Akvaryum Balıkları - Cyprinidae (Sazangiller) Özellikleri Resimleri


Bu balık Türleri kendi aralarında iki kisma ayrılırlar Sazansılar Sazangiller. Sazangiller Sazansılar (eng. carp like fishes) ailesinin bir alt takımını olustururlar.

çok sayıda tatlısu balık türlerini kapsayan ve Cypriniformes takımına ait olan bir balık familyası. Bu takımda japon balıkları da bulunur.

Adını en tanınmış üyesi olan sazan balığından alan sazangiller familyası yaklaşık 2000 balık türü ile en büyük balık familyasıdan biridir. Aralarında 10 cm'yi geçmeyenleride vardır 2 metreye kadar varanlarıda. Bu familyaya ait balıklar Kuzey Amerika Avrupa Afrika ve Asya'da bulunurlar.

Bu familyadaki balıkların ortak özellikleri çenelerinde dişleri bulunmadığı ama bunun yerine kursak kemiklerinin üstünde dişe benzer uzantılar bulunmasıdır (bunlar ayrıca birbirlerine çok benzeyen sazangiller türlerini birbirlerinden ayır etmek için incelenir). Tam gelişmiş bir mideleri yoktur sadece bazen incelen ve kalınlaşan bir bağırsakları vardır.
Sazansılar (Cypriniformes)

ışınsal yüzgeçliler (Actinopterygii) sınıfına ait büyük bir balık takımı. Farklı iklimlere başarılı bir şekilde ayak uydurmuş çok sayıda türleri mevcuttur.

Ortak özellikleri: Çenelerinde diş bulunmaz ama kursaklarında dişe benzer kemik çıkıntıları vardır. Ağızlarını dışarıya doğru kıvırabilirler. Çoğunun dudaklarında bıyıkları bulunur.

Yüzgeçleri çok iyi gelişmiştir ve yağ yüzgeçleri yoktur.
Çoğu pullarla kaplıdır.

Solungaçlarının ve kafalarının üzerinde pulları yoktur.
Yüzme keseleri bazı incelen kesimleri ile ama tamamen bölünük olmayarak iki ya da üç bölüme ayrıktır.

Ayrıca: Dünyanın en küçük balığı Cypriniformes takımına aittir: Paedocypris progenetica adlı balık sadece 8 mm büyüklüğüne ulaşır. 2005 yılında bulunan ve ilk kez 2006 yılında bilimsel tarifi edilen bu balık bundan önceki Dünya' nın en küçük balığı olan Schindleria brevipinguis' un unvanını elinden almıştır.

Kaynak akvaryumculukbiz