzağı” anlamına gelir. Tam karşılığı ise KAPMAK fiilenden türemiş KAPAN’dır!. Yine aynı şekilde “sucuk” Rusça’da KOL-BASA diye geçer. KOL Orta Asya’da “el” anlamında kullanılır. Yani “elle basa basa koyun veya sığır bağırsağına doldurulan et” anlamına gelir. Zaten ülkemizde kullanılan PASTIRMA kelimesinin aslı da BASTIRMA’dır. Eskiden TÜRKLER savaşa giderken yanlarına aldıkları etleri eğerle at arasına koyar eğere oturunca eti bastırarak sıkıştırıp içindeki kanın akmasını sağlar ve böylece kuruturlardı.

  KURGAN kelimesine dönersek aslı OK-URUGUN’dur. “OK URUĞU’nun mezarı” demektir. Kelime sıkışarak KURGUN olmuş sonra telaffuzu da değişerek KURGAN halini almıştır.

  KURGAN’ın HERODOT tarafından kullanılışı HYRCAN (okunuşu IRCAN) şeklindedir…. Bu kelime HYRCANIE şekline sokularak bir ülke adı haline getirilmiş ve o ülkede götürülüp HAZAR DENİZİ’nin güneydoğusuna İRAN topraklarına yerleştirilmiştir. (Igor H. Khlopin Doss. Archeo. No. 185 1993) Bir başka değerlendirme de Avrupalılar’a ARYAN denmesinin sebebi İRAN’dır. Çünkü HİNT-AVRUPA dillerinin eski İRAN dili ZENT’le bağlantısı vardır…  Halbuki o bölgenin esas adı GURGAN’dır tam 36 KURGAN bulunmuştur ve ta BİR OY BİL FEDERASYONU zamanından beri TÜRK toprağıdır. O tarihlerde ON OYUL (Kozmik Federasyon) adlı bir TÜRK devletine aitti.

  Sözün kısası Batılılar’ın kökü kökeni İRAN’da bulunsa bile ZENT dili HİNT-AVRUPA dillerinin kökü olsa bile İran (PERS) tarihi en çok M.Ö. 2000’lere iner.

  ÇİN deseniz ÇİN MEDENİYETİ’nin tarihi M.Ö. 2500’e bile ulaşmaz. Her ne kadar C. Hopkins’e göre ÇİN’de yazının başlangıcı olarak M.Ö. 3000 tarihini verirse de T. de Lacouperie M.Ö. 2300 olduğunu söyler. Son araştırmalar bu tarihi daha da öne çekmiş ÇİN ŞEKİL-YAZI’sının başlangıcı M.Ö.1700’ler olarak tesbit edilmiştir. Kaldı ki ÇİN ALFABESİ’nde tam 41 PROTO-TÜRK TAMGASI bulunur! TÜRKLER’in ÇİN’deki varlığı ise M.Ö. 2600’lere dayanır.

  Bu tarz çalışmalar Batılı bilim adamlarının istedikleri sonucu vermeyince ANADOLU’ya yönelmiş burada ziraatle uğraşan halkın dilinden hareket edip GREK-LÂTİN bağlantısıyla AVRUPA’ya varmaya çalışmışlar ama bu da tatmin edici olmamıştır. Çünkü bu çalışmaların hiç birinde PROTO-TÜRKÇE’yi gözönünde tutmamışlar akıllarına bile getirmemişlerdir.

  Halbuki ne dillerin kökeni ne duvar-mağara yazıtları ne de eski medeniyetler PROTO-TÜRKLER ve proto-türkçe ile bağlantısı kurulmadan anlaşılamaz. Dünya Medeniyet tarihi; TÜRKLER ve onların AT sevgisi kabul edilmeden onların göçleri incelenmeden yazılamaz!

  Ne yazık ki Batılı bilim adamları büyük bir inatla eski yazıtları incelerken hep LATİNCE GREKÇE SANSKRİTÇE ve ÇİNCE’ye önem verirler. Başka bir dile hele TÜRKÇE’ye hiç eğilmezler.

  PROTO-TÜRKÇE’de A bir harf değil TAMGA’dır. AT = (TANRI’ya erişmek için) atılan – fırlatılan ve AD = bilinen tanınmış anlamlarına gelir. B harfi UB = en yüce kozmik değerler demektir. E = UÇ diye okunur lider demektir.

  Bir ORTA ASYA dili olan PROTO-TÜRKÇE’de her TAMGA bir HECE’dir ve bir KAVRAM ifade eder aynı zamanda bir HARF’tir. Aslında bütün kadim dillerde böyle olduğu düşünmek yanlış olmaz. Eski MISIR dilinde bunu görüyoruz. Bu HECE–KAVRAM. mantığı varlığını ÇİNCE JAPONCA KORECE gibi dillerle günümüze kadar sürdürmüştür Ancak TÜRKLER’de ve topluluklarda özellikle ÇİVİ YAZISI’ndan sonra (M.Ö.3300) harflerin bu özelliği kaybolmuştur.

  Yukardaki yazı bir aynanın arkasındaki ETRÜSK RESMİ'nin üzerinde bulunmaktadır. ALFABE olarak bakarsak ortaya :

  LAZAFECU MENDZ
  kelimeleri çıkar. Bu garip kelimelerin ne GREKÇE ne de ETRÜSK ülkesinde daha sonra hakim olan ROMALILAR’ın kullandıkları LÂTİNCE bir anlamı yoktur!.

  Ancaaak....... Yazının ETRÜSKÇE’nin atası PROTO-TÜRKÇE’de bir karşılığı vardır!.. Yazı
  Yukardaki yazı bir aynanın arkasındaki ETRÜSK RESMİ'nin üzerinde bulunmaktadır. ALFABE olarak bakarsak ortaya :
  ULUTUZ AT AB UÇUY ALTUÇUN ODUZ
  TAMGA-HARF-KAVRAMLAR’ından oluşmuştur…. İki tamlama meydana getirir… Ve ŞEHİTLER MELEĞİ ile KRALIĞIN ZAFER TANRIÇASI demektir!.. Bu iki ifade RESİM’deki iki figürle tamı tamına bağdaşmakta tabir caizse “cuk” oturmaktadır!

  Resmin üzerindeki TAMGALAR ve KELİME karşılıkları SAĞDAN SOLA yazılan PROTO-TÜRKÇE’ye uygun orijinal haliyle görülmektedir...Batılılar'ın bir hatası da buldukları hemen her yazıyı SOLDAN SAĞA okuma çabalarıdır!. Tabii bu gibi durumlarda hiç bir sonuç elde edememektedirler.

  Bu resim üzerindeki yazı ve çözümlemesi sadece ETRÜSKÇE ve TÜRKÇE ilişkisini göstermekle kalmaz!.. Bizim sadece ORHUN KİTABELERİ’nden bildiğimiz TÜRK ALFABESİ’nin çok daha eski olduğunu da ispatlar!… Ayrıca TÜRKLER’in ve PROTO-TÜRKÇE’nin ta ORTA ASYA’dan AVRUPA’nın içlerine kadar yayıldığının da delilidir !!!

  KÂZIM MİRŞAN’ın okuyup deşifre ettiği 423 yazıttan bazıları:
  -- Preslav Yazıtı (Bulgaristan)
  -- Vinça-Tartaria (Sırbistan Romanya) (8 yazıt)
  -- Glozel (Fransa) (19 yazıt… Proto-Türkçe Oduk-El diye bilinen bu bölgede bulunan yazıtların sayısı 3.000 kadardır.)
  -- Mauthen (Avusturya Alpleri) (7 yazıt)
  -- Bask (Fransa İspanya) (2 yazıt)
  -- Retüs (İsviçre Alpleri) (4 yazıt)
  -- Limni (Ege denizi) (1 yazıt)
  -- Val Comanica (İtalyan Alpleri) (9 yazıt)
  -- İskit yazıtları (Karadeniz’in kuzeyi) (3 yazıt)
  -- Etrüsk yazıtları (İtalya) (50 yazıt)
  -- Pelask yazıtları (Yunanistan) (3 yazıt)
  Ve Fransa ve İspanya’daki çözümlenmiş olan MAĞARA RESİM VE YAZITLARI
  -- Lascaux (2 yazıt)
  -- Fontarnaud a Lugasson (1 yazıt)
  -- Niaux (2 yazıt)
  -- Rochbertier (1 yazıt)
  -- Mas d’Azil (4 yazıt)
  -- Gourden (1 yazıt)
  -- Marsoulas (1 yazıt)
  -- Passiega (1 yazıt)
  -- Altamira (1 yazıt)


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  O zaman Ruslarda Proto Türk'ü oluyor?


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Harflerin Aşkı
  Konu Sahibi EfSuNkaR Forum Dini Hikaye ve Şiirler
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 09.Şubat.2013, 15:31
 2. Büyük Harflerin Kullanıldığı Yerler
  Konu Sahibi SaDé! Forum Türk ve Dünya Edebiyatı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 31.Ekim.2012, 05:21
 3. Konuşma Dili - Yazı Dili Ayırımı
  Konu Sahibi Leydihan Forum Türkçemizi Doğru Kullanalım!
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 20.Eylül.2012, 15:13
 4. Büyük Harflerin Kullanıldığı Yerler
  Konu Sahibi EfSuNkaR Forum Türk ve Dünya Edebiyatı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Ağustos.2012, 15:44
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Mayıs.2012, 23:22

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş