İsim:  akvaryum_secimi_nasil_olmalidir.jpg
Görüntüleme: 2
Büyüklük:  61.7 KB (Kilobyte)
Akvaryum hobisine yeni başlayanlar için 70-80 litrelik bir akvaryum çok uygundur. Bu boyuttaki bir akvaryumda canlı doğuranlar veya tetra türleri başarıyla yetiştirilebilir.

Plastik kapaklı akvaryumlar giderek yaygınlaşmaktadır. Bu modellerin bakımı çok kolaydır. Birçoğunda su geçirmez elektrik tesisatı bulunmaktadır. Bazı markalar akvaryumlara uygun ahşap sehpalar da üretmektedir.

Akvaryumu satın alırken camlarda çatlak olup olmadığı kontrol edilmeli silikonla yapıştırılan yüzeylerde hava kabarcığı olmadığından emin olunmalıdır.

Akvaryum hacmi büyüdükçe kullanılan cam kalınlığı artmalıdır. Sağlamlıkta yapım tekniği de önemlidir. Yüksek hacimli akvaryumlarda camların esnemesini engellemek amacıyla cam kuşaklar kullanılır. Bu kuşaklar cetvel şeklindedir. Camlara dik üst kenara yakın olacak şekilde tabana paralel olarak yapıştırılırlar. Ön ve arka cam arasında kuşak koyulması da esnemeyi engelleyecektir.

Akvaryumu koyacağınız yerin sağlamlığından emin olmak gerekir. Evlerimizde kullandığımız mobilyalar yük taşımak için tasarlanmamıştır.