Dini geçmişi bilmemizde bizim için çok önemlidir. Allah Firavunun sonunu bilmemizi istemiştir. Bende kendim için araştırdım ve sizinde görmenizi istedim. Günümüzdeki mısır özentileri devletleri ve inkarcıları görmenize de ışık olabilecek bir bilgidir.

(-Alıntıdır-)

Firavunun Sonu
Şıh Yusuf KARADAŞ

Allah`u Teale Kur-an ` Kerimde bütün peygamberlere inanmamız ve aralarında ayırım yapmamamız konusunda bizi uyarır. Bunun ışığında biz ilk peygamber Hz. Âdem’den son peygamber Hz. Muhammed’e dek gönderilen bütün resullere inanır ve kutsal saydıkları günleri kutlarız. Eski coşkusunun yavaş yavaş kaybolduğu ve giderek unutulmaya yüz tutan RAS SENET ve KIDDÊS bayramlarının niye kutlandıklarına kısaca değinelim.

RAS SENET (yılbaşı):
14 Ocak günüdür. Hz. Musa doğduğunda Rumi tarihinde Kânun El Ahır ayının 14’ü idi. Ras senet Hz. Musa’nın zaferi ile ilgili olduğundan Hz. Musa döneminde kullanılan takvime göre kutlanıyor. Hz: Muhammed’in hicretinde Hicret Takviminin başlangıcında sıfırlandı ve günümüze 1431 hicri takvimi ile 1389 Rumi diye geçer. Bu günde Hz.Musa zulüm etmekle yetinmeyip kendini ilah olarak ilan eden Firavun’a karşı zafere ulaşır. Bu günde Cabbar Firavun ve kavmi yarılan denizde boğulurlar. O günde Cebrail Aleyhüsselam Firavun’a fakir bir adam sıfatıyla girer ve Firavun’a: İyilikler ettiğim nimetler sunduğum kullarınızdan biri bana karşı kibirlik taslarsa ona yaptığım bütün iyilikleri inkâr edersenankörlük ederse yaptığım bütün iyilikleri nimetleri kendine mal ederse cezası ne olmalıdır diye sorar. Firavun’da böyle inkârcının cezası denizde boğulmak olmalıdır diye cevap verir. Fakir adam yani Cebrail Firavun’a görüşünüzü belirten imzalı bir hüccet (kâğıt) verir misiniz der Firavun’da verir. Böylece Firavun hak ettiği cezasını kendisi imzalamış olur. Hz. Musa Firavun ve kavminin onu öldürmek için kovaladığında asası (sopası) ile denizi yarıp içine girer. Firavun ve kavmi yarılan denize girmek istemezler. O an fakir adam yani Cebrail Firavun’un önünde zuhur eder ve yarılan denize girerek Firavun’a arkamdan gelin der. Firavun kavmi ile birlikte Cebrail’in arkasında denize girerler. Denizde epey yol alınca Cebrail Firavun’un imzaladığı ve ihanet edenlerin cezasının denizde boğularak can vermeleri gerektiğini belirten imzalı
hücceti (kâğıdı) ona verir. O anda yarılan deniz kapanır ve eski halini alır böylece Firavun kavmi ile birlikte denizde boğulur.Müminler o günü yani Firavun’dan kurtuluş gününü RAS SENET diye kutlamaya başlarlar.

KIDDÊS: (kutsal sayma dua etme yüceltme tanrıya şükretme) Kıddês Bayramı ise Hz. İsa ile ilgilidir. Hz. İsa’ya peygamberlik geldiğinde Mısırda Ayn Şems şehrinde kuyusu bulunan yemyeşil bir alanda Hz. İsa kuyudan su çekip kuyu çevresini yıkayıp tertemiz bir duruma getirdikten sonra orasını ibadet yeri olarak seçer ve Allah’a dua etmeye başlar. Duada ağzından çıkan her kelimeyi yeryüzünde bulunan bütün varlıklar başta reyhan (mersin) ve zeytin ağaçları olmak üzere ağaçlar kuşlar taşlar dağlar nehirler ve Melaikeler tekrarlarlar.Secde ettiğinde de gene yeryüzünde bulunan bütün varlıklarla birlikte melaikeler de secde ederler. Kısacası Hz İsa’nın ibadetine yeryüzündeki bütün varlıklar başta reyhan ve zeytin ağaçları olmak üzere eşlik ederler. İşte yeryüzünde ve gökyüzünde bulunan bütün varlıkların tanrıya ibadet edip şükrettikleri gün KIDDÊS bayramı diye kutlanmaktadır. Kıddês’te 19 Ocak’a denk gelmektedir.

Şimdi de RAS SENET ve KIDDÊS bayramlarında yapılanlara bir göz atalım. Eskiden herkes Ras senet ve Kıddês bayramları için haftalar önce hazırlıklar yapardı. En önemli özelliği bu bayramlarda nişanlı kızlara ve kirvelere AYDİYE götürülmesidir.Aydiye çok zengin türlülerden oluşur. İçinde kumaştan altına tatlıdan çereze etten meyveye çok çeşit bulunur. Aydiyenin götürüldüğü evde RAS SENET ve KIDDÊS’ e has zengin yemeklerden oluşan sofralar hazırlanır. Hazırlanan yemeklerin başlıcaları

KİBEYBET: İçli köfte. İçinde et soğan maydanoz ve baharatlar bulunur. Zeytinyağında kızartılan ve sıcak suda haşlanan iki çeşidi vardır.

KURUS: Altta ve üstte et ve bulgurdan oluşan yuvarlak karışımın içinde et soğan maydanoz ve baharatlardan oluşturulan iç konur. Saç üzerinde pişirilerek hazırlanır.

ZİNGİLET: Un hamurunun içine baharatlı et konularak ve zeytinyağında kızartılarak yapılır.

KİBBİ BİSSAYNİY: Tepside köfte.. Altta ve üstte et ve bulgurdan oluşan hamur ortasında et soğan maydanoz ve baharatlardan oluşan karışımdan oluşur.

LEBNİY
: Pirinç pilavından ve yoğurt karışımından oluşur.

ZİLİBİ: Zeytinyağı ile kızartılan ekmek.

DİHEYRUCET:
Bulgur ve et karışımından oluşan lokmaya benzeyen yuvarlak köfte.

Tabi ki böyle önemli günlerde tatlılarda unutulmazdı. Eskiden yılbaşı arifesinde sokaklarda yürürken Kibbi etini inceltmek

için kadınların tokmak ile çıkardıkları TAK ve TUK sesleri duyardık. Yapılan köftelerin bazılarına da bozuk para konurdu. Köftesinde para çıkanların bahtının açık olduğuna inanılırdı. Paralı köfte çocuklara çıkarsa değmeyin keyiflerine.

Eskiden şimdiki gibi buzdolapları yoktu. Pişirilen yemekler sepetlere konur ve tavanlara asılırdı. Kış mevsiminde olduğundan ve zeytinyağı ile pişirildiğinden yemekler bozulmazdı. Zaten sobalar olmadığından evlerin çoğu buzdolabı gibiydi. Ras senet sabahında çocuklar ev ev dolaşırlardı el öperlerken İD MÜBAREK ALEYKÜM ALE KÜL SENET

BİHAYR dediklerinde parayı kaparlardı. Ras senet yaklaşınca çocukların anneleri paraları saklamak için kumaştan yapılmış torbalar yaparlardı.

Bu güzelim adetler maalesef yavaş yavaş unutuluyor çocukların koşuşmasından halkın birbirlerini ziyaret etmelerinden yukarıda saydığımız güzelim yemeklerden çok az şeyler kaldı. Zulüm dolu Firavun devrinin sona erdiği ve hoşgörülü Hz. Musa devrinin başladığı RAS SENET ve bütün varlıkların ibadette Hz. İsa’ya eşlik ettiği KIDDÊS bayramlarını kutlarken bulunduğumuz çağda Firavun’dan aşağı kalmayan zulümle dünyayı kasıp kavuran sömüren zihniyetlerin sona ereceği günleri bayram olarak kutlamanın yakın olması dileğiyle...

(- Alıntı son-)

Bilin ki bunu markalaşmamış bir haber sitesinden aldım tam bir özenti olduk ve cahil kaldık. Tv de dahi Hz. Muhammed'i özerler Hz. Ali'yi överler ama diğer peygamberlerimize değinilmez ki hem ayrım olsun hemde toptan bir inkar olsun! Görüyoruz sonra ne hale düşüyoruz Yüce Allah'ın uyarısını dikkate almadığımız için.O günleri inanın hiç daha önce duymamıştım onlar bir çeşit kutlama farz değil ama onların yerlerini çok daha farklı amaçlara hizmet eden birçok farklı kutlama günleri çıktı. Aksi görüşü olan paylaşırsa sevinirim.

(-Diğer Alıntı-)

Bu resim İsrailogullarının baslarındaki zalim mısır Firavunu II. ramses in cesedinin resmidir.Resim İngiltere-Londra British müzesinde bulunmaktadır. süveyş kanalı acılırken denizin kenarında küçük bir tepecikte bulunmuş ve londraya getirilmiştir.

ALLAH (c.c) Resulu Hz. Musa'nın zamanında ilahlık iddiasında bulunan firavun ölümünden 3 bin sene gecmesine ragmen ALLAH (cc) cesedini ibret olması için cürütmemiştir.

saclarının bir kısmı hala yerindedir. basının bazı azaiarının etleride hala yerindedir.alın kısmında et kalmamıştır. elleri ve ayakları secde eder vaziyettedir.(-Alıntı son-)

Firavun secde etti siz hala neyi bekliyorsunuz ? Allah En Yüce Ve Tek Bağışlayandır.

Burada görüyoruz ki İsrail İngiltere ve Amerika ve diğer işbirlikçi çok tehlikelidir ırkçılığında gereği yoktur ama çok dikkat edilmelidir. Çünkü dikkat edelim İsrail para biriminin değeri Amerikan dolarından yüksektir! (Hiç dikkat ettiniz mi?)

Para değeri : Amerika > İsrail > İngiltere = 3G ! ( 3 Harika ) İngilterenin adı neden Great Britain (Harika BritanyaMüthiş! Beciller ama görmüyoruz herye yayıldılar. Bir ingiliz hiç bir dil öğrenmeden heryerde çalışabiliyor (üstünlük) ile.)

Rus para birimine de dikkat adamlar dünya silah ticaretinde en önde gidenlerden ama para birimleri yerlerde neden mi? Hem gizli desteklerde bunuluyorlar bana göre hemde rus kızlarını kullarak herkesi yoldan çıkartıyorlar bu zevk'i kabul eden ahirette ve bu dünyada azap ve zulmü de kabul edecek bizide tehlikeye atıyorsunuz kendinizce! Allah bizi korur.

Amerikan dolarındaki piramite İsrailin armasındaki eski helak edilmiş impatorluk simgesine. İngiltenin övücü politikalarına çok dikkat etmeliyiz. Ayrıca günümüzde sözde ermeni soykırımı yasasını destekleyenlerde onlardır ortadokslar (zamanında dinden sapmış olanlar) ve bunların büyük çoğunluğunun %50 gibi bır kısmının rusya da olduğunu okumuştum ve son günlerde ne oldu bakın Rus birlikleri sınırda! Bir işaret bekliyorlar..

Allah bizi uyarmıştı. Biz ise televizyondaki kanallara kandık. Bende bilirdim size müzik ile sunumlar yapmayı ama sizi gaza getirip söndürmek yerine biraz düşünmenizi istedim.