Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Melek Balığının Üremesi Ve Melek Balığı Hakkında Bilgiler


  Melek Balığının Üremesi Ve Melek Balığı Hakkında Bilgiler
  Çoğunlukla melek balıkları eşlerini kendileri seçer ve çift olarak diğer meleklerden ayrı bölgede yüzerler. Ancak karma akvaryumlarda eş seçiminde öncelik baskın erkeğindir. Dişisini o belirler ve başka eşlerin erkeklerini sindirip bunların dişileri üzerinde hakimiyet kurabilirler. Sadece üretim amaçlı olarak da karşıt cinsten melek balıkları bir araya getirilebilir. Yani eşlerin seçimi akvaryum sahibin tarafından da yapılabilir. Üreme içgüdüsü ile hareket eden balıklar bu durumda da çoğunlukla sorunsuz bir şekilde üreyeceklerdir.

  Melek balıkları yavrularına bakan türlerdir. Bu nedenle eğer yavrular ebebeynleri tarafından bakılması isteniyor ise damızlık eşler mutlaka en az 50lt hacminde ayrı bir akvaryuma alınmalıdır. Karma akvaryumlarda yavrular yumurtlalar diğer balıkların saldırılarına maruz kalacaklardır. Eşler çok kızgın olduklarında kendi yumurtalarını da yiyebilirler. Bu olay genellikle karma akvaryumlarda görülür. Eş balıkları ayırmak pek çok sorunun kendiliğinden ortadan kalkması için tercih edilmelidir.  Eşleşen melekler 15-20 gün arayla ortalama 400-500 civarında yumurta verirler. Üreme faaliyetleri tüm yıla yayılsa da genellikle kış aylarında balıkların dinlendikleri görülmektedir. Günlerin uzamaya başlaması ile birlikte eşleşme hareketliliği de artar. Ancak iyi ışıklandırılmış ve sürekli 26-28C0 arasına sabitlenen su ısısı ile kışın da balıklardan yavru almak mümkün olabilmektedir. Uzun süre yumurta veren ve dinlenmelerine izin verilmeyen dişilerin beslenmelerine dikkat edilmelidir.  Yumurtlama alanı dikey ve pürüzsüz yüzeylerdir. Damızlık eşler genellikle bu bölgeden ayrılmaz ve yumurtlamadan 1-2 gün öncesinden yüzeyi temizlemeye başlarlar. Yumurtlama alanı geniş bir bitki yaprağı filtre borusu hatta akvaryum camı olabileceği gibi balıkların sürekli dolaştıkları alanlara yerleştirilecek düz bir taş asılacak eski bir plak plastik bir boru parçası veya suni üreme hunileri de kullanılabilir. Yüzey seçimi akvaryumcunun elindeki malzemelere bağlıdır.
  Yumurtlamaya hazır çiflerde üreme tüpleri dışarı çıkar. Dişi balıkların üreme tüpleri erkeklerinkinden daha uzun olduğundan bu anda kesin bir cinsiyet ayrımı yapmak mümkün olabilir. Yumurtlama akşam üzeri başlar ve yaklaşık olarak 15 saat sürer. Yumurtlama süresince eşlerin rahatsız edilmemesi amacıyla akvaryumun bu kısmı kağıtla kaplanabilir. Eşler ne kadar sakin ve rahat yumurta döküp bunları döllerse yavru elde etme verimi de o kadar yüksek olacaktır. stresli bir ortamda erkek ve dişinin ilgisi dağılacağı için bazı yumurtalar dişinin karnından suya dağılacak taşa yapışan yumurtaların bir kısmı ise erkek tarafından döllenmeyecekir. Yumurtlama bitince üretimin şekline göre ya yumurtalar başka bir yere alınır yada eşlerin yanında bırakılır. Eşlerin yanında bırakılan yumurtalar çoğunlukla dişi balık tarafından bakılır yumurtaları sürekli olarak yüzgeçleri ile su akımı verir ağzıyla yumurtaları temizler küflenenleri ayırır. Erkek ise genellikle yumurtalarla ilgilenen dişiyi kollar ve arada o da yumurtalara bakar. Dişi tekrar yumurtlamaya hazır hale gelince yavrular ayrılmalıdır yoksa anne baba kızgınlıklarından kendi yavrularını yiyebilirler.  Akvayum ortamında üreyen balıklarımızın da aynı içgüdü ile hareket ettikleri şüphesizdir. Ancak suni ortamda eşlerin üremelerine müdahele edilerek yumurtalarının yanlarından alınması balıkların istediği bir durum değildir.Yumurtaları alınan eşler bu içgüdülerini tatmin edemezler birşeylerin eksikliğini sürekli hissedeceklerdir. Uzun vadede bu durum eşler arasında ciddi kavgaların görülmesine yol açabilir. Bu bağlamda amatör olarak üretim yaparken balıklarımızı belirli aralıklarla yavruları ile bırakmanın onlar için daha sağlıklı olacağını unutmayalım.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Adı gibi melekmiş.
  bK

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Erkek balıklar bile ataerkil.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş