Akvaryum Balıkları - İki Renkli Ateş Kuyruk (Epalzeorhynchos Bicolor) Bakımı Beslenmesi Özellikleri İki Renkli Ateşbalığı resimleri bilgileri
Cinsiyet ayrımı: Erkekte cinsel olgunluk çizgisi belirgin bir biçimdedir. Dişide sırt yüzgeci bitiminde sivrilik bulunur. Bu sivrilik balıkta saga doğru yatmıs şekildedir.

Beslenme: Bitkisel besinler (yosun salata vb.) canlı ve kuru yemler

Üreme: Üretilmeleri çok zor balıklar arasındadır. Akvaryumda sosyal davranışları geliştikçe 500 l. veya 1000 litrelik akvaryumlarda fazla güçlü olmayan (sisli) bir aydınlatma ve su degerleri 1° KH altında olması gerekmektedir. Bu çok zordur işte bunun için nesli tükenmekte olan balıklar arasında kırmızı listeye girmiştir. Yavrular artemia ve yosun ile beslenmelidir.

Yaşama ortamı: 1952 yılında Akvaryum Hamburg tarafından incelenmiş sosyal davranışları araştırılmıştır. Epalzeorhynchos bicolor biotop olarak (doğal ortamında) sert su degerleri ve yumuşak olan zeminde akarsularda yaşarlar. Akvaryumda alt ve orta sevide yüzerler akvaryumda serbest yüzme alanına çok ihtiyaç duyarlar.

Epalzeorhynchos bicolor eğer akvaryuma yetişkin olarak konulursa agresiv olur ama gruplar halinde yavru iken akvaryumda tutulmaları bir sorun çıkartmaz. Akvaryumda 5 lik gruplar halinde tutularak sosyal davranışları geliştirilir. Akvaryumunuzda saklanma yerleri varsa bir de bu balığı rahat bırakırsanız harika bir uyum yaratır.