Akvaryum balıklarının hastalanmasının temel nedeni düşük su kalitesidir. Isı pHamonyanitritnitrat seviyelerinin istenilen düzeylerde tutulamaması balıkların bağışıklık sistemini çökertiye uğratır. Eğer akvaryumunuzda bir hastalık belirtisiyle karşılaşırsanız ilk olarak suyu test ediniz .Her hangi bir ilaç kullanmadan önce bu değerlerden emin olunuz.İyi bir su kalitesi ve doğru beslenme hastalıklardan korunmanın en iyi yoludur.

Oluşabilecek bu hastalıkları tedavi etmenin en iyi yolu akvaryumun dışında bir -karantina- akvaryumu hazırlamaktır. Bunun hastalığın akvaryumda yayılmasını engelleme faydası bir yana kullanacağınız ilaçlardan akvaryumdaki omurgasızların zehirlenmemesi için gereklidir .Ayrıca akvaryumda kullanacağınız ilaç filtre ve çakıllar tarafından emilir ve etkisi azalir. İlaçla işiniz bittiğinde de onu akvaryumdan atmak için uğraşmamış olursunuz.

İlaçları kullanırken üreticilerin talimatlarını mutlaka dikkate alınız .Az bir doz kullanmak işe yaramayacaktır ya da çok doz kullanmak zararlı sonuçlar doğurabilir.

İlaçın akvaryumun içinde uygulandığı durumlar da aktif kömürün ve ozonizör gibi medyaların kullanılmaması yerinde olur aktif kömür ilacı emer ozonizör de bazı ilaçlarla tepkimeye girebilir .

İlacı akvaryum içinde kullandıysanız tedavi sonrası aktif kömürle bir süre suyu temizleyiniz (bir hafta kadar ) sonra bu aktif kömürü filtreden çıkarınız % 30 kadar bir su değişikliği de yararlı olur.

Aşağıdaki şema belirtilerden yola çıkarak hastalığı teşhis edebilmeniz için oluşturuldu. Lütfen emin olmadığınız durumlarda bir uzmana danışınız.

Anahtar:
Hastalık Adları (1) Beyaz benek/ik
(2) Marine kadife
(3) Siyah benek
(4) Solungaç/deri paraziti
(5) barsak kurtları

Mikroskopik enfeksiyonlar

(7) Yüzgeç çürümesi -- tüberkloz
--(9) Vibriosis
(10) Lymphocystis
(11) Ichthyophonus
(12) baş & yanal hat erimesi
(13) Zehirlenme -

belirtiler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 hızlı soluma titreme renklerdeki değişiklik beyaz kabuklar donuk gözler yüzme bozuklukları yüzgeç çürümesi Ulserler/yaralar yem yememe 'gözlerin fırlaması' karındaki şişlikler zayıflama gözle görülür beyaz benekler " siyah benekler siğil tümör/şişiklikler kızarık bölge halsizlik tırtıklı deri deride kurtçuklar olası belirtiler kesin belirtiler