Akvaryum Suyu Akvaryum Suyu Nasıl Hazırlanır? akvaryum balıkları için uygun su nasıl olmalıdır? Öncelikle akvaryum için kullanılan sular bulanık olmayan kokusuz ve renksiz olmalıdır.Genellikle evlerimizdeki musluklardan akan şebeke suları bu koşullara uygundur ve diğer sulara göre(Örn: göl ırmak kaynak ve biriktirilmiş yağmur suları gibi) daha güvenilirdir.Bu nedenle akvaristler tarafından tercih edilirler.Yanlız evlerimizdeki musluklardan akan şebeke sularında da klor ağır metaller ve değişik tuzlar bulunur.Canlıların istedikleri ortamı oluşturabilmek için öncelikle suyu bunlardan arındırmamız gereklidir.

Akvaryumlarımızda istenmeyen ve balıklarımızın ölümüne sebep olan en önemli etken klordur. Özellikle akvaryum hobisine yeni adım atmış olanlarda gördüğümüz toplu balık ölümleri klorlu çeşme suyuyla doldurulmuş akvaryuma canlıların klor giderilmeden salıverilmesinden kaynaklanır.Fakat suyu klordan ayrıştırmak için fazla uğraşmamıza gerek yok.Önemli olan bu olmazsa olmaz bilgiyi hobiye başlamadan evvel edinebilmiş olmak.Temiz bir kovaya yada şişeye(kapağı kapatılmadan) doldurduğumuz musluk suyunu bir hafta dinlendirerek kloru sudan uzaklaştırabiliriz.Bu kadar bekleyemem diyorsanız; dinlendireceğiniz suyu bir hava pompası yada iç filtre yardımıyla hareketlendirebilirsiniz.Bu sayede klor 1-2 günde sudan ayrışacaktır.
Gelelim ağır metallere…Suda bulunan ağır metallerse klora oranla daha tehlikelidir.Eğer su içindeki oranları yüksek ise canlıların vücudunda birikerek balık salyangoz karides ve hatta bitkilerimizin ölümüne sebep olabilirler


Akvaryumlarda Hazır Su Kullanımı;
Su hazırlama işini hızlandırmak için piyasada bulunan su hazırlayıcılarından yararlanabilirsiniz.Örneğin sera tetra seachem gibi markaların ürünleri kalitelidir.Bu ürünler sudaki ağır metalleri bağlarlar.Ayrıca kloru ve çözülmemiş tuzları nötralize ederler.İçeriğinde bulunan B1 vitaminleri gibi destek maddeleriyle balıkların strese girmemeleri için katkıda bulunacak şekilde üretilmişlerdir.


Akvaryumculukta çoğu zaman şebeke suları dinlendirilerek kullanılmaktadır. Bu suların kimyasal özellikleri insan sağlığı ve tesisat sisteminin zarar görmemesi amacıyla belli bir aralıkta tutulur. Artezyen ve kuyu sularında çoğu zaman böyle bir kontrol mekanizması bulunmaz.
Kaynağı ne olursa olsun kullandığımız su besleyeceğimiz balık türleri için uygun olmayabilir.
Piyasada yaygın olarak satılan pek çok balık türü ortalama su koşullarında yaşayabilir. Ancak özellikle çiklitlerin popüler olmasıyla birlikte balıkların ihtiyacına uygun "su hazırlama" eğilimi ortaya çıkmıştır.

Besleyeceğimiz balıkları belirlerken kullanacağımız suyun özelliklerini bilmek çok önemlidir. Bazı sular fazladan bir işlem gerektirmeksizin belli türler için ideal olabilir. Tersine bazı suları hazırlamak için verilecek çaba akvaryumdan alınan zevki azaltacak düzeyde olabilir. Bu nedenle su analizi yapmak faydalıdır.

Akvaryumun derinliği ve su miktarı balıkların sayı ve büyüklükleriyle orantılı olmalıdır.Dar su alanı olan akvaryumlarda balıklar oksijensiz kalabilirler.Bu gibi durumlarda balıklar su yüzeyine toplanırlar.Genelde 2.5 cm lik bir balığa 150 cm² su yüzeyi hesaplanır.Balığın kendisini rahat hissetmesi için 5 cm lik bir balığa 1.5 lt lik su gerekir.
Akvaryumlarda oksijen dengesini sağlamak için bir dereceye kadar bitkilerden yararlanılabilir.Yeteri kadar bitkilendirilmiş bir akvaryum oksijen bakımından zengindir ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.Bitkiler ancak yeterli ışık alırlarsa oksijen verirleryeteri kadar ışıklandırılmamış akvaryum bitkileri karbındioksit salacakları için balıklarınız tehlikede olabilirlersürekli yetersiz ışıkta kalan bitkiler çürüme yapacak bunun sonucuda akvaryum suyu balıklarınız için zehirli bir ortam haline gelecektir.Akvaryumunuza bitkiler vasıtası ile oksijen sağlamayı düşünüyorsanız bitkiler hakkında yeterli bilgiye sahip olmanız gerekmektedir.


Tatlısu akvaryumlarında suyun kararlılık kapasitesini etkileyen temel maddeler su içerisindeki çözülmüş karbonat ve bikarbonatlardır. Bundan dolayıda kararlılık kapasitesi yerine “karbonat sertliği”(KH) “alkanite” gibi terimler de zaman zaman kullanılmaktadır. Teknik olarak aynı olmamakla birlikte akvaryumculukta pratik olarak eşdeğer kabul edebiliriz.

Akvaryumunuzun kararlılık kapasite ihtiyacı ne olmalıdır? Çoğu akvaryum test kitleri KH ölçmektedir. Yüksek KH değeri suyunuzun pH değişikliklerine daha dirençli olduğunu gösterir. Zaman içerisinde suda pH değerinin oynamaması için suyun yeterli KH değerine sahip olması gerekmektedir. Eğer KH değeriniz 4.5 altındaysa akvaryumunuzun pH değerine dikkat etmeniz gerekir (haftalık olarak pH değerinizin sabit olup olmadığını test ediniz). Periyodik olarak su değiştirmeyi ihmal ettiğiniz zamanlarda bu oldukça önemlidir. Zaman içerisinde nitrojen çevriminin bir ürünü olan nitrat suyu düşük pH seviyelerine çekecektir. Böyle bir durumdaki pH değişikliği sudaki nitrat miktarına ve suyun KH değerine bağlı olarak değişmektedir. pH değeriniz aylık olarak 0.2 değerinde düşmekteyse iki şey yapabilirsiniz: suyun KH değerini yükseltmek veya periyodik olarak akvaryum suyunun belli oranlarda değiştirilmesi (sağlıklı olanı ikinci yöntemdir ). KH değeri balıkları etkilemez bundan dolayı da balık türlerine göre KH değeri belirlenmemiştir.

Suyun Yumuşatılması

Bazı balık türleri (diskus melek kardinal tetra neon vs) yumuşak suyu severler. Sert suda yaşamlarını sürdürebilselerde üretim söz konusuysa yumuşak suya ihtiyaçları vardır.

Evlerimizde kullandığımız içme suyu hazırlamak için kullandığımız su yumuşatma cihazları iyon değişim sistemiyle çalışmaktadırlar. Bu cihazların içerisinde bulunan reçine sudaki magnezyum ve kalsiyum iyonlarını alırlar ve bunun yerine suya sodyum iyonu bırakırlar. Teknik olarak yumuşak su elde etmiş olduğunuz halde yumuşak suda yaşayan türler sodyumdan da hoşlanmazlar. Bundan dolayıda bu tarz su yumuşatma cihazları akvaryumlar için uygun değildir.

Yumuşak su elde etmenin en iyi ve en pratik yöntemi “ters osmos arıtma sistemi” kullanmaktır. Bu sistemlerin en basit olanları (evde kullanılan sistemler) bir mekanik partikül filtresi (genellikle 5 mikron) onun arkasında sudaki klor klorominleri yoketmek için aktif karbon filtre ve devamında ters osmos prosesinin oluştuğu membran filtre bulunmaktadır. Bu tarz bir fitrasyonla saf suya yakın (%96-99 saf) su elde edebilirsiniz. Bu tarz bir fitrasyon sudaki kalsiyum magnezyum karbonat hemen hemen bütün elementler sudaki parazitler diğer organik maddeleri geçirmeyerek safa yakın bir su elde eder. Daha öncede belirtildiği gibi saf su akvaryumda kullanılmaz. En pratik yöntem klor klorominlerden arındırılmış çeşme suyunun belli oranlarda aşılanmasıdır. Bir diğer yöntem ise kalsiyum karbonat sodyum bikarbonat magnezyum sülfat gibi kimyasallar ekleyerek suyun sertliğinin ayarlanmasıdır.