Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Akvaryum Balıkları Hastalıkları Neden Olur? Akvaryum Balıklarının Hastalıkları  Balık Hastalıkları Akvaryum Balıkları Hastalıkları Belirtileri Nedenleri Akvaryumda Balıklar Neden Hasta Olur ? Hangi ilaçlar nasıl kullanılır tedavileri...


  Balıkların hasta olmalarının bir çok sebebi vardır. Bunların başında kötü su şartları ve dengesiz beslenme gelmektedir. Balıklarda tıpkı diğer canlılar gibi kötü ortam koşullarından yoğun şekilde etkilenirler. Akvaryum suyunuz olması gerektiğinden daha kötü ise balıklarınız hızlı bir şekilde hastalanacaklardır.


  Stres balıkların hastalanmalarını sağlayan etken bir faktördür. Strese giren balık kısa sürede bir takım hastalıklara açık hale gelecektir. Ayrıca yetersiz ve kötü beslenme de aynı zamanda balıkları hasta eden faktörlerdendir.

  Başka bir akvaryumdan alınan hastalıklı veya hastalık taşıyıcı balıklarında akvaryumunuza dahil edilmeleri balıklarınızın hastalanmalarında etken rol oynayacaktır.

  Ani ısı değişimleri de bir takım hastalıkları peşinde getirmektedir.

  Ayrıca dışarıdan akvaryuma konulan hijyenik olmayan aksesuarlarda hastalıklara davetiye çıkartmaktadır.

  Beyaz Benek Hastalığı

  Beyaz benek Ciliaten parazit ailesinden bir bakteri çeşididir. Bilimsel adı ichthyophthirius multifiliis olarak geçmektedir. Akvaristler arasında Ichthyo veya beyaz benek olarak adlandırılır.

  Teşhis etmek: Balık vücüdu üzerinde (derisinde) oluşmuş ve yayılmış yayılmış beyaz noktacıklar oarak görünmektedir. Deri mukozası mat bir renk alır.

  Sebepleri: Akvaryum ısısında oluşan ani değişimler hijyenik olmayan çevre ortamı bilinçsizce yapılan su değişimleri akvaryum temizliğinin düzenli olarak yapılmaması akvaryum su değerlerinin kötü olması hastalık sebepleridir.

  Ichthyophthirius multifiliis (beyaz benek) parazitler akvaryumlarda ve havuz balıklarında yaygın şekilde görünen ve çok hızlı yayılan bir parazit çeşididir. Bu parazitler suda 3°C – 30°C arası sıcaklıklarda yaşar ürer ve yayılırlar.

  Akvaryum suyunun gerektiği kadar temmiz olmaması bu parazitlerin diğer balıklara da geçmelerini tetikler. Bulaşıcı değildir ve balıkta huzursuzluğa sebep olur. Balık ilk önceleri normal olarak görünse bile daha sonra akvaryum zeminine kuma kayalara ve ağaç köklerine sürtünme hareketleri yapar.

  Bu hareketler balığınızın huzursuzluk içerisinde olduğunu parazitlerin balığa vermiş olduğu kaşıntı sebebiyle balığın parazitlerden kurtulmak için yapmış olduğu hareketler olarak görünür. Balık normal yüzerken bazen hiç olmadığı kadar birden hızlanır bu hareket sanki balik derisine iğnemsi batmalar gibi hisseden balığın kaçma hareketidir.

  Akvaryum kumuna yada diğer dekorlara sürtünen balık bu durumda akvaryumun her yerine bu paraziti yaymış olur. Bu durumda diğer balıklarınızın bu parazite yakalanma olasılığı artacaktır.

  2005 senesinden itibaren bilim adamları Ciliaten ailesine mensup olan Ichthyo (beyaz benek) parazitlerinin karakteristik yapılarını arastırmış savunma özelliklerini çözmüşlerdir. Ama bu durumun Ichthyo parazitlerinin karakter yapılarını değiştirmeyecegi anlamına gelmemelidir. Ichthyo parazitlerinin şu anda bilinen 5 çesiti vardır bu türlerin davranış ve yayılma şekilleri hemen hemen birbirleri ile aynıdır.

  Tedavi etme yöntemleri:

  Ichthyo parazitleri hiç bir zaman yok edilmez ancak tamamen etkisiz hale getirilerek kontrol altında tutulur yani parazitin yaşam döngüsü yavaşlatılır.

