Akvaryumlarda Faydalı Salyangozlar Özellikleri ve Üretimi...Akvaryumlarda hangi tür salyangozlar faydalı olur? Akvaryumlarımız için doğru salyangoz türünü bulmak için biraz araştırma yapalım bunun için bir kaç kriteri göz önüne almakta fayda vardır:
Salyangoz ne kadar büyüyecek?
Üreme oranı nedir?
Ne yiyorlar?
Adi Tatlısu salyangozu – Günümüzde tatlı su akvaryumlarında en yaygın olarak bulunan salyangoz türüdür. Bazı akvaristler bu salyangozu sevselerde aşırı üremeleri yüzünden oldukça rahatsız edici noktaya gelebilirler.

Adi Salyangoz Özellikleri:

Boyut – Bu salyangoz küçük ve 1 cm uzunluğa kadar büyüyebilir.


Üreme Oranı – Bu salyangoz hermaphroditic kabul edilir böylece sadece bir koloni başlatmak için sadece 1 adet salyangoz yeterli olacaktır. Üreme hızları kontrol edilemez noktalara varır.

Ne yerler – Salyangozlar akvaryumlarda bulunan artık yemleri ölü balıkları yosunları yediklerinden dolayı oldukça faydalıdırlar ayrıca bu dengeyi iyi sağladıkları için nitrit oluşumunu ve nitrat azaltılmasında fayda sağlarlar.
Nertite Salyangoz - Bu salyangozun bir çok türü vardır. Tatlı su ve tuzlu suda yaşayan türleri bulunur. Farklı renk ve desen varsyasyonlarına sahiptirler.

Özellikleri;

Boyut – Nerite salyangozu da adi salyangoz gibi çok fazla büyümezler.


Üreme Oranı – Dişi ve erkek olarak çiftleşerek ürerler adi salyangoz kadar hızlı üremeye sahip değillerdir. Tatlı su da üremeleri zordur.Beslenme -Yosun ağırlıklı beslenirler.
Gizem Salyangoz – Gizem salyangoz Apple salyangoz ilişkilidir. Onlar Gizem salyangoz denir neden birkaç teori vardır. Bir teoriye göre diğer tüm salyangoz su hattı altında yumurtalarını zaman onların yumurtalarını su hattı üstünde yatıyordu niye bilmiyoruz. Başka bir düşünce onların gizemini salyangoz adı neden bir sır olmasıdır.

İşte onların nitelikleri şunlardır:

Boyut – Bu 3 cm boyutuna kadar büyüyebilir büyük tatlı su salyangozları biridir.


Üreme Oranı – Eğer üreme için hem bir kadın ve erkek salyangoz gerekecektir çünkü Onların üreme Burçtan salyangoz kadar hızlı değildir.


Beslenme- Salyangozlar akvaryumlarda bulunan artık yemleri ölü balıkları yosunları yediklerinden dolayı oldukça faydalıdırlar ayrıca bu dengeyi iyi sağladıkları için nitrit oluşumunu ve nitrat azaltılmasında fayda sağlarlar.

kynk: pet34