Allah(c.c) Demek… [ Hikaye]

Fakir bir genç padişahın kızına aşık olmuş.

Bu ümitsiz sevdasını gidip meşhur de...rvişine anlatarak yardım dilemiş. Derviş: “Evlâdım şehrin girişinde tam yol ağzında otur kim ne derse desin sadece ‘Allah’ diye cevap ver.” demiş.

Fakir genç denileni yapmış. Günlerce aylarca şehrin girişinde başka hiçbir kelime konuşmadan “Allah” demiş. Derviş yiyeceğini içeceğini her gün getiriyormuş. Zamanla “Allah” diyen genç halk arasında meşhur olmaya başlamış. Nihayet bir gün padişah da genci merak etmiş. Dervişten genç hakkında bilgi istemiş.

Derviş gencin devrin büyüklerinden olduğunu söylemiş. Padişah kalkıp genci ziyarete gitmiş. “Kimsin?Derdin ne? Ne istersin?” demiş ise de genç padişaha karşı da “Allah” demekten vazgeçmemiş. Başka tek kelime konuşmamış.

Derviş akşam gencin yanına gelmiş. “Padişah sana “Kızımı vereyim” diyene kadar sen ondan sakın ola ki bir istekte bulunma!” diye tembihte bulunmuş. Nihayet bir gün padişah gelip: “Ne istiyorsun istiyorsan seni kızımla evlendireyim.” deyince

Genç dervişin şaşkın bakışları altında “Yok” demiş. Artık onu da istemiyorum.

Ben başka birisinin hatırı için Allah dedim Allah devrin padişahını ayağıma getirip benim gibi miskin bir gence kendi kızını teklif ettirdi.

Eğer Onun hatırı için Allah deseydim kim bilir ne olurdu?

Ben bundan böyle Ondan başkasını anmıyor ondan başkasını istemiyorum.”demiş.

Alıntıdır