Discus Beslenmesi Yem Türleri Yavru Discus Beslenmesi-Bakımı Discuslar belirgin yiyeceklere alıştırılabilirler. Bunları Tetra mın tabletlerine alıştırmakta mümkündür. Ancak Tetra yavaşça suya ınen parçalardan oluşan 1 discus yiyeceği geliştirmiştir. Bu hem gıda değeri açısından hemde balığın suyun ıçinde beslenmesi açısından önemlidir.

Ancak yeni yakalanmış 1 discusa bu yiyecekler verildiğinde derhal almayacaktır.bir karışım hazırlanıp böyle verilmelidir.tabii yeni yakalanan 1 discusu domastik olanların yanına koyup böylece beslemek fazla daha ıyiydir.yiyecek verilirken diğerleriyle beraber yemi alamayan discus hasta demektir.

Büyük 1 discus diğer hangi yiyeceklerle beslenebilir?

Tetra min taneleri ve Tetra discus foodlar dışında 1 de Tetra Tip denilen dondurulumuş ve kurutulmuş yiyecek tabletleri de vardır. bu gerçekten tavsiye edilen 1 yiyecek türüdür.discuslar bunu basitçe kabul edecektir.tetra Tibler ayrıca tedavi amacıyla da kullanılabilirler.ilaç ve su karıştırılıp bir gece dinlenmeye bırakılırlar kuruduktan sonra verilirler.böylece tetra tip yemeyi seven 1 discus ılacını da basitçe alabilecektir.tetra Medicated Food da 1 başka tedavi yöntemidir.

Önerilmesine karşın yiyecek olarak Tubifex kurtları da vardır.bunlar suyu kirletir ve ağır metaller ıhtiva ederler. bu yüzden yiyecek olarak verilmeleri zararlıdır.büyük discuslara suyun üzerindde yüzendonmuş ve kurutulmuş sivri sinek lavraları verilebilir.ancak discuslar kırmızı çeşitleri tercih ederler.fakat kara ve ak lavralar daha besleyici olduklarından bunlara alıştırmak gerekir.bir diğer yiyecek de dana yüreğidir.

Sinir ve yağları alınmış kalp ufak parçalara doğranarak verilir.gerektiğinde 1 parça sığır kalbi sebze ya da findık üzerine konularak sunulabilir.eğer kalp kurtlarla karıtırılmışsa balık bunu seyrek alacaktır.ayrıca dondurulmadan evvel vitamin ya da minerallerle zenginleştirilebilir.multi vitaminler ya da mineraller şırınga ıle ete verilip sonra et dondurulabilir.

Diğer 1 olasılıkta yağı yürekten almak ve ufak parçalara ayırıp mikserde öğütmek sonra da balığın büyüklüğüne göre ayırıp vermektir.bu ete Osspulvit yada benzeri multi vitamin mineralleri katılabilir.kıyılıp haşlanmış ısanak yumurta sarısı ve acısız kırmızı biber eklenebiir.sonra karışım plastik 1 torbaya konulur.karışım ınce 1 tabaka halinde yayılır böylece tabaka donduktan sonra basitçe küpler halinde kesilebilir.donmuş kurutulmuş sivrisinek lavraları bu karışıma katıabilir.lavralar sonradan yemi emecek ve akvaryum ıçine kalp parçalarıyla beraber basitçe yenilmek üzere dağılacaklarıdr.


Bir başka discus yiyeceği de Enchytraea’dır.Bu kurtlaru kendiniz üretebilirsiniz.bu fazla sevilen 1 yiyecektir ve dişininyumurtlaması açısından faydalıdır.ancak fazla yağlı olduğundan belirgin miktarlarda verilmelidir.bu kurtlar yavru discuslar ıçinde kullanılabilirler.kurtlar albüminli maddelerle beslenirlerse ıktisat balık bu yoldan albümin alabilir.enchytraea kültürüne vitamin tozu da katılabilir.su sinekleri yavru discuslarca sevilirler.ancak aka discuslar bunları tercih etmezler.discus’a yeni 1 cin yemverilirken bakıcı ılk evvel bunu günlük olarak azar azar daha sonra miktarı artırarak vermelidir.büyük 1 discus günde 3-4 defa beslenmelidir.azar azar fakat sık yem verin.kuru yemler sabah ya da akşam üstü donmuş yiyecekler daha geç verilmelidir.sabahları yem vermeden evvel en az 15 dakika ıçin balığın kendine gelmesi beklenmelidir.akvaryum ışıkları yakıldıktan derhal sonra yemeyeceklerdir.ilk evvel renkleri canlanmalı gözleri diri 1 durum almalıdır. Şayet böyle değilse balık kendine gelmemiş demektir.
YAVRU DİSCUS BESLENMESİ:

Yavru discuslarda yetişkinlerin yedikleri yiyeceklei yiyebilirler.yavru discuslar günde 1 kaç defa beslenirler.bu ne kadar sık olursa okadar ıyidir.

Discuslar evde besleniyorlarsa yavru discusu aç bırakmak tehlikeli olur.birisi en azından günde 2 defa yavrular beslemelidir.bu vaziyet 2 haftalık oluncaya kadar devam eder.üyüyünce günde 1 defa beslemek yeterli olacaktır. Erişkin 1 discus 1 hafta aç kalabilir.ama kalmasa daha ıyidir.bir taile gitmeden evvel balık 1 kaç gün ıçin daha çok yemle beslenir.

Kynk: pet34

Discus Yavrularının Büyütülmesi

Discus beslemek ve büyütmek eşsiz olaylardır. Yavru discus’u büyütmek oldukça zahmetli 1 ıştir. Büyütülen yavru 6-8 haftalık olduktan sonra satılmaktadır. Ayrıca discus yetişkin 1 hale yani 9-12 aylık 1 hale gelinceye kadar bakılır.küçük discus’lar genellikle sekiz haftalık olduklarında satılırlar. Bu kısa devrede fazla ıyi bakmak gerekir.

düzenli 1 şekilde suyun kısmen değiştirlmesi önemlidir. Akvaryumdaki nitrat artışını engellemek ve dengede tutmak ta gerekir. Bunun ıçin de 1 nitrat filtresi gereklidir. Nitratın çok olduğu 1 tankta discus gelişemez.bu balıkların gündebir kaç defa beslenmesi gerekir.


Yavruların metabolizma ıhtiyaçları fazladır.suyun fazla temiz olması ve artıklardan arıtılmasıda da önemlidir.her gün yapılan su değişimiyle bu sağlanabilir. Balıklar daha katı mesela; mineral bakımından daha varlıklı sularda daha ıyi büyürler. 10 Derecenin üzerindeki umumi sertlik derecesi yeterli olacaktır. Katı sularda ph derecesi sabit kalır.böylece ph’ın artışı ve azalışını denetim altında tutmak mümkünolacaktır.suyun niteliğinin ıyiolması her zaman göz önünde tutulmalıdır.iyi ve müsait birşekilde bakılan yavru acele büyüyecektir.

solungaçlarının ziyan görmesiyavru discus ıçin ağırbaşlı 1 problemdir.bu durumun sebepi hala anlaşılamamıştır. iki teori bulunmaktadır.birincisi ufak 1 akvaryum ve kirli suyun balığın yeterli oksijeni alamamasına sebep olduğu düşüncesidir.balık akvaryumda süratle solumakda bu da solungaçlara ziyan vermektedir.solungaçların ıltihaplanması bunun belirtisidir.

ikinci teoriise yavru balığın gereken vitamin ve minerallleri alamamasıdır.bu da olabilir.çünkü yavru balıklar 3 haftalık olduklarında ten sekrasyonu dışında yalnızca artemia yerler. Bu durumda artemia kültürüne vitamin katılmalıdır.her 1 kültür şişesine 20 saat sonra artemia( çoğaltılırken) vitamin konmalıdır.(bir damla multivitamin solusyonu katılır.) Az miktarda mineral koymakta yeterli olacaktır.