Ya Rahman Ya Rahim

Yarattığı bütün varlıklar hakkında merhametli olan hayır ve rahmet dileyen acıyıp esirgeyen.Sevdiğini sevmediğini ayırt etmiyerek bütün canlılara sayısız nimetler sunan.

ALLAH c.c isminden sonra kuranda en çok geçen isimdir.ALLAH 'ın c.c rahmeti şüphesiz sonsuz dur.Biz O nu kavrayamayız ama bir örnekle Peymaberimiz a.s şöyle demiştir.

---"ALLAH c.c yüz rahmet yarattı ve bir tanesini yeryüzüne indirdi. işte burahmet ile yeryüzündeki varlıklar biribirine merhamet eder.En vahşi hayvanlar bile o merhametle yavrularına şefkat gösterirler. Diğer kalan 99 rahmetini ise ALLAH c.c kıyamet gününe saklamıştır."

Her gün 100 defa Ya Rahman denilmesi tavsiye edilmiştir.Bunu diyen kişinin merhamet duygusu gelişir.Maddi ve manevi nimetlere kavuşur.Cuma namzından sonra 100 defa Ya Rahman denilmesinin kişiyi gafletten kurtaracağı söylenmiştir

YA RAHİM C.C

Rahmeti yanlız müslümanlara olan anlamındadır.

YÜCE ALLAH C.C Rahman sıfatıyla bütün mahlukata kendisine inanan veya inanmayan bütün insanlar her türlü nimeti verir.Hiç kimseyi nimetlerden mahrum etmez.Amam Rahim sıfatıyla kendisine iman eden ve rızasına uygun hareket edenleri gözetir.Başka kullarına vermediği nimetleri mü'minlere verir.

Denebilirki ALLAH 'ın c.c rahmetinin dünyada tecelli eden kısmı Rahman isminden kaynaklanırken ahirette tecelli eden kısmıda Rahim isminden kaynaklanır.

Kulun her işlediği günaha 1 günah cezası yazılırken.yaptığı iyiliklere 10 dan başlayıp 700 e kadar bazı gün ve gecelerde onbinlere varan sevaplar verilmeside Rahim ismindendir.

Bir mü'min samimiyetle bu ismi zikretmeye devam ederse ALLAH 'ın c.c rahmetine nail olur.Duaları kabul olur.Kaza ve belalardan emin olur.ALLAH 'ın c.c lütfuna mazhar olur.İnşallah

Alıntıdır.