  Eğer su değişimlerinde su düzenleyiciler kullanmıyorsanız hatayı en baştan işlemişsiniz demektir. Suya katılan su düzenleyiciler sadece suda bulunan ağır metalleri yok etmekle kalmamakla beraver balıklarınızın mukozasında bir zırh oluşturarak gelecek olan parazitleri kalkanlar (önemli biçimdee önlerler) düzenleyiciler suda olan zararlı bakterileri maksimum seviyede etkisiz hale getirerek balıklarınızın stressiz yasamaşına yardımcı olur.

  Tedaviye başlanmadann önce %30-%50 aralığında su değişimi yapmalıyız. İç ve dış filtreyi kesinlikle temizlemeyin. İlk etapta akvaryuma yerlesmiş olan parazitin ortamda yayılmasını önlemek için preparat atılır (Akvaryumdaki litreye göre kullanma kilavuzunda önerilen dozda) Aktif karbon varsa filtreden çikartılır UV cihazı bulunuyorsa kapatılmalıdır. Varsa CO2 karbondioksit ünitesi de kapatılır.

  Akvaryum sıcaklığını kademeli olarak 31°C-32°C derceye çıkartmalıyız. Litre başına 1 çay kaşığı iyotsuz kaya tuzu ekleyiniz. ilaç olarak ilk etapta sera baktopur® veya muadili ürünlerden eklenir (kullanma kılavuzundaki dozlarda kullanılmalıdır).

  Sonra Sera cryptopur (kullanma kılavuzundaki önerilen dozlarda kullanılmalıdır.) Akvaryumunuzda bulunan balıklarda beyaz benek hastalığı çok yayılmış ise tedaviye devam edilmelidir. ilaçları akvaryuma ekledikten 8 saat sonra mevcut akvaryum suyunun sıcaklığını normal seviyeye getirmelisiniz.

  Verilecek Ilaclar: Sera cryptopur + sera costapur

  Tatlı ve tuzlu su balıklarında görülen Ichthyophthirius (beyaz benek) ve Costia Chilodonella ve Trichodina gibi diğer deri parazitlerine karşı yaygın bir tedavi şeklidir.

  Pulsuz balıkların (çöpçü balıklar ve botyalar) Ichthyophthirius istilâsına uğraması bu balıkları hem zayıflatır hem de tehlikeye atar. Suyun içindeki organik (hümik maddeler) ve inorganik (su sertliği oluşturanlar) maddeler tedaviyi olumsuz etkileyebilir. Dolayısıyla tedavi öncesinde kısmi su değişimi gerekir.
  Kuyruk Erimesi

  Teşhis: Balığın kuyruğunda ve ağız etrafında bulunan beyaz renkli dökülmüş parçalanmış kuyruk veya beyazlamış pamuklanmış ağız. Erimeye başlayan ve kanlan kuyruk dökülmesi.

  Türkçede pamuk hastalığıda (ingilizcede Cotton-Wool Disease) denilir.
  Hastalığın Tanımlanması: Hastalık kuyruk dökülmesi adı ile anılmasına rağmen balığın ağızında ve çevresinde yaygınlaşan bir hastalıktır. Balıkta görülen kuyruk dökülmesi doğru ilaç kullanıldığında çok çabuk sonuç verir.

  Balık ayrı bir yere alınarak iki hafta süre ile tedavisi yapılır. Su kalitesinin yeterli olmadığı durumlarda bu hastalık meydana çıkar.

  Erreger adını verilen bakteriler bu hastalığı yaymaktadır. Temelinde Aeromonas ve Pseudomonas’ lar olarak adlandırılan ve akvaryumlarda hızla yayılan bakteri grubundandırlar. Karbon sertligi (KH) pH (pH değeri) Amonyum (NH4) /Amonyak (NH3) ve Niitrit (NO2). değerlerinin kontrol edilmesi oldukça önemlidir.

  Kullanılacak İlaçlar : Sera Baktopur Sera Baktopur direct

  Tedavide 10 Litre suya 2 çorba kaşığı oranında kalın tuz eklenmiş 5 dakikalık sürelerdeki tuz banyolarının önemi çok büyüktür.

  Ayrıca hasta balığı karantina akvaryumuna alarak ısıyı 29-30 dereceye ayarlayınız akvaryum bol şekilde havalandırılmalı 10lt. 2 çay kaşığı oranında kalın tuz atılmalı ve ilaç olarak sera baktopur ve benzeri ilaçlar ile tedavi sağlanmalıdır.

  kynk: pet34

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Neyse ki anlaşılıyor. İçten birşey olsa anlaşılması da zor olurdu.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş