Çift hazır olduğunda kur yapmaya başlar ve dişi bir yumurta bırakır erkek bu yumurtayı döller ve dişi bu yumurtayı ağzına alır.Bu işlem yumurtlama boyunca tekrar eder.Daha sonra yumurtlama işlemi bittiğindedişi yumurtaları 15 – 21 gün arası ağzında kuluçka edecektir.

Sarı Prenses

1) Dişi erkekten büyük olduğunda ya da çiftleşme dönemlerinde titreyebilir.

2)
Dişi erkekten büyük olduğunda erkeği kovalayabilir.

3)
Dişilerde kumu kazabilirler.

4) Dişilerin üreme dönemlerinde karınları hafif şiştir.
5) Dişiler üreme dönemlerinde tüpçük çıkarırlar.
6) Cinsiyet ayrımını yapmak son derece zordur. Mesela bazı arkadaşlarımız anal yüzgecin oval ya da anal yüzgeçteki siyahlığın daha az olduğunu söylerler. Bunlar belirleyici olabilir ama kesin dişidir denilemez. Aşağıdaki bir dişi ve ağzında yumurtalar var. Anal yüzgeci sivri ve siyahtır.

7) İki dişi sarı prenses birbirlerini kovalayabilir ağız ağza kavga edip titreyebilirler. Üstünlük kurmaya çalışabilirler.

8) Stres durumunda dişilerde de çok fazla olmasa
bile hafif kararma görülebilir.

9)Erkeklerin çiftleşme dönemlerinde ağız kısmı siyahlaşır.

Erkeklerin çiftleşme dönemlerinde ağız kısmı siyahlaşır.

Erkeklerin çiftleşme dönemlerinde ağız kısmı siyahlaşır.

10) Erkekler çiftleşecekleri dönemde yuva kazarlar. Dişinin önünde titremeler yaparak dişiyi yuvaya çekmeye çalışırlar.

11)
Erkeklerdeki anal yüzgecinde bulunan benekler dişilerin ağzındaki yumurtaların döllenmesine yardımcı olur. Dişi sarı prenses erkekteki beneği yumurta zannederek almaya çalışırken erkek spermlerini dişinin ağzındaki yumurtalara bırakır. Böylece yumurtalar dişinin ağzında döllenmiş olur. Bu benekten dişilerde de bulunur. Ve genelde erkeğe göre daha az sayıdadır. Bu beneklerden hiç bulunmaya da bilir.


Benekli Erkek

Beneksiz Erkek

Beneksiz Dişi

Benekli Dişi
12) Dişi yumurtaları ağzına aldığı zaman hiç yem yemez. Bazı durumlarda yem yediği görülmüştür.

13) Dişiden daha fazla yavru almak ve dişi balığı fazla aç bırakmak istemiyorsanız 12–13 günleri arasında kusturunuz. Yavrularını kendisinin bırakmasını izlemek istiyorsanız boş bir akvaryuma alarak 20–25 gün arasında bekleyiniz.

Eğer ana tankınız büyük bol saklanma yerleri var ve balık sayısı fazla değilse ayırmayabilirsiniz. Bu durumda ne kadar yavru hayatta kalabilir sorusunun yanıtı sizin tankınızın durumuna bağlıdır.

14)Dişi balık bazı durumlarda (stres gibi) yumurtalarını tükürebilir ya da yutabilir. Eğer yuttuysa yapacak bir şey yok. (Sağlıklı ve tecrübeli bir dişi ise toplar toplamazsa vakit kaybetmeden 15 litrelik pet şişeyi ortadan kesin. Alt parçasının altına yumurtaların düşmeyeceği çapta delikler açın (bolca)… Düzeneğinizi yavru tankında hava taşının tam üstüne gelecek şekilde yerleştirip yumurtları içine atın. Havayı sonuna kadar açın… %50’sini kurtarırsınız…)

15) Erkek sayısını akvaryumunuzda her zaman az tutmaya çalışın.(1e/5d) Bu şekilde daha çok yavru alabilirsiniz.

1
6) Haşlanmış havuç ve az haşlanmış ıspanak verirseniz renkleri çok daha güzel ve canlı olur.
17) Sarı Prenseslerin üremesi için boy değil yaş önemlidir. Ortalama 8 aylıktan sonra sarı prensesler yavru vermeye başlarlar. Bu zamandan sonra boyları ister 5 cm isterse de 8–10 cm olsun yavru alabilirsiniz.


alıntıdır....